У Городні знову на слуху ім’я 42-річного Володимира Терещенка. Він звідси родом. Тут живуть його близькі. А злочин, у причетності до якого чоловіка підозрюють, уже 9 років залишається одним із найбільш резонансних на Чернігівщині.
Вбивство та пограбування
Нагадаємо: 23 жовтня 2015 року біля села Скорінець за 200 метрів від київської траси був виявлений сильно пошкоджений вогнем броньований інкасаторський автомобіль, а в його салоні — три обгорілих трупи.
Згідно з результатами експертизи ДНК це були тіла співробітників ПриватБанку Юрія Магдибора, Володимира Гончара та Андрія Новікова. Усі — з вогнепальними пораненнями. Інкасатори везли з Києва до Чернігова 10,5 мільйона гривень, 150 тисяч доларів і 30 тисяч євро. Гроші зникли. Їх і досі не знайшли.
Першим підозрюваним на початку розслідування був колега загиблих — 36-річний Олександр Маклюк. Наступного ранку він прийшов на роботу з опіками (стверджував, що зазнав їх, коли ремонтував електрочайник). Його допитали, але не затримали. І він зразу ж розрахувався з роботи і пропав. Вдома (у Трисвятській Слободі поблизу Чернігова, де Олександр мешкав із дружиною і двома дітьми) залишилися і паспорт, і банківські картки. Його батьки тоді припускали, що Олександра викрали. Однак виявилося, що він утік до росії і хотів отримати там статус біженця. Та зробити це не вдалося. У 2017-му російські правоохоронці затримали Маклюка в санкт-петербурзі й екстрадували його до України. Уже перебуваючи тут, Маклюк назвав другого учасника злочинного нападу — Володимира Терещенка.
У Городні вони жили на одній вулиці. Обоє раніше були прикордонниками — щоправда, служили на різних заставах. Потім їхні шляхи розійшлися (Володимир зайнявся перевезенням товарів із росії), але дружба, яка була між ними ще з дитинства, й далі об’єднувала їх.
Терещенка затримали в листопаді 2017-го. Своєї вини він не визнавав. Переконував, що Маклюк указав на нього під тиском слідства. Адже, мовляв, упродовж усього часу, що минув із дня вбивства інкасаторів, він не змінював місця проживання, одружився, у нього народилася дитина. Коли його викликали, завжди з’являвся в поліцію.
Суд
Справу — у Броварському міськрайонному суді — почали розглядати у 2018 році. Процес наближався до завершення, проте у 2020-му через зміну суддівської колегії розгляд почався наново.
Маклюка звинувачували в розбійному нападі й умисному вбивстві колег. Він визнавав тільки участь у розбійному нападі. Терещенко свою вину, як і раніше, заперечував. Частина мешканців Городнянської громади стежить за розвитком подій (так само на Сновщині постійно цікавляться судами над колишнім мером Романом Зубом, якому після відбуття покарання за отримання хабаря в серпні 2014 року вже під час воєнного стану був винесений вирок за виправдовування збройної агресії рф проти України).
Ще й наркотики
Тож поза увагою земляків Володимира Терещенка не пройшла інформація про нове висунуте йому звинувачення — у тому, що, перебуваючи в установі відбуття покарань, він взявся за організацію незаконного обігу психотропної речовини ПВП (піролідинопентіофенону), відомого серед залежних як «флакка», «гравій», «альфа», «ванільне небо», «кришталева любов».
Ця речовина була розроблена німецькою фармацевтичною компанією в 70-х роках минулого століття як лікарський засіб для лікування і стимуляції центральної нервової системи. Однак залежні почали масово використовувати її як наркотик.
Навіть вживання малої дози ПВП формує стійку залежність.
Через те що засіб доволі дешевий (більше того, його синтез можна здійснювати навіть у домашніх умовах), він зразу ж набув популярності. Згідно з висновками фахівців, її пік припадає на 2015-й рік. У той же час ПВП має неабиякий попит і сьогодні.
Згідно з повідомленнями обласної прокуратури, деякі жителі навіть умудряються пересилати психотроп поштою.
А 37-річний мешканець Охтирки Сумської області організував продаж у місті цього та інших психотропів, відбуваючи покарання в ДУ «Сумський слідчий ізолятор».
До цих дій він залучив співкамерника, разом із яким на створеному в Інтернеті (в одному з месенджерів) каналі вони приймали замовлення, узгоджували деталі оплати та спосіб передачі забороненого зілля. Купували його і забезпечували доставку теж через Інтернет. Потім співмешканка головного фігуранта, яка жила в Охтирці, забирала у визначеному місці посилку, розфасовувала психотропи і розповсюджувала їх містом, роблячи закладки. Згідно з недавно винесеним вироком, організатор засуджений до 9 років позбавлення волі, його співкамерник — до восьми, а співмешканка — до п’яти років.
Схожу схему інкримінують і Володимирові Терещенку. Разом із ним у справі із замаху на контрабанду наркотичних засобів і психотропних речовин проходить мешканець Шостки (Сумщина) Сергій Жога, який, перебуваючи на волі, мав забезпечити їх просування в… росію.
Найбільше покарання за контрабанду наркотиків і психотропів (згідно зі ст. 305 Кримінального кодексу Україну) — 12 років за ґратами.
Минулого тижня Шосткинський міжрайонний суд уже почав розгляд справи.
Джерело: ГАРТ, авторка Марія ІСАЧЕНКО
"Час Чернігівський" писав про таке: