Вісім місяців очікує, що його обміняють на українського полоненого, 54-річний Дмитро Коляденко із Задеріївки на Ріпкинщині. За державну зраду суд дав йому 15 років тюрми. Попросився до Росії в рамках програми «Хочу к своим».
Це проєкт Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими при взаємодії з ГУР, СБУ та Уповноваженим з прав людини.
На сайті «Хочу к своим» оприлюднюється інформація про засуджених за державну зраду, колабораціонізм, поширення інформації про розташування та переміщення ЗСУ тощо. Є фото людини і коротка інформація про обставини вчиненого нею злочину. Також копія власноруч написаної заяви про передачу на територію Росії або тимчасово окуповану територію України для обміну на громадянина України, який перебуває в полоні РФ.
Таймер під профілем показує час (місяці, дні і навіть години), який кожен з них чекає на виїзд. Нині у списку понад сотня охочих. Серед них — троє з Чернігівщини.
* * *
Перший — Дмитро Коляденко. Він очікує обміну найдовше. Коляденко родом з нині окупованого Сєвєродонецька Луганської області. Там живе його мати. Раніше чотири рази судимий. Приїхав у Задеріївку років шість тому. Оселився на околиці села зі співмешканкою, уродженкою Російської Федерації. Обоє пошуком роботи не заморочувалися. Якось Дмитро вкотре побив жінку. Поліціянти склали на нього протокол за насильство в сім’ї. Суд дав йому громадські роботи. Молодицю забрала її рідня.
Дмитро Коляденко
17 жовтня 2022 року Коляденка затримали контррозвідники СБУ. За місяць до цього, у вересні, через пів року після деокупації області, він налагодив зв’язок з Ельдаром Ізєтовим, представником військових підрозділів РФ. Погодився на негласне співробітництво. Обрав собі агентурне ім’я «Тор». Під час обшуків знайшли його мобільний телефон з доказами листування з російським куратором. Коляденко тричі отримав гроші на картку за свою «роботу». Загалом 4615 гривень. За ці гроші через Telegram передавав дані про розташування блокпостів ЗСУ на Ріпкинщині, кількість військових. Куратора цікавили місця базування підрозділів СБУ, Держприкордонслужби, поліції та ДСНС, локації лікарень та об’єктів критичної інфраструктури.
Нині Коляденко відбуває покарання в Житомирській колонії.
* * *
Шість місяців у Качанівській колонії на Харківщині (там колись сиділа політикиня Юлія Тимошенко) чекає на обмін 61-річна Домніка Кіреєва з села Замістя на Прилуччині. Прилуцький міськрайонний суд присудив їй п’ять років ув’язнення. За виправдовування збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікацію (прославляння) її учасників.
Домніка Кіреєва з села Замістя на Прилуччині
У суді досліджували відео та писанину з її сторінки в соціальній мережі «Однокласники». У квітні-травні 2022 року там з’явилися відео і допис, де схвалювалося вторгнення рашистів, окупація українських земель і дії терористів ДНР. За алгоритмом соцмережі, усі «залайкані» дописи автоматично розміщуються на сторінці користувача. Тож, як тільки Домніка поставила вподобайку, вони з’явилися на її сторінці і в стрічці новин. Усі її друзі (у списку 178 людей) побачили ці матеріали. Кіреєва не просто так потрапила в поле зору правоохоронців. Раніше підписувала онлайн-петиції до президента України. В одній з них пропонувала добиватися від США компенсацій за нібито створення і поширення коронавірусу, а також вимагати закриття «влаштованих» у світі біолабораторій, особливо на території України. В іншій главу держави закликала добровільно подати у відставку.
* * *
Шість місяців жде обміну в Сокирянській колонії Чернівецької області 60-річний Сергій Картамишев з міста Семенівка. За створення терористичної групи його засудили на десять років тюрми з конфіскацією. За гратами він з 24 червня 2022 року. Коли його затримали, Семенівка гула. Багатьом у голові не вкладалося, що вправний столяр, котрий займається меблями, а раніше викладав у школі трудове навчання, працював на ворога.
Читати про це тут: Був вчителем і козлом - місцеві упізнали шпигуна, який зливав росіянам дані про Чернігівщину
Жаліли його, дехто думав, що сталася помилка. Ну ляпнув щось, коли був захмелілий. Та правоохоронці не помилилися. Судили його разом з подільником, киянином Володимиром Виборним. Той за передачу розвідданих ворогу отримав 16 років ув’язнення.
Суд встановив, що Виборний у 2017 році через заборонену в Україні соціальну мережу «ВКонтактє» налагодив листування з користувачем з РФ та на його запрошення поїхав до Росії. Там познайомився з трьома чоловіками, один з них виявився представником ФСБ. Виборний передавав кураторам інформацію про місцеперебування корпусів добровольчого батальйону «Азов», Національної гвардії. У травні 2022 року виїхав до Єгипту і вже звідти відправляв представнику ДНР дані, отримані від Картамишева. Картамишев передавав Виборному інформацію, де в Семенівці місцева адміністрація, поліція, школи №№1, 3, 5, дитячі садки та блокпости, а також місця розташування та приблизну кількість військових. На суді вину визнав, через це йому менше дали.
До речі, Картамишев хоче не тільки в Росію. Як варіант: не проти потрапити до Білорусі. Та забирати зрадників російська сторона не поспішає. На час підготовки номера за період дії проєкту був обміняний лише один засуджений.
Джерело: "Вісник Ч", авторка Валентина ОСТЕРСЬКА. Фото з інтернету
"Час Чернігівський" писав про таке:
- Навела російські ракети на Чернігів і Ніжин - отримала гроші на крипто-гаманець. Зрадниці "світить" довічне
- Футболістки з Чернігова стали зрадницями
- Дві подруги з Прилук працювали на ворога: збирали розвіддані та вербували нових агентів
Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":