Третина Чернігівщини вважається забрудненою мінами: чим це небезпечно

31 СЕРПНЯ 2022, 14:38

3651

На повне розмінування цієї території підуть роки - переконані у обласному управлінні ДСНС.

Анатолій Васильченко, головний фахівець відділу організації реагування на надзвичайні ситуації та гуманітарного розмінування управління реагування на надзвичайні ситуації ГУ ДСНС України у Чернігівській області, інформує:

- За попередніми даними на квітень підлягала обстеженню територія загальною площею 10 тис кв км. Це десь третина області. Забрудненою вважається територія, яка перебувала під окупацією, під обстрілами і там, де вони перебували безпосередньо. І район ведення активних бойових дій.

Російський снаряд на подвір'ї багатоповерхівки. Чернігів

Найперший етап - обстеження територій - сапери вже зробили. Нині другий етап - огляд сільгоспугідь, лісів та планова робота. Оглядають їх не від краю до краю, а виключно там, де проводиться господарська діяльність.

- Також лісівники та господарства надають нам інформацію де і що вони вважають ймовірно небезпечними ділянками - і ми це питання будемо планово відпрацьовувати, - розкриває деякі моменти роботи Васильченко.

В області діють 11 піротехнічних розрахунків. Нині такої кількості фахівців цілком достатньо, говорить Анатолій Васильченко, для ефективної роботи з виявлення і знешкодження ворожої вибухівки. Тож, особливої потреби у доукомплектуванні штату немає.

Що найчастіше знаходять сапери на Чернігівщині? Залишені боєприпаси, які були використані, але не здетонували, також рештки ВНП (вибухонебезпечних предметів), коли ЗСУ влучали по польових складах ворога, чимало касетних елементів, протитанкові міни.

Що робити, якщо ви знайшли підозрілий предмет, який зовні може нагадувати ВНП?

Перше, що радять сапери - не намагатися його розглянути, не наближатися і не чіпати. По-друге, сфотографувати. По-третє, запам‘ятати місцевість візуально, якщо це не у місті, а у сільській місцевості - то визначити координати знахідки. Це можна зробити за допомогою відповідних застосунків у смартфонах, наприклад, Google Maps. Потім якось яскраво помітити ділянку, аби убезпечити усіх інших. І, звісно, зв’язатися з поліцією та рятувальниками.

- На нашому сайті є спеціальне посилання, там можна подати онлайн-заявку, в якій вказати координати і прикріпити фотографію, щоб ми вже розуміли що це за боєприпас. Є чат-боти, зараз дуже багато є всього, куди можна повідомити. У нас є програма протимінної діяльності, яка реєструє всі ці виклики. Можна і через Дію також, - радить Анатолій Васильченко.

Найнебезпечнішими з точки зору саперів є території Михайло-Коцюбинської, Новобасанської, Киїнської громад, села Шестовиця - тобто там, де російська армія знаходилася тривалий час.

Також категорично не радять сапери ходити у ліс. За будь-яких обставин. Тим більше, що це прямо заборонено розпорядженням голови Чернігівської ОВА.

По місту Чернігову малообстежених ділянок вже немає. Що стосується міського цвинтаря Яцево, то ця місцевість теж обстежена. Лісисті ділянки обабіч самого кладовища - навіть помарковані.

- Адміністративна територія цвинтаря - обстежена. Решта - стоять колишки, таблички що там ходити заборонено, це все помаркували ще у квітні-травні, - інформує рятувальник.

Такі повідомлення кілька разів на тиждень попереджують жителів Чернігова та області про роботу піротехніків

Береженого Бог береже, тож фахівці-вибухотехніки не радять ходити Яцевом деінде, окрім як алеями. І у жодному разі не збиватися на манівці і не блукати у кущах.

Так само категорично не схвалюють сапери тягу до «тихого полювання». Бо нині пару грибів можуть коштувати життя. На початку серпня у с. Золотинка був випадок, бабуся пішла, незважаючи на заборону, до лісу. Щось там зачепила, спрацював вибуховий пристрій. Жінку поранило.

Також піротехніки не радять випробовувати долю і жителям прикордоння регіону. Оскільки Чернігівщина - єдина область, яка межує одразу з двома ворожими країнами, то не виключено, що диверсанти цих держав можуть для здійснення провокацій потай проникати на територію і облаштовувати розтяжки з вибухівкою.

Піротехніки ДСНС за роботою

Для того, аби вберегти жителів сільської частини Чернігівщини Анатолій Васильченко радить місцевій владі проводили збори сіл, де і вести роз’яснювальну роботу з приводу мінної небезпеки.

- Якщо треба - ми долучимося, надамо матеріали, приїдемо покажемо, виступимо. Але головна відповідальність тут - на нижчій ланці виконавчої місцевої влади. Вона найперше повинна дбати про власну громаду і її жителів.

А ще сапери просять усіх без винятку чернігівців та гостей регіону - НЕ ІГНОРУВАТИ попереджувальні таблички, які стоять уздовж доріг. У жодному разі не знімати ці знаки із собою напам’ять.

Усього ж розмінування в Україні потребують 270 тисяч квадратних кілометрів. За оцінками Міністерства внутрішніх справ, повне розмінування забруднених вибухонебезпечними предметами територій триватиме 5–10 років.

Довідково. Всього з початку воєнних дій в Чернігівській області вилучено 40456 вибухонебезпечних предметів.

Час Чернігівський нещодавно писав, як у селі під Черніговом уламок протитанкової міни влучив у маршрутку. Тоді, на щастя, ніхто не постраждав.

* * *

Цю публікацію було створено за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ і справ Співдружності націй Великої Британії в рамках проекту "Обережно міни: як рятувальники звільняють Чернігівщину від небезпеки" (як частина проекту «Голоси України»). Відповідальність за зміст цієї публікаціх несе ГО "Разом до громадянського суспільства" і за жодних обставин не може вважатися таким, що відображає позицію Уряду Великої Британії.

Схожі новини

На Чернігівщині екологи утилізували понад 90 тонн нічийних пестицидів

17 СІЧНЯ 2025, 17:05

Загроза з боку ДРГ на Чернігівщині залишається високою - ОТУ "Сіверськ"

17 СІЧНЯ 2025, 16:53

Вбив улюбленого пса дружини - суд дав рік обмеження волі

17 СІЧНЯ 2025, 16:22

"На щиті" на Чернігівщину повертається переселенець із Донеччини

17 СІЧНЯ 2025, 15:22

На Чернігівщині жінка спалила будинок та сарай сусідів

17 СІЧНЯ 2025, 14:27

У прикордонній громаді привели до ладу сміттєзвалище - радіють не всі

17 СІЧНЯ 2025, 14:17

Московський патріархат не має права користуватись Єлецьким монастирем: рішення суду

17 СІЧНЯ 2025, 13:19

ТОП-переглядів