— Син закінчив дев’ятий клас. Чотири роки просидів удома. Учився дистанційно. То пандемія коронавірусу, то війна. Як згадаю той жах, коли біля нього і за нього вчили уроки. Намучилася від такого навчання, — обурена Альона ЮДІНА, мати п’ятикласниці. — Думала, хоч донька буде вчитися очно.
Для школярів важливий контакт з учителем, однолітками. Так не дозволяють тепер набирати класи. Школа гарна, сучасні меблі й обладнання. Є укриття.
До вторгнення ліцей був інтернатним закладом. Діти проживали там цілодобово. У ніч на 12 травня 2022 року росіяни з літака обстріляли Новгород-Сіверський. Ракети влучили в ліцей.
— У нинішньому році управління освіти ОВА відмовляє в наборі п’ятикласників. Жодного обгрунтування чи розпорядження немає. Усе в усній формі, — підтверджує Олександр ПШЕНИЧНИЙ, директор Новгород-Сіверського державного ліцею імені Ушинського. До 2024 року ліцей був гімназією-інтернатом. — Посилаються на безпекову ситуацію. Мовляв, Новгород-Сіверський — прикордонна громада.
Педагоги розуміють: якщо не наберемо в цьому році, у наступному вже точно не наберемо. І наступним кроком буде закриття ліцею. Згідно реформи Нової української школи, у ліцеї немає початкової ланки.
Основний навчальний корпус розбитий. Але ми — інтернатний заклад і на території багато будівель: гуртожиток, господарські будівлі. Їх і підлаштували під навчання. Територія більше п’яти гектарів.
Укриття в нас найпростіше — у підвалах різних будівель. Навчальні корпуси теж тепер розділені. Що дає можливість уникнути скупчення дітей.
— Олександре Миколайовичу, скільки зараз дітей?
— На кінець навчального року було 178. На кінець липня — 136. Випущені два 11 класи і частина дев’ятикласників.
Ще лежить 56 заяв від батьків майбутніх п’ятикласників. Це на два повноцінні класи. Заяв більше, ніж минулими роками.
Діти в нас навчаються не тільки з міста. Багато сільських і навіть з інших громад. Навчання змішане — частина очно, частина онлайн.
Іноді в нас чутно відлуння вибухів з кордону. Але ми єдині в місті, хто навчає учнів середньої і старшої ланки очно. Тільки наш ліцей може забезпечувати освітній процес у змішаному форматі. Інші заклади навчають дітей виключно дистанційно. На очну не можуть виходити, бо не мають укриття. І тим не менше, чомусь страждає наш заклад.
— У минулому році була схожа ситуація. Тоді теж не дозволяли набирати п’ятикласників. Відповідь, що п’яті класи будуть, надійшла лише 31 серпня! У класі 29 дітей, — каже Віта САЛУН, мати шестикласниці ліцею. — Перевелися в ліцей рік тому з іншої школи, де було дистанційне навчання. Діти не розуміли, що таке школа, хто такі однокласники.
У ліцеї в кожному класі, окрім вчителя, є два вихователі. Вони допомагають у навчанні, якщо дитина щось не зрозуміла або пропустила уроки.
Чула, що вчителі власним коштом облаштовували укриття. Навіть новий спортзал. Попередній зруйнувала ракета. Робили все, аби школа працювала очно. Спілкуюся з іншими батьками, більшість спеціально переводять дітей у цей ліцей, щоб діти вчилися не вдома.
Джерело: "Вісник Ч", авторка Ольга САМСОНЕНКО
"Час Чернігівський" писав про таке:
- Щоб врятувати школу - дійшли до Чауса. Чи збережуть школу в Яблунівці
- «Ми зрозуміли, що нас не зрозуміли»: чи буде в Чернігові ще один ліцей?
- На Чернігівщині закривають школу-інтернат
* * *
Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":