Пʼятьох фігурантів засудили за «державну зраду». Троє з них - члени однієї родини, яка проживала у 8 км від чернігівського кордону. Дали від 8 до 11 років, пише білоруська редакція «Радіо Свобода».
Суд проходив у закритому режимі з 20 травня, справу розглядав Гомельський обласний суд.
Як стало відомо «Свабоді», один із обвинувачених Василь Прохоров отримав 11 років позбавлення волі. Його дружина Лариса та син Павло отримали по 8 років позбавлення волі. Ще одного фігуранта справи, вчителя білоруської мови Руслана Прохоренка, засудили до 10 років позбавлення волі. Про долю п'ятого фігуранта справи Федора Аксьоненка нічого не відомо.
Лариса, Василь та Павло Прохорови
Учасники закритого процесу мають підписку про нерозголошення. З неофіційного джерела «Свабоді» відомо, що кримінальна справа стосується фотографування різних об’єктів на території білорусі, а за фігурантами справи певний час перед затриманням стежили спецслужби.
Групу звинуватили за статтями «Державна зрада» (ч. 1 ст. 356 КК), «Розпалювання ворожнечі» (ч. 1 ст. 130 КК), «Сприяння екстремістській діяльності» (ч. 1 ст. 361-4 КК) та «Неповідомлення про злочин» (ч. 1 ст. 406 КК).
Сім'я Прохорових тривалий час жила в селі Грабівка Гомельського району (8 км від чернігівського кордону). На момент затримання вони проживали в селі Уза Гомельського району (31 км від кордону), куди переїхали два роки тому.
Старший Прохоров Василь Васильович, етнічний українець, 1969 року народження, колишній десантник. Народився в Чорнобилі (Київська область). Василь Прохоров часто їздив з білорусі в Україну. У 2021 проти нього не було кримінальних справ. Працював переважно на будівництві, майстром та виконробом.
Окрім роботи, Василь мав власний блог на YouTube. Там він поділився відео про села і селища Гомельської області, в тому числі про Чорнобильську зону. Частина відео присвячена святкуванню Дня десантника в різні роки.
Дружина Василя Лариса Прохорова білоруска, 1975 року народження. Вона родом із Грабівки Гомельського району, проживала там довгий час. Раніше вона працювала медсестрою в одній з гомельських лікарень.
У 1996 у Прохорова народився син Павло. З 2007 по 2019 сім разів був за кордоном – в Україні та Польщі. Закінчив Білоруський державний університет транспорту, працював у будівельному тресті. У грудні 2023 повідомлялося, що також затримали доньку Прохорових Анастасію, але її немає серед обвинувачених.
Руслан Прохоренко працював учителем білоруської мови та літератури в Наровлі. Потрапив туди за розподілом, коли закінчив Гомельський державний університет імені Франциска Скорини. Хлопцеві 24 роки. Він вів свої соцмережі білоруською мовою, іноді висловлювався на політичні теми та робив репости з так званих «екстремістських» каналів. Він також писав про те, чому варто говорити білоруською.
Федір Аксьоненко народився в 1978 році в Лунінецькому районі, навчався в технічному університеті в Гомелі, там і продовжив жити і працювати. У нього багата біографія – працював водієм, будівельником, директором різних комерційних компаній. Щонайменше 17 разів притягувався працівниками ДАІ до адміністративної відповідальності. У 2001 його судили за 339 кримінальною статтею за хуліганство.
Санкції статті "Державна зрада" - від 7 до 15 років позбавлення волі. Станом на лютий 2024 року правозахисники "Вясні" нарахували щонайменше 55 осіб, які за версією слідства та суду стали "державними зрадниками".
Джерело: «Радіо Свобода»
"Час Чернігівський" писав про таке: