Вбивства та позасудові страти цивільних осіб російськими військовими зафіксовані у понад 30 населених пунктах України, йдеться у доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини.
Вбивства зафіксовано у Київській, Чернігівській, Харківській та Сумській областях у той час, коли ці території перебували під контролем російських військових – наприкінці лютого та у березні. Є інформація про понад 300 таких вбивств, йдеться у доповіді.
ООН вдалося підтвердити 23 випадки сексуального насильства над мирними жителями.
"Більшість були скоєні в районах, контрольованих збройними силами російської федерації", – йдеться у доповіді.
Також зафіксовані близько 250 випадків затримання місцевих активістів, журналістів, представників органів влади та інших цивільних осіб. У доповіді наголошується, що більшість із них, ймовірно, були затримані російськими військовими.
У селі Ягідне Чернігівської області, яке з 3 по 31 березня контролювалося російськими збройними силами, 360 жителів, у тому числі 74 дитини та 5 осіб з обмеженими можливостями, насильно утримувалися росіянами 28 днів у підвалі школи, яку вони використовували як базу. Підвал був надзвичайно переповнений, і людям доводилося цілими днями сидіти без можливості лягти. Не було туалету, води та вентиляції. Внаслідок умов загинуло десять літніх людей.
«Інцидент викликає занепокоєння тим, що російські збройні сили використовували цивільних осіб, щоб зробити ягіднянців своїми заручниками, а також піддавали їх нелюдському та принизливому поводженню», - йдеться у доповіді.
Станом на 15 травня 2022 УВКПЛ було відомо про 108 заяв про сексуальні злочини проти жінок, дівчат, чоловіків та хлопців, які, як повідомляється, мали місце в Чернігівській, Дніпровській, Донецькій, Харківській, Київській, Херсонській, Луганській, Миколаївській, Вінницькій, Запорізькій областях. Житомирі та у слідчому ізоляторі Російської Федерації. Було 78 звинувачень у зґвалтуванні, включаючи групове зґвалтування, 7 – про спробу зґвалтування, 15 – про примусове публічне роздягання та 8 – про інші форми сексуального насильства, такі як сексуальні тортури, небажані сексуальні дотики та погрози сексуального насильства.
Передбачувані зловмисники були з лав російських збройних сил у 87 випадках; з лав пов’язаних з росією збройних формувань у 2 випадках; з лав Збройних Сил України, у тому числі територіальної оборони, у 9 випадках та правоохоронних органів у 1 випадку; і від цивільних осіб або невстановлених суб’єктів на підконтрольній уряду території у 7 випадках і на території, контрольованій російськими збройними силами, у 2 випадках.
УВКПЛ визначило належність імовірних винуватців на основі оцінки, яка включала кілька факторів: хто контролював місце інциденту, дату інциденту, а також форму, знаки розрізнення та військове спорядження, які використовували імовірні винуватці.
Жінки та дівчата становили більшість передбачуваних жертв. З усіх отриманих звинувачень 59 за попередніми даними трапилися в Київській області, де дислокувалися російські збройні сили. Зґвалтування, у тому числі групове зґвалтування цивільних жінок, є найпоширенішою формою воєнного злочину, вчиненою російськими збройними силами. Це часто супроводжувалося іншими порушеннями прав людини, такими як навмисне вбивство жертв чи їхніх чоловіків, фізичне насильство чи пограбування їхніх будинків.
У 18 випадках жертви були вбиті або померли після зґвалтування. Наприклад, чоловік у Чернігівській області повідомив, що виявив тіло літньої жінки, напівоголене в крові навколо статевих органів.
Читати також: Кореспондент BBC запитав Лаврова про звірства росіян у Ягідному