Валерій Тосенко із Чернігова — професійний пічник. Стаж 15 років. Їздить по всій області. І ремонтує, і будує з нуля. Попит на груби був уже з початку літа.
— Люди цікавляться і будують саме груби, — каже Валерій. — Класична груба по роботі в мене коштує від восьми до 12 тисяч гривень. Матеріали можна економити, а можна все робити з нового. Якщо купувати нові матеріали, то у 27 тисяч гривень за все можна вкластись. Якщо економити і шукати старе, радянських часів, то як уже вийде.
Багато бажаючих просто відремонтувати старі сільські груби. Або купили будинок, або залишився від батьків. Люди переживають, що взимку може не бути газового опалення, збираються виїхати з міста і пережити холоди у селі. Для комфортної зимівлі хороша груба потрібна в першу чергу. Тож економити на ній не раджу. Цеглу краще купити нову. Червона ніжинська дуже добра. Зараз коштує 89 гривень за штуку, плюс доставка. Вогнетривка цегла до війни коштувала 35 гривень за штуку, зараз — 69.
Багато хто просить газові груби перевести на дрова. Але, якщо чесно, не раджу так робити. Краще повністю обновити. Грубу штукатурю, накладаю сітку. Стає рівна і гарна. Можна пофарбувати у будь-який колір.
— Дорожче?
— Додатково на клей і сітку йде до 700 гривень.
— Собі грубу побудували?
— Живу поки на дачі в Рівнопіллі (під Черніговом). Будинок біля переправи, поряд з територією колишнього полку зв’язку, розбитий. Лишилася труба від димоходу і та впала. За весь час бомбардування на нашому клаптику лягло дев’ять бомб і три ракети. В останні дні бомбардування Чернігова прилетіло і в наш будинок. Я з дружиною і собакою були в хаті, на дивані. Дивом уціліли.
Джерело: "Вісник Ч" від 25 серпня 2022 року, авторка Юлія Семенець