Наталія Бучарська: «Пародонтит починається із запалення ясен»

28 ЛИПНЯ 2024, 10:30

1144

Наталія Бучарська: «Пародонтит починається із запалення ясен»

Наталія Бучарська: «Пародонтит починається із запалення ясен»

«Добрий день, газето «Вісник Ч». Хочу, щоб ви на своїй медичній сторінці пояснили, що таке пародонтоз зубів і що таке пародонтит. Чим вони відрізняються. Як лікувати?» Такий лист отримали від Олександри Пилипчук з Чернігова.

— Пародонтит і пародонтоз —  це дві різні хвороби, — каже Наталія БУЧАРСЬКА, стоматолог-пародонтолог Чернігівської обласної стоматологічної поліклініки. — Пародонтит проявляється кровоточивістю ясен, набряклістю, утворенням зубних каменів. І починається із  запалення (гінгівіту). Пародонтоз — це оголення кісткової тканини без запалення або з мінімальним. Пародонтозу мало. Переважно ми лікуємо пародонтит.

Отже, Наталія Бучарська пояснює:

1. Пародонтит: ясна кровоточать, навколо зуба утворюються кишені

Запально-дистрофічний процес пародонтит найчастіше проявляється кровоточивістю при чищенні зубів. Може бути набряк, незначне почервоніння, і дуже  часто людина не звертає на це увагу. Або, буває, бачить, що кровоточать, і просто припиняє їх чистити. Якщо не звертає на це увагу, то гінгівіт (запалення) переходить у наступну стадію —  пародонтит.

Якщо не розпочати лікування, буде  порушення та руйнування пародонту (тканин, які оточують зуб  і допомагають йому триматися в кістці) і самої кісткової тканини.

При пародонтиті до кровоточивості, набряку, почервоніння ясен додається поява тяжчих симптомів. З’являються так звані зубоясенні кишені. Можуть бути нариви, гноєтеча. Це призводить до розхитування зубів. І, якщо не лікувати, до їх втрати.

2. Пародонтоз: ясна нормальні, але зуби оголюються

Пародонтоз — це виключно дистрофічний процес. Ясна, у  більшості випадків, досить щільні, мають звичайний блідо-рожевий колір, незначну гіперемію (почервоніння) навіть при наявності зубного каменю.

При пародонтозі турбує не запалення, а оголення шийок зубів. А потім оголення і коренів. Їх незвичайний вигляд. Бо на цих оголених шийках і коренях дуже часто з’являються так звані клиновидні дефекти. Нема частини зуба, ніби хто збоку його стер чи зрізав. Холодне чи кисле, потрапляючи на цей дефект, пронизує болем, здається, наскрізь.   

3. Пародонтит: чистять камені, кишені, знімають запалення

Лікування має бути тільки індиві­дуальним. Як загальним (коли лікується весь організм, наприклад, від стресу), так і місцевим (ротові ванночки, аплікації і т. д.)

При пародонтиті: по-перше, уточнюються причини. Чи є аномалії пластики вуздечок, гормональні збої, чи не підвищений цукор у крові, чи немає гастритів, колітів, чи є спадковий фактор. Щоб направити людину на обстеження. Можливо, у неї стрес. А він впливає на імунітет.

Харчування повинно бути збалансоване. Якщо не вистачатиме вітамінів, мінералів, то ясна, пародонт, зуби на це відреагують обов’язково.

При пародонтиті наша задача — зняти запалення. І фактори, які призводять до нього. Найчастіше — це чистка зубних відкладень. Нальоту, каменів. Кюветаж (чищення) зубоясенних кишень. І застосування протизапальної терапії. Вона дуже широка. Різні аплікації, пасти. Можуть бути уколи, іригації (зрошення).

Закінчувати лікування найчастіше показано фізіотерапією. Для закріплення ефекту.

Рекомендуємо приходити раз на рік-півроку на огляд, консультацію, а за потреби, на лікування. Бо схильність до появи зубного каменю, розхитування, виникнення кишень часто зберігається все життя.

4. Пародонтоз: мінералізація зубів, зміцнення емалі, кісткової тканини

При пародонтозі на перебіг хвороби впливають тяжкі обмінні порушення. Цукровий діабет, опорно-рухові, автоімунні захворювання (коли організм бореться ніби сам проти себе). Вони ускладнюють  і протікання хвороби, і лікування.  Але без лікування людина швидко втратить зуби.      

Важливе загальне лікування. Приймання, за потреби, препаратів кальцію. Правильне харчування. Двічі на тиждень обов’язково кальцій, фосфор у продуктах — вживання сиру, риби.

При пародонтозі, як і при паро­донтиті, пацієнту призначають фізпроцедури. Наприклад, електрофорез. Немає каміння, немає запалення, але треба терапія для мінералізації зубів. Укріплення емалі і самої кісткової тканини.

5. Пародонтит і пародонтоз: треба лікувати весь організм

Захворювання пародонту має тенденцію до омолодження. Якщо раніше хворіли старше 40 років, то зараз значно молодші.

Пацієнти звертаються або до пародонтологів в обласній стоматполіклініці, або просто до стоматологів. Зараз стоматологи-терапевти повинні лікувати пацієнта від першої скарги (наприклад, випала пломба) до повної санації (чистки зубного відкладення, зняття запалення).

Інколи стоматолог працює разом з хірургом. Бо треба висікати тканини, що розрослися. Інколи скеровує до сімейного лікаря. Каже: «Зверніть увагу на шлунково-кишковий тракт, бо язик у вас обкладений, з білим нальотом, з відпечатками зубів». А це свідчення проблем з кишківником. Або: «У вас жовтушне піднебіння, подивіться  підшлункову, жовчний, печінку». Порожнина рота —  це картина нашого організму, багато про що може розказати.

Джерело: "Вісник Ч", авторка Тамара КРАВЧЕНКО.

"Час Чернігівський" писав про таке: 10 запитань про хребет або чи можна відкласти старіння кісток

* * *

Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":

Схожі новини

Гриби: білі в листопаді є, а маслюків нема

23 ЛИСТОПАДА 2024, 09:06

Ворог обстріляв 3 громади: ситуація на Чернігівщині на ранок 23 листопада

23 ЛИСТОПАДА 2024, 08:34

Обмежень менше, але економити треба: відключення на 23 листопада по Чернігівщині

23 ЛИСТОПАДА 2024, 07:55

Вiдео

"Відлік життя людини йде на хвилини", - рятувальник про порятунок людей на завалах

22 ЛИСТОПАДА 2024, 18:55

«Хто, якщо не я?» - казав молодий захисник: рідні просять за петицію щодо звання Героя України (посмертно)

22 ЛИСТОПАДА 2024, 18:12

На Чернігівщині 21 ветеран війни придбав житло - допомогла держава

22 ЛИСТОПАДА 2024, 17:37

Спецтема

Плече допомоги: чим та як допомагають закордонні партнери освіті Чернігівщини?

22 ЛИСТОПАДА 2024, 16:15

ТОП-переглядів