"Прощалися... І стільки болю в очах! У нього душа кричала": матір про полеглого сина

06 СІЧНЯ 2025, 12:17

6081

Василенко Соломія

Людмила Жадченко, мати Андрія Жадченка

Людмила Жадченко, мати Андрія Жадченка

Щодня згадує сина — Андрія Жадченка — мати. Людмила ЖАДЧЕНКО. З Городні. Прикордонного міста на півночі Чернігівщини. Андрій Жадченко рік тому загинув на війні. Третього січня 2024 року.   

Юрист. Мав власну контору. Очолював організацію «Городнянська люстраційна комісія». Люстрація простими словами —  це очищення влади. Депутат райради. Двічі балотувався у Верховну Раду. Був заступником голови Городнянської райдержадміністрації. Хотів стати мером. Не пройшов. Кажуть, одна з причин така. Городнянці не хотіли втрачати його як адвоката. Мовляв, проголосуємо, хто буде захищати в судах. Крім юридичної, була педагогічна освіта. Учитель городнянської школи №1. Викладав фізкультуру. Учив дітей карате. Гарно танцював. Грав на фортепіано.

«Він такий емоційний був. Схожий на мене»

— Ось він у школі, — удома в Людмили Жадченко дивимося відео в комп’ютері. Переважно зняте Петром Верхушею. Товаришем, політиком. — Я випустила четвертий клас як вчителька початкових. Андрюха забрав. Один випуск у нього був. А після того пішов у районну адміністрацію. 

Ось він в адміністрації, — дивимося далі. —  Заступником голови. Оце його син Антон і невістка. Ось як депутат. Коли ліс на Городнянщині вирізали. Це на сесії. Він такий емоційний був. Схожий на мене. Ми однаково з ним мислили. 

А це танці з зірками були, — називає телепрограму, яку відтворили в Городні. —  Він брав участь. Це репетиція, — на екрані Андрій Жадченко кружляє в танці партнерку. Юлію Биховець з Чернігова. — Я так переживала, коли він танцював. Він же такий кострубатий. Господи, щоб не зганьбився,  — усміхається крізь сльози.  

Був він і в АТО, — нагадує. — Був на Майдані. А це — на піаніно грає, — Андрій Жадченко у військовій формі. У шапці. У чиїйсь квартирі. Де поряд фронт. — Багато разів бачила ці відео. Іще б дивилася й дивилася. Не дають. Бо плачу. Згадую сина, згадую все життя. 

«Його довго не брали. Дуже хотів у свою бригаду попасти»

Людмилі Іванівні 76-й рік. Чоловік Микола помер 18 років тому. 60-ти не було. Працював шофером. Почав нездужати. З’їздили в Почаїв. Почаївську Лавру на Тернопільщині. Стало краще. Повернулися. Уночі він втратив свідомість. 

— Дрімаю, — згадує. — Бачу його. І раптом такий біль у серці! Наче мене хто ножем тричі вдарив. Я думаю: все. Бачу, він лежить такий умиротворений. Нема ні страху, ні болю, ні страждань. 

Чоловік дуже хотів доньку. Дівчинку в суконьці, з бантами. А виходили хлопчики. Троє синів. 

Микола — у Харкові. 

Іван — у Городні. Про нього читай у «Віснику Ч» за 5 грудня. Про лимонний сад городнянця. Іван теж був у ЗСУ. Із серпня 2022 року. Повернувся.

Андрій на війні загинув. 52-річним. Біля села Кліщіївка. Бахмутський напрямок, Донеччина. Головний сержант батальйону зв’язку. Військової частини А4010. Служив у складі П’ятої штурмової бригади. 

Пішов добровольцем.  

— У 2015 році воював у АТО, — нагадує мати. — Рік і кілька місяців. Повернувся в Городню. Був тут до лютого 2022 року. До повномасштабки. А потім став ходити у військкомат. Уранці встає та йде. 

Його довго не брали, — продовжує. — Він дуже хотів у свою бригаду. В якій служив у 2015-му. 80-ту окрему десантно-штурмову. А попасти  не вдалося. Його звозили туди. Усе зайняте. Повернувся в Городню. Далі щодня ходив у військкомат. І його забрали. Пішов він у 2022 році, на другий день Паски. Завжди ми Паску справляли тут, у мене. Хлопці наші (сини, онук) приходили з родинами.

«Дівчата, то не він. Він не може загинути»

— Я так надіялася, що то не він, — згадує мати, як отримала звістку про смерть.  — Кажу знайомим: «Дівчата, то не він. Він не може загинути». 

Розказує, як у грудні 2023 був у відпустці. 

— Він мені штору вішав. З іншим допомагав. «Ну, мамо, я в тебе всю відпустку пробув», — усміхався.  Кажу: «Бачиш, яка я розумна. Щоб більше був, треба більше роботи». 

Прощалися... — згадує. — Андрій повертався на фронт. Я ніколи дітей своїх не виводжу. З хати пішли — і все. А з Андрієм попрощалася. Приїхав зранку, поговорили. 

«Ну що, мамо, я маю йти, — сказав. — Юра під’їхав (друг)». Обняв мене. Притис, що мені дихати нічим стало. Я наче стала вивільнятися. Глянула на нього. А він з таким болем на мене дивиться. І каже: «Мамо, все буде добре». Він мене звав то мамчик, то мамуля, то мама. «Бог знає, як має бути. Треба змиритися й прийняти». Ще раз обняв і пішов. Я ніколи не виходила, — повторює. — А то наче на магніті, і я йду. Він став відчиняти двері. На мене дивиться. І стільки болю в очах!..  Поводився не так, як завжди. У нього душа кричала. 

Третього січня 2024 року повідомили, що пропав безвісти. 5-го рідні здали аналіз на ДНК.

11 січня поховали. У Городні. На кладовищі Піски. Воно в бік села Гніздище. 

«Хто піде за Жадченком, крок уперед. Жоден не лишився на місці»

— Як загинув Андрій? — запитую. 

— Відправили хлопців на завдання, — переказує слова побратимів мати. — Хлопці не повернулися. Андрій каже: «Я піду подивлюся, що там».  Йому не дозволили. Він удруге сказав. Устав мовчки. І пішов. Нібито так...

Зі слів рідних, тіло Андрія витягували у два заходи. Бачили, а винести не могли. Постійні обстріли.  

— Я не можу вам наказати йти, — передає мати слова командира. — Але хто піде за Жадченком, крок уперед. Жоден не лишився, усі ступили. Андрій завжди казав хлопцям: «Виносьте. Нога, рука, голова, — що є. Хапаєте й біжіть. Не дай Боже, лишити. Мати має поховати».

— Першу групу затрьохсотили (поранили), — додає Іван Жадченко. — Ту групу, яка пішла за Андрієм. Вони його до половини дороги винесли, лишили. А друга група забрала. 

— Дев’ять днів ще його возили, — каже мати. — Він усю Україну об’їхав. Їх же навантажили. Здоровенна машина, повна... І його останнього додому доставили.

«Синочку, пробач. Спасибі, що врятував мене»

— А це вже прощання, — на відео події 11 січня 2024 року. Відкрита труна. Прапори. Квіти. Навколо багато людей. — Похорони були, які не бачила Городня,  — Людмила Іванівна плаче. — Ішли ми від церкви такими зигзагами. Я очі підвела, аж стоять чоловік і пес. І сльози котяться в обох. Думаю: Боже, Боже, і пес відчуває. 

А на під’їзді до кладовища бабуся вийшла. Як вона кричала: «Синочку, пробач. Спасибі, що врятував мене».

Ось Іван іде, — бачимо на екрані. — Відпустили (тоді ще служив) на похорони. Андрій Богдан був. Мер Городні. На кладовищі слово сказав. Хоч вони з моїм Андрієм не дружили. 

Із Тупичева приїхав оркестр. Діти грали. Як горобчики на снігу. Було 11 бійців з частини. Командир з паличкою, поранений. 

— Ви б бачили, як плакали хлопці... — згадує Людмила Жадченко вже вручення ордена «За мужність». Третього ступеня. Посмертно. — Командир казав, що Андрій урятував відділення. Коли зайшов танк на позицію. А в них патронів нема. Він і мені казав: «Мамо, ідемо, на всіх — три патрони. І я маю його (ворога) вбити, щоб забрати їх. Бо в нього 40». І він знайшов вихід. Танк повернув назад. Хлопці не відступили з позиції. Командир тоді вже подав на нагородження. 

Джерело: "Вісник Ч", авторки Тамара КРАВЧЕНКО, Юлія СЕМЕНЕЦЬ

"Час Чернігівський" писав про таке:

Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":

Схожі новини

Провокація чи реальний зріз: у громаді на Чернігівщині провели опитування "Людина року"

08 СІЧНЯ 2025, 19:07

Вiдео

Загинув від ворожої ракети: Чернігів попрощався із відомим науковцем

08 СІЧНЯ 2025, 18:07

У Ніжині двоє людей загинули від отруєння чадним газом

08 СІЧНЯ 2025, 16:45

Вбивці родини Черевань "сядуть" довічно. І відшкодують рідним загиблих 30 мільйонів гривень

08 СІЧНЯ 2025, 16:16

Селищна громада втратила захисника

08 СІЧНЯ 2025, 15:21

На Десні трагічно загинув рибалка: тіло знайшли через два дні

08 СІЧНЯ 2025, 14:59

Казав, що служить у Львові, а сам був під Вовчанськом: загинув зовсім юний захисник із Чернігівщини

08 СІЧНЯ 2025, 14:13

ТОП-переглядів