Розвивати село і чорну роботу - що пропонують чернігівським та українським біженцям у білорусі?

22 КВІТНЯ 2022, 08:42

1616

Розвивати село і чорну роботу - що пропонують чернігівським та українським біженцям у білорусі?

Скріншот із сюжету білоруського держТБ

Чимало громадян України та жителів Чернігівщини зокрема, тікаючи від наслідків війни поїхали на північ до білорусі. Зрозуміло, який світогляд здебільшого мають ці люди. Однак, питання в іншому - що можуть запропонувати їм у країні, звідки чи не щодня летять літаки та ракети на мирні міста і села України. Білоруське опозиційне видання “Флагшток” спробувало проаналізувати бодай перелік білоруських вакансій для українських біженців. Здебільшого, мова йде про важку та непрезентабельну роботу.

З початку війни Росії проти України до білорусі в'їхало понад 26 тисяч українських громадян — за офіційною інформацією Держприкордонкомітету. Близько 700 біженців розселили по санаторіях на Гомельщині. Статистику виїзду українців з білорусі та інші цифри влада не повідомляє, тому невідомо, скільки біженців залишилися в республіці і яка їхня доля, пише “Гомельські Флагшток”.

Деяких прибульців з України влаштували на роботу — про такі випадки розповідають районні газети. Більшість вакансій – непрестижні з невеликим заробітком. До речі, за публікаціями можна судити про те, що до білорусі в'їхало чимало чоловіків призовного віку, які вирішили не повертатись на батьківщину.

Одного чоловіка влаштували водієм у сільгосппідприємстві у Гомельському районі, пише місцева газета "Маяк". Ані імені, ані якихось інших даних видання не подає. Відомо лише, що до війни переселенець родом з Миколаєва і працював на деревообробному підприємстві Чернігова. До білорусі хоче вивезти матір та брата. При цьому, “чернігівець” розповідає в інтерв’ю купу фейків про Україну та Чернігів.

- Я хотів би перевезти сюди мати з Києва та батька з братом з Миколаєва, але поки що не виходить. Коли ми востаннє телефонували, вони розповіли, що більшість мостів знищено українськими військовими, тому з міста нікого не випускають. У магазинах та аптеках порожньо, а коли російські військові привозять «гуманітарку», її відразу ж розбирають.

Доярками до колгоспу влаштували і двох багатодітних матерів із села на Чернігівщині Ірину та Олену. У сюжеті гомельського держТБ йдеться про те, що обидві жінки в Україні доти ніде не працювали, а нині на підприємстві «Червона Буда» Добрушського району пішли доглядати телят та доїти корів.

Відоме білоруське опозиційне видання Хартія 97 із посиланням на місцевих жителів повідомляє, у Гомелі – є біженці з України.

Одна з гомельчанок анонімно розповіла редакції сайту про те, що вона нещодавно зверталася до регіонального центру зайнятості населення, де виявилося, що на черзі на працевлаштування стоять біженці з України.

«На гомельській біржі праці наплив біженців, що негласно влада вирішила надавати насамперед роботу їм, щоб допомогти у тяжкій ситуації та дати їм можливість заробити хоча б на хліб. Кажуть, що держпідприємства неохоче беруть на роботу біженців, бо вони можуть будь-якої миті поїхати назад, коли у них все закінчиться. Натомість іпешники (індивідуальні підприємці - авт.) беруть їх із задоволенням: я хотіла влаштуватися до одного з них на роботу на ринок, то він мені прямим текстом сказав: я, мовляв, краще візьму на роботу українця — вони зараз готові працювати за копійки! А держава здебільшого відправляє їх піднімати наші села, в порожні агромістечка — там їм і житло дають», — каже читачка.

У Гомельському облвиконкомі підтверджують наплив біженців, але запевняють, що все під контролем, а чутки про пріоритет працевлаштування для українців спростовують. Звичайно, більшість робочих місць у сільській місцевості, розповів перший заступник голови Комітету з праці, зайнятості та соціального захисту Гомельського облвиконкому Леонід Мальчук.

“Вакансії для всіх є. Звичайно, всі хочуть бути економістами, бухгалтерами, але найбільше вакансій саме робітників, тому ми їх пропонуємо. Усім, у тому числі й біженцям. Їм надається інформація про наявність сільськогосподарських вакансій, найменше — у промисловості. На селі надається житло. На сайті Облвиконкому усі ці вакансії є. Усі, хто звертаються – усім пропонуємо вакансії. Кому не подобається – вони шукають щось найкраще, але нікому ніде не відмовили. Звичайно, найбільше біженців їдуть працювати на село, бо там у нас на сьогодні 345 вакансій з наданням як індивідуального, так і малосімейного та малоквартирного типу житла для працівників», — каже він.

У відповідь на чутки гомельчан про те, що Білорусь навіть виплачуватиме українцям стипендії та пенсії, чиновник відповідає, що це неможливо.

«Ні пенсій, ні стипендій біженцям виплачувати ніхто не буде. Відповідно до білоруського законодавства, вони іноземні громадяни. Щоб отримати в білорусі пенсії, потрібно спочатку отримати громадянство республіки білорусь, потім привезти сюди довідку з місцевого пенсійного фонду про отримання пенсії на 6 місяців уперед — і тоді питання про пенсійне забезпечення буде розглянуто», — каже Мальчук.

Схожі новини

Вiдео

На прикордоння Чернігівщини передали електротранспорт

18 СІЧНЯ 2025, 13:31

Чи є світло в лікарнях із сонячними панелями?

18 СІЧНЯ 2025, 12:28

Житель Чернігівщини віддасть прикордонним корівкам три причепи сіна

18 СІЧНЯ 2025, 11:16

На Донецькому напрямку поліг 31-річний захисник із прикордонної громади

18 СІЧНЯ 2025, 10:50

Ворог обстріляв три прикордонні громади на Чернігівщині

18 СІЧНЯ 2025, 09:16

На Чернігівщині екологи утилізували понад 90 тонн нічийних пестицидів

17 СІЧНЯ 2025, 17:05

Загроза з боку ДРГ на Чернігівщині залишається високою - ОТУ "Сіверськ"

17 СІЧНЯ 2025, 16:53

ТОП-переглядів