Медики констатують загрозливу і зростаючу тенденцію насамперед розладів ментального і психічного здоров’я серед дітей Чернігівщини. Так негативно впливає війна. Багато дітей в області стали інвалідами також і через поранення внаслідок ворожих обстрілів.
Тетяна Лебедєва, гендиректорка обласної дитячої лікарні:
За підсумками 2023 року на 1 місце первинної інвалідності вийшло захворювання психічних станів. Треба реагувати збільшенням потужностей для надання допомоги. Нажаль, не можемо позитивно говорити. Така спеціальність, як дитяча психіатрія, є дефіцитною. Є два лікарі - в обласній дитячій лікарні і психоневрологічній лікарні.
Допомогу в реабілітації дітей в області наразі надають у реабілатаційному центрі "Відродження", а також в обласній дитячій лікарні. Багато медики працюють і з родинами, однак відчувається нестача спеціалістів.
Світлана Чорна, заступниця директора реабілітаційного центру «Відродження»:
Здоров’я психічне матері, в родині, коли в постійному стресі, все передається дітям. Наслідки є. Фізично здорові начебто, але затримки розвитку. Фізично хворі теж є. Наслідки будуть багато років ще працюватимемо. Працює з сім’ями. Є відділення психологічної реабілатції. 6 психологів.
Тетяна Лебедєва, гендиректорка обласної дитячої лікарні:
У 2023 році для надання реабілітаційної допомоги в умовах обласної дитячої лікарні створили окреме відділення реабілітації. Щомісяця 90 дітей на стаціонарі і 50 амбулаторно. Половина – діти з розладами кістково-мозкової системи, і після бойових травм.
Загалом на Чернігівщині налічується вже більше 4 тисяч дітей з інвалідністю. І ця цифра, нажаль, зростає.
Автори: журналіст Юрій Михуля, оператор Олександр Довбенко
"Час Чернігівський" писав про таке: