Темники: хто і навіщо поширює інформацію про чернігівський контроль за темниками для «Укрінформу»?

30 ТРАВНЯ 2024, 06:31

2252

Темники: хто і навіщо поширює інформацію про чернігівський контроль за темниками для «Укрінформу»?

Темники: хто і навіщо поширює інформацію про чернігівський контроль за темниками для «Укрінформу»?

Телеканал "Дитинець", який за наявними даними є під впливом екс-мера Чернігова Владислава Атрошенка, вигадав експерта, який нібито є журналістом по Чернігівській області. Медіа зробило це під час зйомок сюжету щодо темників та тиску на ЗМІ, яке поширило видання "Українська правда". Розповідаємо про цей кейс.


Сайт «Українська правда» випустив велике розслідування присвячене, зокрема, тому що начебто Офіс президента бере під свій контроль державне медіа-агентство «Укрінформ». 

Матеріал не є зразком нейтралітету позиції автора до теми - Ангеліна Страшкуліч визнає це, бо сама свого часу пропрацювала в «Укрінформі». Тож, стаття, повна геть стилістистично не нейтральної лексики присвячена «рейдерству» та «поширенню темників» від кураторів агенції на всю Україну. Фактично, авторка робила розслідування про своїх колишніх колег. До того ж, до звільнення з "Укрінформу" журналістка не піднімала цю тему, принаймні в публічному просторі згадок про це немає. Знайшлося в розслідуванні і про Чернігівщину. 

"Українській правді" вдалося ознайомитися з документами для регіонів, які надсилав колишній гендиректор агентства. 

В метаданих більшості документів є ім'я та прізвище радника голови Чернігівської ОДА Андрія Подорвана, який у 2020-му балотувався до облради від партії "Слуга народу", але не був обраний. У розмові з УП він запевняє, що не створював таких файлів, не знайомий з екс-очільником «Укрінформу» Олексієм Мацукою і не розуміє, як його ім'я та прізвище потрапило в метадані.

Цей матеріал сколихнув чернігівську спільноту. Зокрема, секретар Чернігівської міської ради Олександр Ломако відрефлексував великим постом, в якому, зокрема, зазначив, наскільки він «шокований». 

Не обійшлося і без переадресації на його візаві - очільника МВА Дмитра Брижинського і знову ж таки земельних питань, які, за словами Олександра Ломако, так хвилюють його опонента. Але у публічному просторі частіше про це згадує Ломако. 

«…Цікаво було б почути позицію та роль у цьому скандалі головного «будяка» Чернігівщини – ворога преси Брижинського, яким його визначили журналісти минулого року. Але щось підказує, що ані пари з вуст від нього ми не почуємо, як і зізнання з подальшою заявою про відставку.

Не почуємо від Брижинського ані слова з цього приводу не лише тому, що він в списку «бажаних спікерів», а й тому, що дуже зайнятий вирішенням особистих земельних питань та регулюванням руху громадського транспорту в місті», - пише Олександр Ломако. 

Він згадав і голову ОВА Вʼячеслава Чауса, який, на думку міського чиновника, мав би покарати своїх підлеглих, «які отримують гроші з бюджету за те, щоб вести наступ на свободу слова». 

Також секретар попросив правоохоронців відреагувати на факти, вказані в матеріалі УП. І наголосив, що документ створювався в робочий час. Звідки обізнаність Олександра Ломако саме про робочий час - невідомо. Адже у наведених скрінах - 3 грудня 2023 року, неділя.

* * *

Телеканал, яким сам Олександр Ломако тривалий час керував до переходу у міську раду, теж відреагував на статтю УП.  На сторінці «Дитинця» викладений знову ж таки дуже масштабний пост про те, що начебто існують темники і бажані та небажані спікери і на Чернігівщині. 

Як доказ своїх тез - канал виклав скрін документальних файлів, де знову ж таки фігурує у метаданих імʼя Андрія Подорвана. 

У файлах "Дитинця" є список дозволених спікерів - депутатка ЧМР Марина Семененко (начебто вона має коментувати бюджетні питання), юрист Олександр Гашпар та активістка Тана Опко (вони - по антикорупційній діяльності) і багато інших. Серед персон нон ґрата - очільниця регіонального офісу Нацради з питань телебачення та радіомовлення колишня журналістка Ірина Сенченко, сам секретар ЧМР Олександр Ломако, виконавчий директор регіонального відділення Асоціації міст України Микола Силенко тощо. 

Враховуючи, що у Microsoft Support є публічний документ на тему «Змінення імені автора для документів, презентацій або книг», тож навряд чи файли, оприлюднені телеканалом, можуть слугувати вагомим доказом.

Чернігівці коментують новину. 

Марина Семененко:

- Як завжди, дєтінец фантазує. Жодного разу нічого не коментувала про бюджет. Навіть ніхто не звертався.

Олександр Гашпар:

- Марина Семененко аналогічно. Ніколи не давав інтерв'ю "Укрінформу'. Навіть не певен, чи є у нас в Чернігові його представництво.

Тана Опко:

- Увійти в історію через допис Дитинця, то є пік мрій кожного. Що ж тепер просто маю обов‘язок коментувати…))

* * *

Андрій Подорван, як двічі згаданий у матеріалах, теж прокоментував цю історію. Він зауважив, що дійсно до нього звернулися представники УП по репліку. На що чиновник зі сміхом говорить наступне: 

«Мені телефонувала дівчина в УП і розпитувала про це, на що я їй сказав: ну як ви уявляєте, щоб я сидячи в Чернігові, контролював ОПУ та «Укрінформ»? Так виходить?»

Він зазначає: опція темників давно не працює. Тим паче в Чернігові, де останніми місяцями навіть немає регіонального представника «Укрінформу», тож, для кого ці документи - незрозуміло. 

У відео підконтрольного мерії телеканалу "Дитинець" спливає прізвище кореспондента "Укрінформу" по Чернігівській області: Сергій Стригун. Втім, на сайті "Укрінформу" автора з таким прізвищем немає. Є "Юрій Стригун", авторству якого належать статті про зайців-русаків з Полтавщини, черкаський куліш та інтервʼю з керівником Черкаської ОВА. 

Про Чернігівщину цей журналіст написав один матеріал, а якому ствреджував, що колишній мер Атрошенко "платив захисникам за знищених ворогів". Це при тому, що жодного такого факту в публічній площині ми не знайшли, окрім розтиражованого тим же "Дитинцем" факту про наміри екс-мера, які так і залишились лише намірами. 

Оновлено: Читачі прислали нам повідомлення, що 1 факт виплати таки був, тоді Атрошенко заплатив по 300 доларів за 2 знищених окупантів.

Це й же журналіст поширив інформацію про те, що "під його (Атрошенко) керівництвом у Чернігові зводилися численні барикади". Що, вже відомо, є вигаданим фактом, адже керівник оборони Чернігова Дмитро Брижинський каже, що взагалі не розуміє, чим займалась влада Чернігова на початку вторгнення.

Читати такожБрижинський: розповів, як очільники Чернігова працювали в перші дні оборони міста

Навіщо "Дитинець" вигадав неіснуючого експерта або спотворив імʼя журналіста, який не має жодного відношення до Чернігівщини, невідомо. 

У коментарі Андрій Подорван каже, що це поширена практика цього ЗМІ: це для того, щоб не можна було подати до суду. 

"Маніпуляції, методички "аля-путін", фейки - це постійні методи телеканалу, що контролюється Атрошенком. Чого вони бояться - так це суду. І вважають чернігівців ідіотами, які не будуть перевіряти достовірність інформації, а повірять телевізору" - каже Подорван.

Оновлено. У коментарі "Суспільному" Юрій Стригун підтвердив, що отримував з список, керуючись яким, мали готувати матеріали для "Укрінформу" по Чернігівській області. Згідно з ним, були "бажані" спікери — люди, до яких варто звертатися за коментарями, і "небажані". Лист з такими вказівками надійшов у грудні 2023 року. Втім за його словами, він ним не користувався.

* * *

Де-факто історію про те, що немає сенсу у створенні та продукуванні темників для медіа, яке і так під контролем влади, підтверджує і під репостом матеріалу у профілі розслідувача Юрія Ніколова і журналістка Олександра Клітіна, яка також свого часу працювала в «Укрінформі». 

«Укрінформ - це державне медіа, воно і так під повним контролем держави, повної свободи слова там ніколи і не було… З Железняком, наприклад, й іншими представниками опозиції інтервʼю в «Укрінформ» зробити було неможливо, мені відмовляли не один раз, коли я там працювала. Тільки Гетманцев 3 інтервʼю підряд - це вершина свободи слова…?», - написала вона. 

