Радить Віктор ОХРІМЕНКО, лікар з 32-річним стажем, терапевт Холминської селищної лікарської амбулаторії загальної практики-сімейної медицини:
— Пити багато рідини. Кімнатної температури, щоб не застудити горло. У південних країнах навіть чай п’ють — теплий чи гарячий. Одяг має бути не дуже тонкий. Щоб захиститися від тепла. Здається, куди ж одягатися, якщо жарко? Але насправді одяг — і від перегріву, і від сонячної радіації. Найкраще, звісно, поменше бути під відкритими променями. Але це не завжди можливо. У південних країнах носили баранячі шапки, тепле вбрання. Щоб температура тіла і повітря урівноважувалася. Людина пітніла. Внаслідок цього температура тіла знижувалася. Крім того, вимивалися солі.
— Ідучи на сінокос, колись брали сало, добряче підсолене. Сіль утримує воду в організмі й захищає від зневоднення. Це так?
— Якщо серце здорове, нема протипоказань, можна солону їжу. Але при ішемічній хворобі серця, при гіпертонії призначається дієта, де основне — обмеження солі і води. Один грам солі утримує в організмі 100 грамів води. І коли солоненьке щось з’їси, ці 100 грамів води будуть в організмі. Це, дійсно, убезпечує від зневоднення, але якщо є схильність до серцевої слабкості, набряків, такого не треба робити.
— У спеку не хочеться їсти. Але далеко не всім.
— Рекомендують легку їжу. Овочі, фрукти, молочнокислі продукти. Багато калорій, особливо вуглеводних, іде на підтримання теплового балансу, обігрівання організму. Якщо холодно, то, зрозуміло, треба більше їсти, щоб вироблялося більше тепла. А якщо на дворі жарище, температура повітря більша, ніж температура тіла, калорійна їжа ні до чого. Функція обігріву сама собою відпадає. Калорії організму не треба, вони тільки підуть у жир.
— Як охолодити приміщення тим, у кого немає кондиціонера чи навіть вентилятора?
— Закривають вікна. Колись у селах, особливо в нас, на півночі області, були ставні на вікнах. Вони захищали. Немає їх, штори цупкі вішають, запинають покривалами старими. Або зовні ставлять щити з фольгою, які відбивають сонце.
— У спеку більше звернень зі скаргами на тиск? Чи організм підлаштовується?
— Підмічено, що в спекотну погоду тиск, навпаки, трошки падає. Коли жарко, судини, великі й дрібні капілярчики, розширюються, щоб тепло виходило назовні. А якщо судини розширюються, тиск падає. У холодну погоду, навпаки, щоб утримати тепло, судини спазмуються, звужуються, і тиск підвищується. Але все одно від сонячних та теплових ударів, перевтоми бувають вегетосудинні кризи і за гіпертонічним типом, і за гіпотонічним. У цілому така тенденція: гіпертонікам і хворим на серце в спеку краще сидіти десь у холодку.
* * *
Відомо, що сонячний та тепловий удари виникають, коли людина не може охолоджуватися. Навіть через кілька годин після перегріву може заболіти голова, підскочити температура тіла, виникнути нудота, блювота, навіть судоми.
Треба лягти так, щоб голова була на підвищенні. Зняти верхній одяг. Попити води, змочити шкіру водою, покласти холодний компрес на лоб і шию, при блюванні повернутися на бік.
Джерело: "Вісник Ч," авторка Тамара КРАВЧЕНКО
"Час Чернігівський" писав про таке:
- Пряма мова: еколог з Чернігівщини розповів про зміни клімату
- Чи правда, що в спеку гірше гоїться. Коли краще оперуватися - розказала хірургиня з Чернігівщини
- Асфальт не витримує спеки - у Ніжині взялися поливати дороги
* * *
Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":