Перетин кордону під час війни: чернігівці оцінили роботу прикордонників, митників та умови

30 ВЕРЕСНЯ 2022, 01:12

1801

Перетин кордону під час війни: чернігівці оцінили роботу прикордонників, митників та умови

Фото із відкритих джерел

Впродовж вересня ГО «Разом до громадянського суспільства» в рамках реалізації проекту: «Моніторинг адаптації суб’єктів ЗЕД і громадян України до особливостей перетину кордону в умовах воєнного стану (Чернігівська область)» провела опитування громадян України які перетинали державний кордон у серпні 2022 р., з метою оцінки поточного стану та задоволеності умовами у пунктах пропуску та якості надання державних послуг.

В результаті проведеного дослідження було встановлено, що тривалість перетину кордону на в’їзд в Україну в серпні в середньому становила 3,5 год. Більше за все часу громадяни витрачали на очікування у черзі перед пунктом пропуску іноземної держави (в межах 65 хв.), а найменше – перед українськими пунктами пропуску (25 хв). Також ми з’ясували, що час очікування залежав від того, коли і за яких умов відбувався перетин кордону. Так, найшвидше контроль проходили пасажири міжнародних автобусних рейсів у нічний час, а от для бажаючих повернутися додому на придбаному закордоном авто, процес затягувався через наявність черг і необхідність проходження процедури розмитнення транспортного засобу.

Варто зазначити, що серед опитуваних не виявилося жодного респондента, який би здійснював перетин кордону потягом, а тому дані про тривалість оформлення при використанні залізничного транспорту відсутні.

Щодо стандартних процедур перевірки, які здійснюються при перетині кордону, то в більшості випадків речі громадян залишалися у транспортних засобах (73 %), 20 % – повинні були пройти через рамку безпеки і лише 7 % респондентів – особистий догляд. Не значна кількість респондентів зазначила, що до їхніх речей підходив службовий собака (13 %). Під час перевірки паспортів 46 % опитаних вказали, що особисто підходили до вікна контролю, а 33 % залишалися в транспортному засобі. У більш ніж половині випадків прикордонники вимагали передати їм документи (53 %).

В цілому переважна більшість учасників дослідження задоволена організацією перетину кордону як з боку України (73 %), так і з боку іноземної держави (86 %). Але все ж таки закордонні пункти пропуску працюють краще і мають значно менше негативних відгуків – 7 %, на противагу 20 % в Україні.

Якщо ж поглянути на якість надання послуг безпосередньо в Українських пунктах пропуску, то респонденти вище оцінюють діяльність прикордонників, ніж митників – 80 % і 66 % позитивних відгуків відповідно. Проте, заради справедливості, варто зазначити, що доволі велика кількість опитаних плутають функції прикордонників і митників і потребують роз’яснення, хто саме надавав їм ті, чи інші послуги. Тому, в даному контексті, зробимо основний акцент на тому, що представники обох державних служб мають переважно позитивні відгуки.

А от що стосується санітарії, то тут ситуація якщо не катастрофічна, то дуже погана. 80 % учасників дослідження повністю або частково незадоволені санітарними умовами в пунктах пропуску. Крім того, жоден респондент на вказав, що він повністю задоволений. З огляду на отримані результати, слід вказати, що ми не проводили дослідження в усіх місцях перетину кордону України, а тому нижче подаємо перелік пунктів пропуску які потрапили до вибірки: Шегині, Чоп, Рава-Руська, Угринів, Грушів, Ягодин, Устилуг.

Значно краще становище в пунктах пропуску з мобільним та Інтернет зв’язком. Так 20 % опитаних вказали, що якість відмінна, 46 % – добра, 27 % – задовільна і лише 7 % – погана.

Загалом найбільшою проблемою для респондентів при перетині кордону виявилися черги і відсутність належних санітарних умов, особливо це стосується пунктів пропуску Шегині і Рава-Руська. Крім того, учасники дослідження вказували на відсутність належних умов для очікування в зоні розмитнення у п.п. Устилуг.

Шановні підприємці і читачі, нагадуємо Вам, що в рамках проекту створена анонімна «Скринька довіри». Якщо, під час здійснення експортно-імпортних операцій, стосовно Вашого підприємства, або при перетині державного кордону, як громадянина України, до Вас, на Вашу думку, були застосовані протиправні дії з боку посадових осіб державних органів, просимо повідомити про ці факти за посиланням.

* * *

Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту Підтримка «Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО "Разом до громадянського суспільства" і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій

Схожі новини

Чи є світло в лікарнях із сонячними панелями?

18 СІЧНЯ 2025, 12:28

Житель Чернігівщини віддасть прикордонним корівкам три причепи сіна

18 СІЧНЯ 2025, 11:16

На Донецькому напрямку поліг 31-річний захисник із прикордонної громади

18 СІЧНЯ 2025, 10:50

Ворог обстріляв три прикордонні громади на Чернігівщині

18 СІЧНЯ 2025, 09:16

На Чернігівщині екологи утилізували понад 90 тонн нічийних пестицидів

17 СІЧНЯ 2025, 17:05

Загроза з боку ДРГ на Чернігівщині залишається високою - ОТУ "Сіверськ"

17 СІЧНЯ 2025, 16:53

Вбив улюбленого пса дружини - суд дав рік обмеження волі

17 СІЧНЯ 2025, 16:22

ТОП-переглядів