Навіть у найвіддаленіші села їде лікар та медсестра, прихопивши з собою апарат УЗД, гінекологічне крісло й усе не обхідне для забору аналізів. Так працює мобільна гінекологічна бригада, що надає медичну допомогу населенню Чернігівщини за підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні.
Що таке мобільна гінекологічна бригада та як потрапити на огляд
Мобільні гінекологічні бригади працюють у 22 областях України. На початку 2023 року за підтримки UNFPA така бригада з’явилася й на Чернігівщині. Працівники бригади надають медичні послуги з питань сексуального і репродуктивного здоров’я тим, хто в силу різних обставин не може отримати їх у лікарні.
Серед послуг бригади: медичний огляд гінеколога, УЗД, консультація з питань жіночого здоров’я, зокрема щодо до- та післяпологового періоду; консультація з питань ВІЛ-інфекцій та захворювань, що передаються статевим шляхом; медична та соціально-психологічна підтримка постраждалих від домашнього та інших видів насильства.
Також бригада має із собою тести для визначення гепатитів, сифілісу, ВІЛ та рівня цукру у крові. Усі послуги та витратні матеріали – безоплатні.
Виїзд мобільних бригад відбувається за графіком, що розпланований на місяць наперед. Дати приїзду до певного населеного пункту можна дізнатися у свого сімейного лікаря. Та зазвичай у селах це поширюється звичним способом – з уст в уста.
Окрім цього Фонд ООН у галузі народонаселення в Україні створив телефонну лінію з питань сексуально-репродуктивного здоров'я. Тож за номером 3033 також можна отримати детальну інформацію про роботу мобільних гінекологічних бригад. Лінія працює щодня з 9:00 до 18:00, дзвінки з мобільних операторів та міських номерів по Україні безоплатні.
Як це відбувається на практиці
Чернігівщина одна з найбільших областей за площею, однак одна з найменш густонаселених. Тож часто у найвіддаленіших населених пунктах жінки не мають зручного доступу до фахівців. Втім, де б не жили люди, вони потребують якісного медичного обслуговування. Працювати мобільній бригаді доводиться в різних умовах. Було й таке, що імпровізований оглядовий кабінет довелося облаштувати у бібліотеці.
Сьогодні на виїзді бригади до Великого Дирчину пощастило – є фельдшерсько-акушерський пункт. Місцева медсестра радо допомагає швидше прийняти пацієнток.
«За один виїзд можу оглянути від 7 до 20 осіб. Зазвичай це жінки за 50 років, які увійшли у менопаузу і чомусь вважають відвідини гінеколога уже непотрібними», – розповідає акушерка-гінекологиня Оксана Скрипка.
Лікарка зауважує, що більшість жінок такого віку соромляться йти на прийом, адже такі візити асоціюються у них лише з необхідністю дітонародження. Її слова підтверджує й 62-річна пацієнтка пані Оксана (ім’я змінено):
«Коли народила, то ходила до лікаря. Зараз уже стара баба. Давно сама живу. Та й не скаржуся ні на що. У нашому віці вже все болить», – зазначає пані Оксана.
Лікарка стверджує, що такий підхід до власного здоров’я є вкрай неправильним. З віком візитів до гінеколога не має ставати менше. Навпаки, жінки у менопаузі мають додати до свого плану обстежень обов’язковий огляд у мамолога та мамографію.
«Під час менопаузи є різні неприємні симптоми. Звісно, повністю позбутися їх складно, але лікар може підібрати все необхідне, аби значно поліпшити якість життя», – зазначає Оксана Скрипка. – «Часто жінки кажуть, що не мають скарг, а в ході спілкування та обстеження з’ясовується, що давно є проблема з утримання сечі, до прикладу. Цю проблему можна вирішити. Головне – це не соромно».
65-річна пані Світлана (ім’я змінено) нещодавно сильно застудилася. Призначення зробила собі сама.
«Та я ж пила оте, що рекламують, а ще нагідки заварюю», – розповідає жінка. Такий підхід часто ускладнює діагностування та перебіг хвороби.
Недоліковані, запущені хвороби – ще одна поширена проблема.
«На жаль, жінки, часто не мають часу чи можливості звернутися до лікаря. Або ж якщо і звертаються, не слідують рекомендаціям в повному обсязі. Зникли симптоми – лікування завершено. Негативно впливає ще й важка фізична праця жінок у селі», – резюмує Оксана Скрипка.
Пані Оксана розповідає, що до мобільних бригад не приходять жінки з явними ознаками фізичного насильства, проте випадки насильства все ж вдається встановити.
«Сама давно живу. Дід помер. Всякого було. Ображав», – ледь промовляє 70-річна пані Тетяна.
«Насильство не має терміну давності. Воно так чи інакше залишає по собі слід на жіночому здоров’ї. Чи фізичним, чи психологічним воно було», – підкреслює лікарка.
Оксана Скрипка розповідає, що коли пацієнток багато, це, звісно, втомлює, але водночас тішить те, що все ж більша кількість жінок пройшла обстеження. На жаль, саме через нехтування плановими оглядами, не вдається вчасно виявити складні хвороби, що довго можуть бути безсимптомними.
«За необхідності ми беремо відповідні аналізи. Якщо вони щось виявляють, запрошуємо жінку вже до лікарні, на дообстеження та лікування», – роз’яснює Оксана Скрипка.
Ще одна найпоширеніша причина не йти до лікаря – стереотип «а що люди скажуть».
Оглянувши 75-річну пані Ольгу (ім’я змінено), лікарка озвучує результат обстеження та рекомендації.
«А це усім таке чи тільки мені? Що людям казати?» – перепитує пацієнтка.
Поширена практика серед молодших відвідувачок – втаємничувати певні сторінки свого життя, що безпосередньо стосуються жіночого здоров’я.
«Бували випадки, коли жінка на питання про застосування контрацепції відповідала, що не потребує, бо не має зараз партнера. А огляд підтверджує 10 тижнів вагітності», – розповідає Оксана Скрипка.
Хай там як, але сам факт того, що жінка потрапила на огляд – уже успіх. Тож організація таких виїздних оглядів значно покращить загальну картину вчасного діагностування, а також дозволить прищепити суспільству розуміння важливості планового консультування з лікарем навіть, якщо нічого не болить.
Мобільні гінекологічні бригади та гінекологічні кабінети безбарʼєрного доступу працюють у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея.
"Час Чернігівський" писав про таке:
- На Чернігівщині майже кожна десята пацієнтка мобільної гінекологічної бригади UNFPA ніколи в житті не робила УЗД
- На Чернігівщині працює мобільна гінекологічна бригада: як до неї звернутися
- Не побоялась приїхати: у Городнянській громаді тепер працює гінеколог
Партнерський матеріал