На початку жовтня відомий в Чернігові волонтер і священник Православної Церкви України протоієрей Євген (Орда) звинуватив чернігівську владу в тому, що вона сприяє духовній експансії російського православ’я. Духівника обурила відмова за підписом начальника земельних ресурсів ЧМР Василя Дмитренка, у передачі в довгострокову оренду одній із громадських організацій, пов’язаних з ПЦУ, земельної ділянки за адресою Іллінська, 38. Свою відмову начальник земельного відділу обґрунтував тим, що об’єкт нерухомості, розташований на цій ділянці, перебуває в приватній власності, а його власником є громадська організація «Турбота та віра». Євген Орда, у свою чергу, пов’язує цю організацію з закордонною релігійною структурою, що має центр у москві. Що вдалося дізнатись про «Турботу та віру» і хто стоїться за організацією, яка розташувалась в будинку преподобного Лаврентія Чернігівського?
«Я просив розглянути питання щодо оренди земельної ділянки, на якій розташований будинок Преподобного Лаврентія. Цим прагнув зупинити передачу цієї землі замаскованій під благодійний фонд «Турбота та віра» УПЦешній організації, яку очолює священник московського патріархату Федір Мандзюк. Натомість Чернігівська міська рада, а саме – керівник управління земельних ресурсів Василь Дмитренко моє прохання відхилив, зважаючи на «…відсутність підтверджуючої інформації ….щодо належності даної організації до замаскованої від суспільства організації», - не приховує свого обурення настоятель храму Івана Воїна, протоієрей Православної Церкви України Євген (Орда).
Федір Мандзюк
Громадська організація з активами в понад 130 мільйонів
В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб керівником ГО «Турбота та віра» є Мандзюк Федір Федорович. Адреса реєстрації ГО – Чернігів, вулиця Березовського Максима, будинок, 46. Згідно поданої фінансової звітності, у 2023 році дохід громадської організації склав 6 мільйонів 589 тисяч 600 гривень. Загалом активи ж громадської організації складають 137 мільйонів 181,5 тисяч гривень.
Федір Мандзюк, який очолює громадське формування з багатомільйонними активами, є клірком Чернігівської єпархії Української православної церкви московського патріархату. Більше того - отець Федір є настоятелем храмового церковного комплексу «Дім преподобного Лаврентія Чернігівського». Адреса комплексу – вулиця Іллінська, 38. Саме про відчуження ділянки, розміром 0,437 га нещодавно клопотали з управління УПЦ МП.
Федір Мандзюк також вважається співзасновником благодійної організації «Міжнародний благодійний фонд «Ми з України +»
Назва, як для благодійного фонду, вельми дивна, тим паче, що ця благодійна організація носила іншу назву - «Міжнародний благодійний фонд «Благовест». Можна припустити, що зміна назви відбулась, вочевидь, у зв’язку з численними судовими позовами про стягнення заборгованості за оренду майна.
Один із прикладів – позов Чернігівського відділення Українського державного геологорозвідувального інституту до благодійної організації «Міжнародний благодійний фонд «Благовест» з вимогами стягнення заборгованості у сумі в понад 43 тисячі гривень – за оренду та комунальні послуги. Чим завершились суди невідомо, але судова історія залишилась в анналах. Вочевидь, саме це і спонукало засновників до зміни назви.
Мутні справи святих отців
Відомо також те, що клірик Чернігівської єпархії Федір Мандзюк був багаторічним секретарем Єпархіального управління УПЦ МП і встиг відзначитись цікавою історією, пов’язаною з російськими політтехнологами.
Український журналіст-блогер, молодший сержант ЗСУ Дмитро Вовнянко опублікував цікавий документ, в якому, як стверджує журналіст, підтверджується участь російських політтехнологів в українських виборах. Але цікавіше інше – клопотання про оформлення тимчасових посвідок для росіян подавав тодішній секретар Чернігівської єпархії Федір Мандзюк.
«Ще в липні 2014 року до України прибула група російських фахівців з проведення виборів: Ніна Клебанова, Сергій Лукін, Борис Коновалов, Анна Остапчук, Олександр Корольов, Олексій Шевченко та Роман Мартін. Майже зразу всі зазначені особи отримали посвідки на тимчасове проживання в Україні, причому клопотало за них Чернігівське Єпархіальне управління Православної церкви (йдеться про УПЦ МП). Конкретно клопотання підписав секретар Чернігівського єпархіального управління протоієрей Федір Мандзюк. Офіційно всі перелічені особи мусили займатися релігійною, благодійною та просвітницькою діяльністю у православних громадах (УПЦ МП) Чернігівської області», - зазначав журналіст.
Видання «ДЕПО» опублікувало статтю, в якій зазначило, що дані політтехнологи буцімто працювали на політичну партію «Батьківщина».
А журналіст Володимир Ар’єв також відвів особливу роль московського патріархату в сприянні комфортного перебування росіян в Україні.
«Ми в Закритій Зоні (телепрограма журналістських розслідувань, де працював до депутатства Ар’єв – Ред.) не раз досліджували втручання російської церкви в українські справи і використання релігійних організацій спецслужбами РФ, - писав у Фейсбук депутат Ар’єв. – З'ясувалося, що всі росіяни прибули в Україну на запрошення УПЦ МП, точніше, Чернігівського єпархіального управління цієї церкви. Зрештою, можна було й не сумніватися, що УПЦ МП використовують для прикриття у найтемніших антиукраїнських справах з Росії», - писав журналіст.
Як бачимо, історія з громадською організацією, яка є власником будинку преподобного Лаврентія Чернігівського, є доволі "мутною", починаючи від вражаючої фінансової звітності і закінчуючи клопотаннями її очільника щодо російських політичних найманців.
Автор: Віталій НАЗАРЕНКО
"Час Чернігівський" писав про таке: