Плече допомоги: чим та як допомагають закордонні партнери освіті Чернігівщини?

22 ЛИСТОПАДА 2024, 16:15

1026

Ярмоленко Анастасія

Плече допомоги: чим та як допомагають закордонні партнери освіті Чернігівщини?

Плече допомоги: чим та як допомагають закордонні партнери освіті Чернігівщини?

В умовах, коли війна диктує свої вимоги, а обмежені місцеві бюджети - свої - чернігівські громади змушені вишукувати альтернативне фінансування на розвиток та безпеку. Зокрема, і серед закордонних партнерів, фондів та організацій. Практично у кожній більш-менш значущій громаді, вже не кажучи про обласний центр та міста обласного значення є власні фахівці, які спеціалізуються на подачі заявок на гранти та бюджети програм закордонних партнерів. 

Освітня галузь - не виняток. Ба навіть більше - через постійну увагу до безпеки та захисту дітей, ця сфера стала ледь не драйвером із залучення зовнішнього фінансування. 

На що найчастіше дають гроші закордонні фонди та партнерські програми? Укриття, комплекти техніки, оснащення - відповідають в Управлінні освіти і науки Чернігівської ОДА. 

«Пошук джерел фінансування, перемовини з донорськими організаціями та координація допомоги здійснювалося Управлінням освіти і науки Чернігівської ОДА в межах роботи Регіонального Офісу міжнародного співробітництва за підтримки ОДА», - лаконічно коментує стан справ Юрій Музика, начальник профільного управління.

Враховуючи, що повномасштабна війна триває вже тисячу днів, отже, є про що звітувати і у галузі безпеки для закладів шкільної та дошкільної освіти. 

Найголовніший акцент - дати дітям можливість вчитися та розвиватися офлайн, тому, укриття нині - вимога часу. Скільки їх усього в регіоні? Виявляється, практично кожен шкільний заклад має таке приміщення. І що найцікавіше - за останні два роки практично кожне третє шкільне укриття допомогли обладнати коштом місцевих бюджетів та донорів. 

Якщо говорити про активних донаторів та великі обʼєкти, то можна виділити Уряд Швейцарської Конфедерації. Через Швейцарську агенцію з розвитку та співробітництва Федерального департаменту закордонних справ Швейцарії за проєктом «DECIDE» - «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» у першому півріччі 2024 року надана фінансова підтримка територіальним громадам на відновлення шкіл, ремонт та облаштування шкільних укриттів орієнтовною вартістю 33 млн грн.

Ще один знаковий проєкт: на території Михайло-Коцюбинського ліцею побудований «Тимчасовий навчальний простір» (посприяла неурядова організація Finn Church Aid), повідомив Юрій Музика. Пізніше відбудують і сам ліцей, і теж на задоначене закордоном, але через платформу United24, на суму 53 млн грн

Укриття - що і де зроблено

Мовою цифр це виглядає так. 

Із 863 закладів освіти Чернігівської області 766 забезпечені укриттями (504 – власні приміщення, 262 – заключили відповідні договори для використання укриттів, що знаходяться у користуванні інших установ), з них у 764 закладах укриття рекомендовано до використання за призначенням та у 2 тривають ремонтні роботи щодо приведення їх у готовність.

Протягом 2022-2024 за кошти обласного, місцевого бюджетів, а також за допомогою різних благодійних організацій приведені у готовність укриття у 489 закладах освіти та встановлені 13 швидкоспоруджуваних захисних споруд цивільного захисту модульного типу.

Із 377 закладів загальної середньої освіти Чернігівщини 359 (95%) мають укриття, рекомендовані до використання за призначенням (270 – власні укриття, 89 – заключили відповідні договори для використання укриттів, що знаходяться у користуванні інших установ).

Не мають укриттів поки що 18 регіональних закладів. 

Протягом  2022-2024 років за кошти обласного, місцевого бюджетів, а також за допомогою коштів різних благодійних організацій приведені у готовність укриття у 260 закладах загальної середньої освіти та встановлені 10 модульних укриттів.

Так, укриття на 250 учнів Холминської ЗОШ І-ІІІ ступенів відремонтувала й облаштувала міжнародна гуманітарна організація «Людина у скруті». Ця організація також відремонтувала укриття у Козилівці Холминської громади. Сховищем користуватимуться і 16 вихованців дитсадка «Калинка» та 7 першокласників, які навчаються в цій самій будівлі. Профінсували проєкти Словацький Фонд Open Society Foundation Bratislava та Pontis Foundation коштом пожертвування Представництва Тайбею (Тайвань) у Словаччині.

І про садочки. У дошкільнят показник оновлених укриттів, зокрема, і коштом благодійних фондів - вищий, аніж у школах, тобто, до ладу привели практично кожне друге таке приміщення. 

Із 390 закладів дошкільної освіти області 315 (81%) мають укриття (182 – власні укриття, 133 – заключили відповідні договори для використання укриттів, що знаходяться у користуванні інших установ), з них у 314 закладах укриття рекомендовано до використання за призначенням та у 1 тривають ремонтні роботи щодо приведення їх у готовність.

Але і відсоток тих садків, які без необхідного захисту - теж вищий. Не мають укриттів 75 закладів дошкільної освіти.

Протягом 2022-2024 за кошти обласного, місцевого бюджетів, а також за допомогою коштів різних благодійних організацій приведено у готовність укриття у 179 закладах дошкільної освіти та встановлено 3 модульних укриттів.

Часто-густо, садочки отримують спільне фінансування зі школами, оскільки укриттями спільно користуються як учні, так і дошкільнята. 

Так, завдяки співпраці з американським фондом GER³ облаштований сховок у школі №5 у Бахмачі. Там одночасно можуть перебувати 400 дітей. Вартість проєкту – майже 5 млн грн. Організацією на Бахмаччині реалізовано ще один проєкт – капітальне оновлення укриття в школі №2. Ним користуватимуться 232 учнів й педагогічний колектив, а також 25 вихованців ЗДО «Пролісок» (для них облаштували окрему кімнату).

Ремонт та оснащення шкіл благодійним коштом

У межах реалізації проєкту «Нові укриття для українських шкіл» між Деснянською селищною радою та Центральним агентством управління проєктами (Литовська Республіка) підписаний Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю щодо запланованого будівництва нового укриття подвійного призначення на території Деснянського ліцею. Проєктом передбачена розробка техпроєкту, роботи з будівництва, закупівля меблів та обладнання для укриття.

За сприяння міжнародної організації «ЮНОПС» проводяться відновлювальні роботи за проєктом «Відновлення шкіл в Україні» в Новгород-Сіверському ліцеї №1, Пісківському закладі загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів імені П.Г. Тичини, Ковпитській гімназії, Количівському ліцеї, Чернігівському дошкільному навчальному закладі  №62 "Алеся", звітують в Управлінні освіти та науки ОДА.

У 2024-му міжнародною громадською організацією «Acted» у 28 громадах (56 шкіл) здійснюється реалізація проєктів з поточного та капітального ремонту закладів загальної середньої освіти, забезпечення їх обладнанням для безпечного відновлення очного навчання.

За підтримки БО "Благодійний фонд "Сміливі" в межах проєкту «U-LEAD» проведене відновлення в 4 закладах освіти: Дорогинському ліцеї, Новобиківському закладі загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів, Шаповалівській ЗОШ І-ІІІ ступенів і Лихачівському ліцеї. Загальна сума реалізованого орієнтовно становить 16 млн грн.

Завдяки співпраці з міжнародними організаціями у 2023/2024 навчальному році оновлена та покращена матеріально-технічна база закладів освіти області. Зокрема, від Державного агентства стратегічних резервів Польщі надійшли 1378 одиниць шкільних меблів та 98 генераторів. 

В 11 закладах загальної середньої освіти встановлені системи сонячних панелей від французької громадської організації Electriciens sans frontieres (Франція – «Електрики без кордонів»). Від Міністерства економіки Латвії надійшли 32 генератори та ще 43 - від "Благодійного Фонду «Шведський Центр Допомоги»", і від БФ Євгена Півоварова – 83 одиниці систем резервного живлення.

У громадах також пояснюють: робота з донорами і справді постійна. Адже від того, наскільки вдалою буде співпраця - у прямому сенсі залежить той факт, скільки дітей сядуть за парти, і за які парти, і чи вчитимуться очно взагалі. 

Із донорами активно працюють територіальні громади, серед них – Бахмацька, Носівська, Сосницька та Холминська громада.

Бахмач: мільйонні бюджети від донорів і участь у державній екосистемі 

У Бахмацькій громаді пояснюють: робота з пошуку необхідних програм та ремонтів укриттів, забезпечення оснащення - ведеться регулярно. Є співпраця з багатьма організаціями - як широко відомими, так і не дуже. 

У 2024 встигли відремонтувати два приміщення - у Бахмачі в школі №2 допоміг фонд GER3 (Глобальна допомога, відновлення та реконструкція в Україні, США), тут вартість робіт склала 4,1 млн грн та у садочку «Теремок», де ЮНІСЕФ здійснила ремонт на 4,3 млн гривень. 

Торік за сприяння тієї ж ЮНІСЕФ провели ремонт укриття у Бахмацькому ліцеї №1 (орієнтовна вартість – 5 млн ), ЗДО «Теремок» (4,3 млн грн). Американським фондом GER3 відремонтоване укриття у Бахмацькому ЗЗСО І-ІІІ ст №5 (вартість робіт - 5 млн грн).

Бахмацький ЗЗСО І-ІІІ ст №5

Бахмацький ЗЗСО І-ІІІ ст №5

Бахмацький ЗЗСО І-ІІІ ст №5

За сприяння Finn Church Aid (також допомагає у Чернігові лагодити понівечені війною школи) облаштований новий простір - Цифровий освітній центр (загальною вартістю 1 млн грн) у Бахмацькому садочку №3 «Берізка» для надолуження освітніх втрат.

Також благодійні організації приділяють увагу і харчуванню дітей, тож, допомагають з відбудовою шкільних їдалень і харчоблоків. Зокрема, лише цьогоріч Бахмацька громада отримала допомогу у сумі 871,5 тис від ЮНІСЕФ на харчоблоки та утеплення закладів. Ці кошти спрямували для Бахмацького ліцею №1, шкіл №2 та №5.

Школа №2

Школа №2

Школа №2

Школа №2

Здійснюється ремонт приміщень у Бахмацькому ліцеї №1 (7 кабінетів, 9 туалетів) за сприяння ЮНІСЕФ та роздягальні – ГО «Істок». Почали ремонтувати 4 групи та спортивну кімнати І поверху садочку «Берізка» за фінансової підтримки ЮНІСЕФ.

Благодійні фонди долучилися і до оснащення - так, меблі у групи (ліжка, столи, стільці, лави, стелажі, шафи), іграшкові меблі для ігрових кімнат у садочку «Берізка» придбані коштом ЮНІСЕФ (1,3 млн грн). І багато-багато іншого. 

Але закордонні донати залучаються не лише безпосередньо у громаду, а й за допомогою спеціальних державних програм. 

Зокрема, є така екосистема DREAM, яка співпрацює з Європейським інвестиційним банком, ЮНІСЕФ, низкою країн ЄС, які виступають основними донорами. І саме DREAM допомагає залучати кошти державного бюджету, донаторів на умовах співфінансування з місцевим бюджетом під реалізацію певних інфраструктурних проєктів. 

У Бахмачі за формулою 70% (державний бюджет – 24,55 млн грн) та 30% (місцевий бюджет – 10,52 млн) заплановані кошти на реалізацію проєкту «Нове будівництво захисної споруди цивільного захисту (протирадіаційне укриття - ПРУ) Бахмацького ліцею №1 Бахмацької міської ради. 

Також через екосистему DREAM фінансується проєкт «Реконструкція харчоблоку Бахмацького ліцею №1 (коригування), де кошти державного бюджету - 3,23 млн грн (80%), місцевого – 816,43 тис грн (20%). Роботи з будівництва ПРУ та харчоблоку в планах виконати до кінця року.

Окрім відбудови є ще така суттєва складова як енергетична незалежність. Генератори в освіті - незайві. Освітні заклади самої лише Бахмацької громади отримали 6 генераторів DG12000XSE-T вартістю 2,2 млн грн від Європейського Союзу; 6 систем зберігання енергії від благодійного фонду Євгена Пивоварова – 1,4 млн грн. Але і це ще не все.

«Проводиться робота із залучення благодійної допомоги щодо переведення 2 котелень закладів загальної середньої освіти з газу на тверде паливо», - уточнює начальник відділу освіти, сім’ї, молодіжної політики та спорту виконавчого комітету Бахмацької міської ради Лариса Журба. 

Холминська громада: допомагають німці, словаки та французи

Дві захисні споруди тут відремонтувала міжнародна організація «Людина у скруті» (Словаччина). ГО «Лампа» допомогла з облаштуванням укриттів меблями, необхідним обладнанням та ігровими матеріалами. Частину укриття в Холминській школі відремонтує міжнародна громадська організація «Acted» (Франція). Роботи розпочнуться найближчим часом. За підтримки землі Мекленбург-Передня Померанія оновлене сховище також з'явиться в садочку, що працює в Холмах. 

Сосницька громада: одразу три благодійні організації допомагають лагодити укриття в ліцеї 

За фінансової підтримки «Finn Church Aid» продовжується реконструкція частини укриття в Сосницькому ліцеї ім. О. П. Довженка. Площа робіт – близько 200 кв м. Іншу частину приміщення (близько 150 кв м) планується відремонтувати за рахунок французької благодійної організації «Acted». 

Попередньо роботи розпочнуться в кінці 2024. Остаточно завершити реконструкцію захисної споруди планується за рахунок коштів бельгійських благодійників, про що є попередня домовленість. Крім цього, гуманітарну допомогу у вигляді нових меблів, обладнання та ігрових матеріалів на загальну суму 745 тис грн отримали дитячі садки «Сонечко» й «Калинка» від ГО «Лампа».

Носівська громада: у ліцеї в Носівці зробили укриття за 4,4 млн грн

Влітку від «Finn Church Aid» обладнання для організації освітнього процесу на суму 885 тис грн отримали місцеві гімназія №2, ліцей №1 та Володьководівицький ліцей. В останньому зусиллями FCA здійснений поточний ремонт укриття. 

У гімназії №2 та Володьководівицькому ліцеї також працюватиме «Acted».

За участі швейцарської DECIDE у співфінансуванні з громадою (50%) відремонтоване укриття в Носівському ліцеї №5. Сюди також закупили шкільні меблі. Загальна сума проєкту – близько 4,4 млн грн. Роботи тривали із листопада минулого року.

Оснащення для укриття садочка «Барвінок» допоміг придбати ЮНІСЕФ (236 тис грн).

З облаштуванням двох класів безпеки в ліцеї №5 та початковій школі допомагала ГО «Істок». Крім того, в ліцеї №1 ця організація облаштувала дві туалетні кімнати. На проєкти спрямовані 1,8 млн грн.

Понад 500 тисяч гривень фонд «Terre des Hommes» виділив на ремонт та оснащення ресурсної кімнати в ліцеї №1.

Чернігів: благодійники допомагають з будматеріалами, ремонтами, термомодернізацією

Обласний центр також має широку співпрацю із донаторськими фундаціями та програмами. Так, управління освіти Чернігівської міської ради повідомило у соцмережах, що майже на 9 млн грн отримали допомоги міські садочки від благодійної організації БФ «Центр підтримки та розвитку», в партнерстві з ADRA Slovaki за фінансової підтримки Nadacia Pontis (Taiwan) в рамках проєкту «Гуманітарна допомога для Чернігівщини».

Це дало змогу здійснити повну зміну старих віконних конструкцій у садочках №35, №59 та №69. І до того ж оперативно. Адже від першої зустрічі із представниками цих організацій, яка відбулась наприкінці березня цього року, за 4 місяці у закладах встигли завершити ремонтні роботи. 

Крім того, згадані садочки отримали необхідне обладнання для харчоблоків, пральні, а також комп’ютерну техніку та меблі.

За підтримки благодійників у двох закладах професійної освіти теж відбулась часткова заміна вікон та ремонт покрівлі.

У вересні 2024 завершили облаштування освітнього простору в укритті у рамках Швейцарсько-українського проєкту DECIDE для учнів ліцею №22. 

Спільно з Finn Church Aid нині створюються нові навчально-практичні центри у Чернігівському професійному ліцеї залізничного транспорту та Чернігівському вищому професійному училищі. Разом із DECIDE буде створений кулінарний хаб в Центрі професійно-технічної освіти, а також профорієнтаційний хаб - в Чернігівському професійному ліцеї залізничного транспорту. 

Влітку 2024 французька неурядова організація Acted допомогла із заходами для поліпшення енергоефективності шкіл міста, зокрема, заміною старих ламп освітлення на нові енергозберігаючі, старих елементів опалення; з облаштуванням індивідуальних теплопунктів; з утепленням фасадів; заміною старих віконних конструкцій, а також дверних блоків, і ремонтом санвузлів у деяких навчальних закладах. 

Фонд SavED допоміг із ремонтом спортзалу 20-і школи.  

Транспорт 

Транспорт - ще одна опція, з чим охоче допомагають благодійні організації. Так, у вже згаданій Бахмацькій громаді торік донатори надали 2 автобуси:

  • новий автобус IVECO школі №5 від Фонду міжнародної солідарності Республіки Польща вартістю 6,6 млн гривень;
  • автобус, що був у користуванні Irisbus (2007 року) ДЮСШ від уряду Франції.

У 2024 територіальні громади також отримали 15 автобусів. Від Фонду відбудови України по одному автобусу надійшло в Городнянську, Добрянську, Семенівську та Сновську громади. Від благодійної організації ACTED – по одному в Батуринську, Березнянську, Новгород-Сіверську, Олишівську та Ріпкинську ТГ. Борзнянська, Ічнянська й Новобасанська територіальні громади поповнилися теж одним автобусом від БО “Благодійний фонд “Сміливі”. Ще по одному транспортному засобу отримали Коропська, Новобілоуська та Сосницька ТГ від БО «BEFORUKRAINE», австрійської фірми «ПЬОТТІНГЕР» за участю аграрної компанії ТОВ «Чернігівська індустріальна молочна компанія» та латвійської БО Biedriba «Tavi Draugi» відповідно. 

Харчування 

48 опорних закладів області отримали від ЮНІСЕФ (на кожний заклад) кошти в сумі $2000 на закупівлю обладнання для шкільних їдалень та проведення поточних ремонтів. Загальна сума фінансування становить 3,5 млн грн.

Фінською неурядовою організацією «Finn Church Aid» розроблений та реалізований проєкт "Встановлення збірної модульної конструкції (харчоблоку)" для Іванівського ліцею Іванівської сільської ради.

Як бачимо, благодійна допомога, грантові гуманітарні та донорські програми з країн-партнерів широко охоплюють освітянську галузь Чернігівщини - від етапу закупівлі будматеріалів до впровадження конкретних інженерних рішень, забезпечення технікою, меблями. 

Це все має безпрецедентний вплив на якість та безпеку освіти і дає надію, що в майбутньому, після перемоги - дошкільнятам та учням буде куди повертатися на навчання з онлайн-уроків. 

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

Житель Чернігівщини віддасть прикордонним корівкам три причепи сіна

18 СІЧНЯ 2025, 11:16

На Донецькому напрямку поліг 31-річний захисник із прикордонної громади

18 СІЧНЯ 2025, 10:50

Ворог обстріляв три прикордонні громади на Чернігівщині

18 СІЧНЯ 2025, 09:16

На Чернігівщині екологи утилізували понад 90 тонн нічийних пестицидів

17 СІЧНЯ 2025, 17:05

Загроза з боку ДРГ на Чернігівщині залишається високою - ОТУ "Сіверськ"

17 СІЧНЯ 2025, 16:53

Вбив улюбленого пса дружини - суд дав рік обмеження волі

17 СІЧНЯ 2025, 16:22

"На щиті" на Чернігівщину повертається переселенець із Донеччини

17 СІЧНЯ 2025, 15:22

ТОП-переглядів