Пресреліз
В освітніх закладах області продовжують облаштовувати укриття, харчоблоки й осередки, де викладатимуть предмет «Захист України». У 2025 навчальному році Україна реалізує наймасштабнішу трансформацію освітнього простору та змісту за всю історію освіти.
Так, у Лосинівській школі вже облаштували новенький харчоблок. На його модернізацію держава виділила субвенцію - понад 1,6 мільйона гривень, ще 400 тисяч гривень дофінансувала місцева влада.
Днями його оглянули Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий та начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус.
Харчоблок укомплектований сучасним обладнанням - мармітами, холодильними камерами, мийками, плитами, витяжками. Працівниці кухні зауважують, що готувати зручно. Меню різноманітне. У раціоні дітей є мʼясо, а один день - рибний. Обовʼязково - фрукти й овочі. Дітям найбільше подобаються перші страви. Люблять борщ. Окрім того, нагетси, котлети, мʼясо і каші - булгур, гречку і кус-кус. Менше подобається риба.
Усього гарячі обіди організовані у 331 закладі загальної середньої освіти області. У 3 школах - кейтеринг, у решті - працюють базові кухні.
До слова, модернізація харчоблоків у закладах освіти є частиною реформування системи шкільного харчування, що ініціювала перша леді Олена Зеленська. Мета реформи — забезпечити якісне повноцінне харчування у закладах освіти, а також сформувати культуру здорового харчування серед українських родин.
Принагідно Оксен Лісовий разом із В’ячеславом Чаусом відвідали Прилуччину. Зокрема, були у Сухополов’янському ліцеї.
На своїх канікулах учні ліцею зібралися на засіданні Євроклубу «Єдність». Вони вибороли грант на створення відпочинкового простору. Облаштували його в сховищі. Там є книги, ігри, меблі для відпочинку.
«У Сухополов’янському ліцеї навчають 226 учнів. Очно. Тому укриття - це вимога, бо безпека», - зауважив В’ячеслав Чаус.
Сховище облаштували коштом державної субвенції - більше 3,8 мільйона гривень. Із місцевого бюджету виділили понад 1,9 мільйона гривень. Задіяли також грантові кошти швейцарсько-українського проєкту DECIDE - більше 4 мільйонів гривень. Тут безпечно і враховані вимоги інклюзивності. Укриття розраховане на 350 осіб.
«Ключове питання, яке ставить перед собою Уряд – це безпека дітей. В контексті великої загальної політики «школа офлайн», тобто повернення дітей до очного навчання, будівництво укриттів є одним із ключових інфраструктурних складників цієї політики. Окрім укриттів, для забезпечення повернення дітей до очного навчання є така складова в інфраструктурі, як автобуси. Це ще один пріоритет, на який ми звертаємо увагу і працюємо над тим, щоб збільшувати обсяги фінансування цих позицій», - сказав Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий.
Оксен Лісовий
«Освітні заклади Чернігівщини проактивно облаштовують безпечні простори. Якщо говорити про область, то сьогодні ми маємо 63% учнів, які здобувають освіту офлайн. У минулому році було 50%, а у позаминулому – 37%. Ця динаміка свідчить про те, що ми нарощуємо банк укриттів. Фінансування під ці потреби здійснюється за рахунок державного бюджету, місцевих бюджетів, але дуже багато і донорської складової – це допомога від наших міжнародних партнерів. Наприклад у Сухополов’янському ліцеї – це швейцарсько-український проєкт DECIDE», - зазначив В’ячеслав Чаус.
В’ячеслав Чаус
Він додав, що безпечний освітній процес – це не тільки укриття. Це і логістика. Мова про наявність автобусів і стан доріг, щоб підвіз дітей до шкіл був безпечним і швидким.
«Область має 10 освітніх субвенцій – це державні кошти на різні напрямки: укриття, харчоблоки і харчування, автобуси, організація навчального процесу для дітей з особливими освітніми потребами і багато іншого. Тут важливо, щоб Чернігівщина в питаннях освіти не була самотньою. Ми маємо велику потребу в шкільних автобусах. Днями якраз говорили про це з профільним міністром і він розуміє, що така потреба обґрунтована. На сьогодні є підтримка міністерства і керівництва держави. Ми отримуємо ці субвенції, але треба, щоб громади їх використовували», - сказав начальник ОВА.
Принагідно Оксен Лісовий поспілкувався з освітянами Прилуцького району. А також він відвідав Прилуцький ліцей №5 імені Віктора Затолокіна - один із навчальних закладів області, на базі якого створили осередок, де викладають предмет «Захист України».
Під осередок виділили окреме приміщення - 3 класи. Потужна матеріально-технічна база: симулятори дронів, компаси, тагери (лазерні симулятори), найближчим часом зʼявиться манекен для відпрацювання штучного дихання. У планах - до нового навчального року зробити ремонт у приміщенні осередку.
Зараз в осередку навчаються 554 учні, понад 300 із них приходять сюди з інших навчальних закладів. Викладають 5 вчителів. Всього в Чернігівській області створили 34 осередки, де викладають предмет «Захист України».
Джерело: Чернігівська ОВА, пресреліз
"Час Чернігівський" писав про таке: