Посадовці Управління освіти Чернігівської міської ради, керівництво місцевого комунального підприємства «Шкільне» та приватні постачальники після повномасштабного вторгнення організували схему з «освоєння» бюджетних коштів на закупівлі продуктів харчування для навчальних закладів, повідомила прес-служба відомства.
Як з’ясували фахівці управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області під час аудиту фінансової діяльності КП, учасники оборудки заробляли на різниці занижених та завищених закупівельних цін.
Так, Управління освіти оголошувало тендер на закупівлю послуг з харчування для дітей з такими умовами, щоб його вигравало лише підконтрольне міськраді КП «Шкільне».
Після перемоги комунальне підприємство без жодних торгів підписувало прямі договори з приватними постачальниками, які, що виявилося під час заходу контролю, були пов’язані з директором цього підприємства.
Спочатку вартість договорів визначалася з урахуванням умов, встановлених вимогами тендерної документації Управління освіти. Однак, після укладання їхня вартість могла зростати у декілька разів шляхом підписання додаткових угод. Наприклад, один із договорів, укладений з постачальником, з початкової суми в 712 тис грн зріс до 3,85 млн грн.
Зростання вартості договорів призводило до того, що у КП «Шкільне» виникала серйозна заборгованість перед постачальниками. Ті, своєю чергою, зверталися до Господарського суду Чернігівської області з позовами про примусове стягнення заборгованості. З чим в суді комунальне підприємство погоджувалося.
Водночас, для того, щоб розрахуватися з кредиторами за переплачене постачання товарів, КП «Шкільне» зверталося до Чернігівської міської ради про виділення коштів «на придбання основних засобів» для забезпечення свого функціонування. Виконком міськради ухвалив таке рішення і перерахував гроші на збільшення статутного капіталу КП.
Наприклад, у кінці 2022 сума додаткових вливань у комунальне підприємство становила 7,5 млн грн. Цікаво, що вона практично дорівнювала сумі заборгованості перед постачальниками, які подали до суду, – 7 млн грн. Як встановили фахівці Держаудитслужби, саме ці кошти і пішли на її погашення, а не на закупівлю необхідного обладнання, зауважують аудитори.
Станом на кінець досліджуваного періоду (жовтень 2024) в обліку КП «Шкільне» знову спостерігалося накопичування кредиторської заборгованості щодо розрахунків за поставлені продукти харчування для дітей на загальну суму 9,1 млн грн.
Матеріали аудиту передані до правоохоронних органів.
Також фахівці Держаудитслужби ініціювали перед міською владою розірвання контрактів з керівником комунального підприємства та начальником Управління освіти Чернігівської міськради за неналежне виконання ними службових обов’язків.
По коментарі щодо цієї справи «Час Чернігівський» звернувся до колишнього секретаря Чернігівської міської ради, а нині депутата ЧМР Олександра Ломако. Саме під його керівництвом у 2023-2024 роках працювали все перераховані вище посадовці.
Фідбек був лаконічним.
«Я три місяці не працюю у ЧМР. Стосовно КП «Шкільне» і його фінансування - у 2023 році затверджував відповідну програму Брижинський, а не міська рада, от спитайте у нього», - сказав Олександр Ломако.
2023 рік - 11 млн грн
До чого тут Брижинський – невідомо. Адже розробниками та виконавцями програми є чиновники міської ради.
На сайті Чернігівської міської ради йдеться, що Програму фінансової підтримки комунального підприємства «Шкільне" на 2023 рік погоджували на виконкомі, а затверджували на сесії. І підписи під нею – чиновників мерії.
Зокрема, у додатку до програми зазначається, що «Через накопичені збитки, підприємство неспроможне своєчасно і в повному обсязі виконувати свої зобов’язання з розрахунків з оплати праці працівників підприємства, у тому числі за час вимушеного простою, зі сплати обов’язкових платежів, з розрахунків за комунальні послуги тощо.
Для забезпечення виконання зобов'язань із соціального захисту працівників комунального підприємства «Шкільне» Чернігівської міської ради,в умовах введеного воєнного стану згідно з Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», виникла необхідність у фінансовій підтримці зазначеного вище комунального підприємства, власником якого є територіальна громада міста, шляхом виділення коштів з бюджету Чернігівської міської територіальної громади для виплати заробітної плати та сплати за комунальні послуги».
Так, у програмі йдеться про надання фінансової підтримки на здійснення розрахунків з оплати праці, на сплату ЄСВ та на оплату комунальних послуг. Усе це разом - 11,44 млн грн. Пізніше на 24-й сесії 30 листопада 2022-го депутати підтримали цю пропозицію.
2024 рік - 27 млн грн
А ось програму фінансової підтримки "Шкільного" на 2024 рік проводив через виконком вже сам Ломако. І суми бюджетних коштів також зросли - до 27 млн грн.
Після чого проект програми Олександр Ломако надіслав для затвердження у Чернігівську міську військову адміністрацію. Із акцентом - мають купити саме обладнання.
* * *
Зауважимо, що у полі зору «Суспільне.Чернігів» потрапив той факт, що директор комунального підприємства "Шкільне", яке за 25 млн грн годувало школярів у Чернігові протягом І півріччя 2024, Віталій Лосєв задекларував автомобіль Jaguar, дві квартири, доходи та заощадження у понад 2,8 млн грн готівкою.
Джерело: Держаудитслужба, скріни із сайту Чернігівської міської ради