Андрій Подорван зауважив, що натомість вплив на регіональні медіа є наріжним каменем роботи Олександра Ломаки, як багаторічного секретаря ЧМР. 

«Свого часу сам Ломако переглядав і фільтрував статті та сюжети і без того підконтрольних міській раді газеті «Вєсть», «Дитинця» та «Нового Чернігова». За останнє вдвічі прикріше, бо за гроші громади. Контролювати ЗМІ (щоб там були потрібні і не було неугодних тем чи спікерів) – ось що робив цей чиновник. Не знаю, чи довірив він його комусь після того, як став в.о міського голови. Судячи з контенту цих ЗМІ – ні. Тому не дивно, що в місті безлад, коли в.о. мера витрачає більшість часу на чорнуху, коменти, цензурування.

А тепер до інфоприводу сьогодні:

  • хто поширює інфу: «Дитинець», кисєлі
  • ⁠чи отримували ЗМІ області від мене якісь рекомендації: ні (можна легко перевірити, подзвонивши, будь-кому). 
  • ⁠чи можна змінювати метадані: так».

Чому нині зʼявився допис на "Дитинці"? Подорван припускає: відволікти увагу громадськості від жахливого і небезпечного конфузу - представники мерії тоді поїхали до військових, сфотографувалися, фото виклали у вільний доступ без ретуші. Як наслідок - на позиції військових був приліт від ворога.

А ще каже - це вже не вперше, коли "Дитинець" вигадує новини. Півтора роки тому це ЗМІ вигадало історію з нібито простроченою гуманітаркою. І хоча наразі є висновки поліції, яка встановила власників показаних в сюжеті продуктів, що підтвердили: це саме товар, а не гуманітарна допомога, журналісти навіть не вибачились за поширені фейки.

* * *

Якщо вбити в пошуковому рядку слова "Дитинець" та "Ломако", Google видає сотні, якщо не тисячі компліментарних сюжетів згаданого телеканалу про місцевого політика.

* * *

Серед інших невідоповідностей, які кидаються в очі: в темнику від "Дитинця" "небажаним спікером" згадується Ірина Сенченко, представниця Нацради з питань телебачення та радіомовлення в області.

Навіть нескладний моніторинг показує - у лютому 2024 року згадана Сенченко виступала на брифінгу в Чернігівській ОВА у якості спікерки. В ОВА підтвердили що самі запросили її виступити на медіамайданчику у якості експертки, і це було не вперше.

Чернігівська ОВА, лютий 2024 року

Водночас у коментарях журналістка Наталія Потапчук, які довгі роки працювала власкором "Укрінформу" в Чернігівській області, написала таке: 

* * * 

Співрозмовник "Часу Чернігівського" в мерії не під запис повідомив, що поширення інформації та коментар Ломако - це реакція на сесію міської ради 28 травня. Тоді жодне із земельних питань, які вносились в інтересах колишнього мера Атрошенка та повʼязаних з ним бізнесів, не було проголосоване. І сам Ломако повʼязує це з діяльністю і впливом Андрія Подорвана. 

* * * 

"Час Чернігівський" писав про таке: «Чернігівводоканал» закупив 10 тисяч пачок вершкового масла

Схожі новини

Як вибрати дитячу коляску: все, що потрібно знати батькам

25 ЧЕРВНЯ 2024, 17:42

У військо пішли 46 в'язнів Менської виправної колонії

25 ЧЕРВНЯ 2024, 17:13

У ТЦК в Чернігівській області змінились контактні телефони

25 ЧЕРВНЯ 2024, 16:25

Фото

У громаді на Чернігівщині жителів прикордоння заселяють у модульні будиночки

25 ЧЕРВНЯ 2024, 16:17

Фото

У Чернігові інноватори виготовляють накладки на протези і переробляють пластик

25 ЧЕРВНЯ 2024, 15:18

Цивілізована вбиральня запрацювала у прикордонній громаді. Містяни відгукуються по-різному

25 ЧЕРВНЯ 2024, 14:12

Ексчиновниця Чернігівської ОДА планує стати професійним кармологом

25 ЧЕРВНЯ 2024, 12:38

ТОП-переглядів