70-річні Тетяна та Іван ТИМЧЕНКИ в селі Хотинівка (Мринська громада) на городі нарізають рядки під грядки. Потім дружина з відерця підсипає совком у борозенки попіл (органічне добриво).
— Його просіювати треба. Дехто до нього ще й оцет додає, аби реакція пішла. Я такого не роблю, — зауважує Тетяна Тимченко. І сіє моркву.
Щоб не топтатися вдвох на розпушеній землі, чоловік подає дошки. Жінка рівненько розкладає між рядками.
— Це, аби бур’ян не ріс, — пояснює.
— Де такий метод побачили?
— В інтернеті, у ютубі. Морква сходить через чотири тижні. То за цей час зілля вже буде ого-го. Беру дощечки, кладу на одному рівні. Обережно, щоб насіння не провалювалося. І після цього бур’ян не проростатиме в міжряддях. Раніше багато городини сіяла. При прополці довго доводилося зіллячко вищупувати.
Торік уперше поклали дошки. Коли листя буряка підніметься і морквиння стане височеньке, можна дошки прибирати. Так у рази легше прополювати. Вирвала бур’янці в рядку, і все.
Так сію не тільки моркву, а й редис, цибулю чорнушку на зелень та столові буряки. Беру лише перевірені сорти. Наприклад, буряк «Детройт» та «Опольський». Вони насиченого темно-червоного кольору. Я світлих не люблю За десять років ці сорти жодного разу не підвели.
— Дошки звідки?
— Розбираємо старі піддони.
12 квітня, напередодні Вербної неділі, під лопату посадили шість рядків картоплі сорокаденки. Кажуть, копати молоду вже буде можна в кінці травня-на початку червня. Побачимо. А поки що, аби не померзла, накриємо агроволокном. Решту городу теж засадимо картоплею. Торік через спеку був неврожай. П’ять сіток посадили, стільки ж і викопали. Земля без гною. Крайній раз завозили три роки тому. Раніше діти допомагали. Та вони виїхали за кордон. Коли почалася війна, маленькі діти лякалися обстрілів, плакали. У нас дві доньки. У кожної по троє дітей. Зяті служать. Найменшенькій правнучці рік.
Цибулю та часник з осені посадили, — показує господиня на яскраву зелень.
— Який секрет, що пір’я часнику не жовтіє?
— Беру нашатирний спирт — дві столові ложки на десять літрів води — і поливаю часник. Це азотне підживлення. Його потрібно проводити два-три рази з інтервалом у десять днів. Я ж міська, отож усі поради для городників шукаю в інтернеті.
— Як боретесь з цибулевою мухою?
— Поливала розчином соди і дігтярного мила. Трохи допомогло. Особливо дієвий такий розчин проти білокрилки на капусті. Дехто каже, що сіллю треба ґрунт обробляти. Я проти, бо сіль землю псує.
Джерело: "Вісник Ч" авторка Валентина ОСТЕРСЬКА, Марина ЗАБІЯН. Фото Валентини ОСТЕРСЬКОЇ
"Час Чернігівський" писав про таке:
- Чоловік з Чернігівщини зробив гойдалку, щоб дружина відпочивала після городу
- Гагарін оре першим
- У теплицях виріс редис: повезуть на ніжинський базар
Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":