На Чернігівщині продовжують виявляти, документувати та санкціонувати все нові і нові випадки військових злочинів росіян.
Прокурор Козелецької окружної прокуратури Чернігівської області Дар’я Павлова оголосила підозри в порушенні законів та звичаїв війни двом російським військовослужбовцям. Тексти підозр доволі розлогі - майже зо два десятки сторінок.
У документах йдеться про уродженця Новосибірська 28-річного Файзибека Тохир-Угли Нематова і 41-річного жителя Бурятії Ніколая Будаєва.
5 березня 2022 військовослужбовці 55-ї окремої мотострілецької бригади тактичного сполучення Сухопутних військ рф (військова частина № 55115), де служив Будаєв, та 1-го мотострілецького батальйону 423-го гвардійського мотострілкового полку (військова частина № 91701), в складі якої перебував Нематов, окупували село Іванівка у передмісті Чернігова, де знаходилися майже до початку квітня.
Згадані росіяни катували та знущалися над родиною місцевих жителів, вбили їхнього собаку, погрожували сексуальним насильством.
6 березня близько 15 години дня Нематов і Будаєв, озброєні автоматами, вдерлися у приватне господарство сім‘ї Яцюків Наталії та Олександра, в будинку також знаходилися їхній син Артем з невісткою Дар‘єю і троє доньок молодого подружжя. Солдати прошерстили господарство у пошуках цінного і при цьому Нематов, аби залякати, робив неконтрольовані постріли по житловому будинку та автомобілю господаря.
Росіяни, погрожуючи зброєю, почали заганяти господиню в льох, але жінка упиралася, остерігаючись побоїв і зґвалтування. Будаєв і Нематов змусили чернігівку стати на коліна на подвір’ї біля будинку, один з них навів на неї автомат і погрожував вбити саму потерпілу, сина, онучок і чоловіка у разі відмови піти у погріб.
Нематов супроводив жінку до льоху, на її прохання залишивши свій автомат на подвір’ї під наглядом Будаєва. Всередині приміщення росіянин, погрожуючи жінці ручною гранатою, заявив, що застосує її у випадку опору. Попри це, пані Наталя виявилася мужньою жінкою, навіть побоюючись зґвалтування та вбивства, вона вирвалась від Нематова і вибігла з погребу, зачинивши там ворога.
У цей час Будаєв стояв під будинком і стеріг вихід із нього. Почувши крики дружини, Олександр Яцюк вибіг надвір, наблизився до Будаєва і схопив автомат, який залишив Нематов, та дав собаці команду фас, щоб та відігнала Будаєва на невелику відстань. У відповідь росіянин застрелив собаку.
Скориставшись відсутністю в цей час контролю зі боку Будаєва та Нематова син та невістка з онучками втекли та сховалися в іншому будинку в Іванівці.
Росіянам Нематову і Будаєву нині інкримінується, що солдати, діючи за попередньою змовою, ув’язнили цивільну особу, погрожували їй вбивством і катуванням. Цим самим порушивши вимоги Женевської Конвенції про захист цивільного населення під час війни. Санкції за українським КПК ч. 2 ст. 28 (Вчинення кримінального правопорушення групою осіб, групою осіб за попередньою змовою, організованою групою або злочинною організацією) та ч. 1 ст. 438 КК України (Порушення законів та звичаїв війни).
Лише по одній зі статей передбачене покарання - позбавлення волі на строк від 8 до 12 років.
"Час Чернігівський" писав про Іванівку: Змушували носити червоні стрічки, розбивали техніку та меблі: про росіян в окупованій Іванівці.