Навіть в умовах повномасштабного вторгнення у Чернігівській області не забувають про дітей. Так, продовжує діяти розгалужена система закладів позашкільної освіти, їх 59 в області. Це різноманітні гуртки та секції, які відвідує значна кількість учнів. У Чернігові найбільший такий заклад – обласний Центр науково-технічної творчості учнівської молоді.
На сьогоднішній день ми маємо десь близько 3000 слухачів, які відвідують наші заняття як на нашій матеріальній базі, так і у нас є гуртки, які працюють у школах міста. До повномасштабного вторгнення у нас було більше ніж 5500 слухачів, тобто кількість майже вполовину зменшилася, - говорить Олександр МИСЮРА, директор Центру.
Олександр Мисюра
Центр науково-технічної творчості веде свою історію з 30-х років. Зараз - це близько 50 гуртків різних напрямків: спортивно- і науково-технічного, художнього тощо, а саме гуртки орігамі, гончарства, картингу і т.д. Одним із найпопулярніших традиційно залишається авіамодельний гурток.
Ми тут займаємося виготовленням різноманітних літаючих моделей. Я хочу підкреслити – літаючих. Бо стендові моделі робити нецікаво. А ці хоча й прості, але всі-всі літають. Це дуже підіймає мотивацію учнів, - каже Володимир ЛОЄВЕЦЬ, керівник авамодельного гуртка.
Володимир Лоєвець
Займаються тут діти різного віку. Найпростіші авіамоделі часто виготовляють зі стельового пінопласту, цей матеріал легкий та недорогий, та й зробити такий літак можна за одне-два заняття. Потім переходять до більш складних.
Оце базова модель, якою можна навчитись керувати. Це не радіокерована модель, а кордова, вона літає по колу. Тут є двигун, є площини керування. І завдяки тому, що він електричний, процес навчання і навички дуже швидко здобуваються і результат добрий виходить, - розповідає Володимир Лоєвець.
Має позашкільна освіти й труднощі, викликані здебільшого воєнним станом. Приміром, вже кілька років не проводяться змагання з картингу, та й авіамоделі літають низенько і лише біля будівлі Центру. Однією з найбільших проблем є відсутність бронювання співробітників.
Позашкільна освіта не підпадає під бронювання співробітників. І, на жаль, найкращі наші керівники гуртків змушені захищати Україну. Пішли хлопці з трасового моделювання, судномоделіст… У нас залишились у переважній більшості жінки або пенсіонери, - каже директор Центру Олександр Мисюра.
А втім, не дивлячись на війну, кількість слухачів у позашкільній освіті зростає, хоч і маленькими темпами.
За останні роки кількість слухачів у позашкіллі трішки зростає, але це незначне зростання, в межах 2-3%. Ми розуміємо, що в умовах воєнного стану різкі скачки зробити і не можна. Обмеження, безумовно, є, це насамперед безпековий фактор. На сьогодні тільки 60% закладів позашкільної освіти готові приймати дітей в очному форматі. Інші працюють або в змішаному, або дистанційно. Це, зокрема, Семенівська громада. Там два заклади позашкільної освіти працюють виключно онлайн або призупинена робота, - говорить Юрій МУЗИКА, начальник Управління освіти і науки Чернігівської ОВА.
Юрій Музика
Позашкільне навчання вкрай важливе, адже допомагає дітям хоч трошки відволіктись від воєнних дій навколо, а на додачу – дає можливість здобути нові навички та вміння, каже Юрій Музика:
Будь-яке спілкування, будь-яке навчання, все, що стосується дітей в умовах війни дуже важливо. Позашкілля дає можливість надати дітям компетентності поза шкільною програмою, щоб у подальшому сформувати профорієнтаційне бачення: що вони будуть робити після школи, знайти напрямок, який для них цікавий у подальшому розвитку.
***
Час Чернігівський писав про таке: