Ніжинський міськрайонний суд визнав винним колишнього начальника Ніжинської державної податкової інспекції ГУ ДПС в Чернігівській області, за несанкціоновану зміну інформації, що обробляється в автоматизованих системах особою, котра має право доступу до неї (стаття 362 Кримінального кодексу).
Призначив йому три роки позбавлення волі і на півтора року позбавив права обіймати посади, пов’язані з організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями в органах державної влади та місцевого самоврядування, комунальних підприємствах, установах і організаціях.
Проте звільнив від відбування основного покарання з випробуванням — іспитовим строком рік та шість місяців.
Як все було
Чоловік у податковій службі працював з листопада 1992 року. Починав з інспектора відділу податків з населення ДПІ в Ніжині. З 1995 року обіймав керівні посади в інспекції. З 2019 очолював ніжинську податкову. У нього було право входу до інформаційної системи «Податковий блок».
«…Маючи доступ до інформаційно-телекомунікаційної системи, під власним ID безпідставно зменшував квартальні нарахування, штрафні санкції, податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб, з військового збору, платежі по єдиному внеску для фізичних осіб-підприємців та нарахування з податку на нерухоме майно. За кілька років подібними маніпуляціями обвинувачений зменшив нарахувань майже на 600 тисяч гривень», — повідомила пресслужба Чернігівської обласної прокуратури.
Занижував упродовж трьох років: з 2019 по 2022.
У 2023 році Державне бюро розслідувань завело справу.
На суді чоловік вини не визнав. Мовляв, у роботі керувався посадовою інструкцією. Працював на першому поверсі, а в кабінеті на третьому поверсі лише проводив робочі наради. Мобільний телефон залишав на роботі увімкненим в електромережу.
Пароль входу в систему записував у блокнот, зберігав на комп’ютері. Ключі від кабінетів залишав на «ключниці», доступ до якої мали інші працівники, прибиральниця. Нікому не повідомляв своїх логіна і пароля для входу в «Податковий блок», проте інші працівники могли дізнатися. Не вносив зміни в картки платників, це могла зробити інша людина з використанням його логіна і пароля. Отож обвинувачення грунтується на припущеннях.
Адвокат підсудного говорив, що кримінальне провадження розпочато за анонімним повідомленням. А це наводить на думку, що певний працівник міг спочатку сам вчинити такі дії в системі від імені підозрюваного, а потім підставити. Можливо, це було зроблено з особистих мотивів, кар’єрних спонукань, щоб зайняти місце начальника.
«У суді були допитані всі співробітники, які працювали разом з податківцем. Вони категорично заперечили, що їм були відомі його пароль та логін. Пароль змінюється кожні два місяці. Зміни, у безпідставному вчиненні яких висунуто обвинувачення, здійснені 29.11.2019, 31.12.2020, 26.02.2021, 09.08.2021, 13.09.2021, 06.01.2022, 15.12.2022. Тобто в різні періоди. Це виключає можливість того, що, дізнавшись пароль одного разу, хтось міг би вчиняти дії від імені податківці.
Попри твердження обвинуваченого про перебування його поза місцем роботи в той час, коли вносилися зміни, доказів не надано. Тоді як його телефон знаходився в межах базової станції зв’язку, що покриває і місце роботи», — сказано у вироку.
23 червня сплив строк оскарження вироку.
А доки суд та діло, чоловік працює начальником відділу економіки Ніжинської міської ради.
Джерело: "Вісник Ч", авторка Валентина ОСТЕРСЬКА
"Час Чернігівський" писав про таке:
- Помер у лікарні: мати бійця судиться із лікарем-невропатологом
- Вбив лося: на Чернігівщині судитимуть бракон'єра
- У військовій частині на Чернігівщині масштабно крали продукти: в Генпрокуратурі розповіли подробиці
Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":