Мова йде про Добрушський район Гомельської області, де у тамтешній військовій частині 40 років тому зберігалися ядерні боєприпаси. Зокрема, там збираються розмістити спеціальну установку і спалювати дерев'яні ящики з-під цієї зброї.
Опозиційне видання «Гомельскі Флагшток» розповів, що це свідчить навпаки - про заплановане використання боєприпасів.
Добрушський райвиконком повідомив про проведення громадських обговорень проекту модернізації майданчика переробки тари на території військової частини 11724. Сам район розташований на кордоні з Чернігівщиною. А відселене село Дубецьке, де є ракетний арсенал і раніше білоруські військові спалювали тару від боєприпасів - знаходиться усього в 35 км від нашого регіону.
Тож, потенційне екологічне лихо може зачепити прикордонні громади.
Проєкт передбачає встановлення на території військової частини інсинератора — установки для спалювання відходів з подальшим очищенням відпрацьованих газів у камері допалу з високою температурою. Інсинератор використовуватиметься для спалювання дерев'яних ящиків.
Інсинератор
Еколог на правах анонімності пояснив, що згідно з білоруським законодавством у разі утилізації дерев'яних ящиків пріоритет має надаватися вторинній переробці, зокрема у паливну тирсу.
Тож видання припускає, що метою проекту є не утилізація відходів. Про це свідчить і назва виду діяльності, зазначена у звіті впливу на навколишнє середовище (ВНС): «виробництво литих виробів із сірого та високоміцного чавуну».
Температура плавлення чавуну значно вища, ніж у камері інсинератора.
Зі звіту ВНС також відомо, що внаслідок спалювання в інсинераторі в атмосферне повітря потраплятимуть надзвичайно небезпечні речовини, такі як ртуть, свинець, кадмій, бенз(а)пірен. Проект розрахований на утилізацію 60 ящиків за добу в однозмінному режимі. Реалізація запланована на 2024.
Земельна ділянка, розташована на ст. Копитʼє-1, знаходиться всього за кілька кілометрів від російського кордону, в зоні радіоактивного забруднення. При цьому у звіті ВНС стверджується про відсутність транскордонного впливу через те, що «мінімальна відстань у західному напрямку від російської федерації становить 26 км».
У 2022 також у білоруських медіа фіксували відкрите горіння на території в/ч 11724. За інформацією читача, який раніше служив у цій частині, місце горіння вказувало на спалювання старих ящиків від ракет та снарядів. Воно здійснювалося з метою вивільнення металевого кріплення, яке згодом використовувалося для пакування боєприпасів для подальшого продажу.
Також Добрушський райвиконком підтвердив факт горіння, повідомивши, що начебто спалювалися не дерев'яні ящики, а рослинність.
Військова частина 11724 - цивільна назва 43-го арсеналу ракет та боєприпасів, розташованого на території Корм'янської сільради Добрушського району. До початку 1980-х років військова частина слугувала прикриттям 388-ї технічної ракетної бази, де в режимі суворої таємності зберігалися ядерні боєприпаси.
Той самий секретний об'єкт
У 1980-х роках ядерні боєприпаси вивезли, а на початку 1990-х ракетна база взагалі була розформована. За даними на 2013 рік - сховища для ядерних боєприпасів перебували у працездатному стані.
Сьогодні 43-й арсенал ракет та боєприпасів займається зберіганням, ремонтом та утилізацією боєприпасів. Тут також розташований Центр утилізації артилерійських та інженерних боєприпасів.
"Час Чернігівськй" писав про таке: