Мережу сколихнула новина про те, що під час реваншу між британцем Тайсоном Фʼюрі та українцем Олександром Усиком публіці показали унікальну реліквію - 300-літню шаблю гетьмана Івана Мазепи з Чернігова.
«Час Чернігівський» дізнався ексклюзивні подробиці мандрівки старожитності на Близький Схід. І те, скільки орієнтовно це коштувало.
Так, виконувач обовʼязків директора обласного історичного музею імені Василя Тарновського Максим Блакитний говорить: перемовини про те, щоб демонструвати у Ер-Ріяді раритет почалися ще в листопаді. До речі, утрясти всі тонкощі було вельми непростою справою. Адже в сучасній Україні ще не було такого прецеденту - повезти експонат з діючої експозиції, ще й національний скарб, так далеко на схід для показу в комерційному шоу.
«Королівство Саудівська Аравія - закрита країна у плані фундаментального ісламу. Зміни пішли лише 4-5 років тому. Важко було домовитися, погодити усе, оскільки вперше такий експонат на рингу. Особливо гарантії безпеки шаблі», - говорить Блакитний.
За словами музейників, шаблю Мазепи обрала саме команда Усика. Вона ж і була ініціатором цієї акції.
«Йому надіслали фото певних експонатів. Він обрав шаблю. Мовляв, сподобалася і дуже», - розповіли у Департаменті культури ОДА.
В установі кажуть: над пропозицією Usyk Team міркували недовго.
«Та і як можна було відмовитися? Сенс - культурна дипломатія, пропаганда нашої історії на культури. Ще й на такому високому рівні! Поширення інформації про наших відомих діячів».
Вивозити цей антикваріат було вкрай складно. Потрібно було здійснити купу погоджень: на рівні міністерств культури, закордонних справ, посольств, митниці тощо. Окрема історія - страхування реліквії.
Доставку реліквії здійснила компанія «Кунстранс».
Головну допомогу в Аравії надало Посольство України.
«Вони з усіма домовлялися. Посол Анатолій Петренко, допомагали і інші співробітники: перший секретар Ігор Коваль, третій секретар Нізар Бандар. Громадська організація UKRAINE WOW робила загальну логістику у співпраці з фондом Усика. Чому це так важливо? Бо якщо б вони вчасно не домовились, то шабля б не поїхала», - коментує Максим Блакитний.
Також старожитність випускали з країни лише під особисту відповідальність чернігівських музейників. Ось чому Максим Блакитний полетів через Відень до Ер-Ріяду, як написав у соцмережах.
Загалом, артефакт везли фактично дипломатичною поштою, кажуть музейники.
Офіційно - ініціатори та організатори промоції United24 UkraineWOW. Матеріально відповідальна особа - БФ Олександра Усика.
Скільки може коштувати подібна доставка, якщо звичайну посилку вагою близько 2-3 кг та ж Нова Пошта готова доставити за щонайменше 3-4 тис грн без оголошеної вартості? Офіційно співрозмовники «Часу Чернігівського» кажуть - це дуже і дуже дорого. Враховуючи видатки на супровід науковців.
Складність також полягає і у тому, що важко порахувати точну цифру, адже вона включає у себе чимало проміжних етапів подорожі реліквії.
Неофіційно у розмові з «Часом Чернігівським» фахівці кажуть, що кошторисний еквівалент такої логістики близько €28 тис. Але це - неточні дані. До речі, страхова вартість подібного експонату приблизно удесятеро дорожча.
Що цікаво, був певний інструктаж стосовно експонування шаблі. У випадку, якщо б Олександр Усик програв - раритет так би й лишився в музейному упакуванні.
Як відреагував знаменитий боксер, коли йому показали артефакт, що належав славетному гетьману Івану Мазепі?
Максим Блакитний розповідає так:
«Щодо Усика, то було видно, що йому дуже цікаво. Шанобливо поставився до шаблі».
Про саму шаблю Олександр Усик висловився так:
«Справжня шабля видатного українського гетьмана Івана Мазепи. Тримати в руках унікальний артефакт, якому понад 300 років, було честю для мене. Століттями Росія паплюжила ім’я гетьмана Мазепи. Тепер воно повертається у світовий медіапростір і отримає визнання, на яке заслуговує. Все тільки починається!».
Також серед інших подяк - слова вдячності від знаменитості пролунали і на адресу Чернігівського обласного історичного музею імені Василя Тарновського та ОВА.
"Час Чернігівський" писав про таке: