Такі результати обстеження стану нового безпечного конфайнменту оприлюднили у травні у МАГАТЕ.
Зокрема, у відомстві зауважили, що на Чорнобильському майданчику тривають розслідування для визначення ступеня пошкодження арки Нового безпечного конфайнменту (НБК) після атаки дрона в середині лютого 2025.
Знадобилося кілька тижнів, щоб повністю загасити пожежі, спричинені ударом. В результаті аварійних робіт у зовнішній обшивці арки НБК було виявлено приблизно 330 отворів, кожен із яких мав середній розмір 30-50 см.
Згідно з інформацією, наданою команді МАГАТЕ на об'єкті, попередня оцінка фізичної цілісності великої будівлі у формі арки виявила значні пошкодження, наприклад, панелей з нержавіючої сталі зовнішньої обшивки, ізоляційних матеріалів, а також значної частини мембрани, розташованої між шарами ізоляційних матеріалів, які запобігають потраплянню води, вологи та повітря.
Крім того, команді МАГАТЕ було повідомлено, що головна кранова система (ГКС) НБК, яка включає зону північного гаража для обслуговування кранів, була пошкоджена внаслідок удару дрона і наразі не працює. ГКС є однією з основних систем будівлі. У гаражі для обслуговування кранів розташовано кілька електричних шаф для різних систем, більшість з яких постраждали внаслідок інциденту з дроном та води, яка використовувалася для гасіння пожеж, що виникли.
Команду МАГАТЕ повідомили, що інші системи НБК, які забезпечують відповідні функції безпеки, такі як радіаційний моніторинг, сейсмічний моніторинг, дезактивація та управління радіоактивними відходами, електропостачання та пожежний захист, залишаються функціональними.
Хоча системи опалення, вентиляції та кондиціонування повітря залишаються функціональними, вони не експлуатуються після інциденту з дроном, додали на Чорнобильському майданчику.
«Ми поступово отримуємо більш повну картину серйозних пошкоджень, завданих ударом дрона. Для їх повного ремонту знадобиться як значний час, так і кошти», – сказав генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.
У ЧАЕС досі не спостерігається підвищення рівня радіації, що свідчить про відсутність викиду радіоактивних матеріалів в результаті удару, йдеться у звіті.
Авторка: Євгенія Замковська
"Час Чернігівський" писав про таке: