У ДП "Ліси України" закрили цехи переробки по всій країні. Що кажуть на Чернігівщині?

30 СІЧНЯ 2024, 09:02

5209

У ДП "Ліси України" закрили цехи переробки по всій країні. Що кажуть на Чернігівщині?

Фото ілюстративне

Ліквідація переробки – болюча тема. Значно приємніше створювати, ніж закривати. Але іноді потрібно приймати непопулярні рішення. Свого часу лісгоспи почали займатися переробкою, бо реалізація круглої деревини не покривала витрати. 

Проте час змінився. З’явився потужний ринок приватної деревообробки. Зросла конкуренція. 

Формально державні виробництва і тепер прибуткові. А фактично є дотаційними, пише очільник ДП «Ліси України» чернігівець Юрій Болоховець на власній сторінці у соцмережах. 

«Реальні приклади. Цех однієї з наших філій працює з дубом. Заготовки дубові, ламель паркетна дубова та інше. Прибуток за 10 місяців минулого року - 8,3 млн грн. Але цех отримує дуб по собівартості, що значно менше ринкової ціни. 

Якби ту саму круглу деревину реалізувати через відкриті торги, філія могла б заробити 24,1 млн грн. Формально рентабельність цеху 58%, насправді підприємство недоотримало 16 млн грн», - наводить приклад головний лісівник України.

Інший лісопильний цех. Прибуток від переробки - 18 тис грн. Рентабельність 0,2%. Невеличкий, але плюс. Хоча на реалізації круглого лісу, який пішов у переробку, філія могла заробити 2,7 млн грн.

«І така картина майже по всіх виробництвах, яких у нас більше сотні», - зауважує чернігівець.

За 2023 цехи ДП «Ліси України» переробили 0,9 млн куб м деревини, ринкова вартість якої складає 2,15 млрд грн. Реалізували 0,4 млн куб м пиломатеріалів на суму 2,3 млрд грн.

Різниця складає лише 150 млн грн, що в рази менше, ніж витрачено на виробництво (зарплати, електроенергія, тощо).

«Я запропонував керівникам цехів – залишаємо ваше виробництво, але ви збільшуєте ефективність і працюєте так, щоб отримувати сировину на ринкових умовах. Жодний не погодився!

Так, є і об’єктивні причини неконкурентності  – на відміну від держпідприємства, приватний підприємець може працювати як ФОП, на спрощеній системі. І часто під великим питанням, чи всі працівники у нього оформлені, чи зарплата сплачується офіційно. 

Проте приватний бізнес дійсно більш гнучкий та ефективний. Це стосується будь-якого виробництва», - переконаний очільник підприємства.

Тож, він вважає, що вже за результатами першого півріччя будуть перші позитивні показники. 

Окрім тягаря у вигляді дотацій цехам у відомстві розраховують позбутися ще і значної частки корупції, що також, безумовно, сприятиме збільшенню доходів ДП.

Очільник підприємства повідомив, що наразі працюють над тим, щоб працевлаштувати робітників ліквідованих цехів на інші напрями, а також співпрацюють з інвесторами, пропонують орендарям виробничих комплексів зберегти колектив.

Одначе, без складнощів не обходиться. 

Голова Семенівської громади Сергій Деденко під дописом Юрія Болоховця коментує: 

- В Семенівці працівникам обіцяли, що всіх працевлаштують. Цеха здадуть в оренду. Зараз з'ясувалось, що нерухомість не оформлена і треба значний час для проходження всіх процедур. Коли це все буде ніхто не знає, люди вже звільнені. 

Газета «Новини Городнянщини» також повідомила, що що філія «Городнянське лісове господарство» відмовляється від лісопереробки на нижньому складі підприємства. 

Директор городнянської філії підприємства Валентин Реуцький повідомив, що збройна агресія російської федерації докорінно змінила логістику. Наближеність до російського кордону й комендантська година ускладнили перевезення вантажів. Вторгнення практично паралізувало експортні можливості філії і настільки ускладнилась, що на пиломатеріали нині немає вигідної ціни. 

«І якщо в середньому по підприємству маємо рентабельність від всіх видів діяльності на рівні 10-15%, то переробка деревини рентабельна на половину відсотка, інколи на відсоток. На складах філії знаходиться біля 1000 м куб пиломатеріалу, на який не має попиту. І все це на фоні росту інших витрат – на енергоносії, паливно-мастильні матеріали, запчастини до автопарку та іншої техніки».

В той же час нижній склад у Городні працюватиме у звичному режимі – прийматиме деревину, відвантажуватиме залізницею або автотранспортом для замовників. Припиняється діяльність тільки лісопереробних цехів. Співробітників повідомлено й вони будуть звільнені відповідно до всіх вимог законодавства, а самі виробничі потужності будуть здаватися в оренду приватним переробникам, які мають наміри організувати власне виробництво. Орендаря й подальшого виробника визначить конкурс. Новому переробнику доведеться модернізувати обладнання і виходити на інший, більш ефективний рівень переробки. 

Внаслідок реорганізації звільнять 28 співробітників. Вони матимуть змогу зареєструватися у центрі зайнятості. Ймовірно, що новий виробник через деякий час запросить переважну частину спеціалістів на роботу. Це логічне рішення – запросити готових досвідчених спеціалістів на знайоме виробництво, переконаний Реуцький.

"Час Чернігівський" писав про таке:

Схожі новини

Вiдео

На прикордоння Чернігівщини передали електротранспорт

18 СІЧНЯ 2025, 13:31

Чи є світло в лікарнях із сонячними панелями?

18 СІЧНЯ 2025, 12:28

Житель Чернігівщини віддасть прикордонним корівкам три причепи сіна

18 СІЧНЯ 2025, 11:16

На Донецькому напрямку поліг 31-річний захисник із прикордонної громади

18 СІЧНЯ 2025, 10:50

Ворог обстріляв три прикордонні громади на Чернігівщині

18 СІЧНЯ 2025, 09:16

На Чернігівщині екологи утилізували понад 90 тонн нічийних пестицидів

17 СІЧНЯ 2025, 17:05

Загроза з боку ДРГ на Чернігівщині залишається високою - ОТУ "Сіверськ"

17 СІЧНЯ 2025, 16:53

ТОП-переглядів