Через війну понад 6,2 млн українців виїхали за кордон. Про це повідомила заступниця міністра внутрішніх справ України Мері Акопян.
Найбільша кількість людей переїхала до Польщі, і щонайменше половина з них там і залишається. Понад 1,2 млн громадян України вже зареєструвалися на тимчасовий захист у країнах ЄС.
Ми поспілкувалися з чернігівцями, які евакуювалися в різні країни. Поцікавилися, за яким принципом обирали державу та як влаштувалися.
Польща
Анна Шеєн з донькою поїхала з Чернігова до Варшави. Там вже кілька років живе її брат. Тож їхати було до того. Як тільки Анна трохи оговталася, пішла волонтерити до центру EWL, що на західному вокзалі столиці Польщі.
Там відкрили кімнату матері та дитини, де можна залишитися на добу.
«Найчастіше звертаються ті, хто тільки приїхав до країни і не визначився, куди прямувати далі. Допомагаю з пошуком житла, квитків та іншого. До того ж, в Польщі є можливість оформити виплати, як на дорослих так і на дітей: одноразово – 300 злотих; по іншій програмі – 500 злотих на дитину; а також 600-700 злотих від Управління Верховного комісара ООН у справах біженців».
Чернігівка Оксана Позняк з донькою їхала у невідомість. На щастя, неподалік Варшави їх прийняла хороша родина, яка не просто надала дах над головою, а й допомогла зорієнтуватися в новій країні. Згодом Оксані навіть запропонували підробіток у місцевому ресторанчику.
«У нас була особлива потреба:доньці треба було оперативно потрапити до лікаря та пройти обстеження. Альбінка (ред..: так звуть дівчинку) рік тому пережила трансплантацію нирки від неродинного донора. Тож нам важливо постійно бути під наглядом фахівця та коригувати процес реабілітації».
Обстеження дитини провели у столичному медичному центрі безкоштовно, бо родина вже оформила номер Pesel (номер у спеціальний реєстрі для іноземців).
Іспанія
До Іспанії Ірина Купка із сином потрапила не відразу. З переїздом допомогли знайомі, які знайшли безкоштовні квитки. Ірина ж натрапила в соцмережах на волонтерів, які знайшли охочих їх прихистити.
«Якщо нема заощаджень і не знаєш мови, в Іспанії доведеться скрутно. Держава не передбачила ніяких виплат для переселенців. Натомість в країні, зокрема у великих містах, є волонтерські центри. Самі іспанці дуже відкриті і радо допомагають, беруть до себе в дім тимчасово пожити».
Влаштуватися на роботу без відповідного диплому теж майже неможливо, навіть якщо мова йде про, на перший погляд, прості робітничі професії.
Як і скрізь у світі, тут дуже затребуванні фахівці у сфері краси. Адже українські майстрині відомі своєю якісною роботою.
Німеччина
Юлія Ковтун разом з мамою та бабусею виїздили з Чернігова, коли в Польщі було уже дуже багато українців, тож прийняли рішення евакуйовуватися в іншу країну.
Юлія з бабусею в дорозі
«Польща мені здавалася близькою ментально. Однак, туди вже не було сенсу їхати, бо варіантів прилаштуватися надто мало».
Родина вирішила їхати до Німеччини через Румунію. На шляху зупинялися у волонтерських центрах релігійних організацій. Волонтери ж допомогли знайти житло і в Німеччині.
«Нам пощастило, бо потрапили до привітної родини. Зазвичай всі, хто їде на «обум» потрапляють у табори для біженців. Звісно атмосфера в родині і в прихистку дуже відрізняється. Так доля нас закинула до федеральної землі Баден-Вюртемберг, хоч думали їхати в Баварію».
Варто зазначити, що із житлом в Німеччині досить складно: його бракує навіть для німців, а винаймати можна, оплативши щонайменш за півроку. Здебільшого орендоване житло без меблів.
«Нашу частину будинку меблювало ледь не все село, де ми живемо. Ми познайомилися із сусідом, який віддав для нас диван».
До слова, виплати для переселенців тут чи не найбільші в Європі.
«Про те, що тут найкращі виплати, дізналася вже в дорозі. Перші декілька місяців це було 367 євро, зараз - 449 євро. Інші суми у вагітних та родин із дітьми. Але в цілому в межах однієї землі суми однакові».
Відкриттям для Юлії стала значна бюрократія.
«Щоб відкрити рахунок в банку, потрібно витратити близько двох тижнів. У різних паперових листах вам надійдуть картка і пінкод. Якщо ж ви захочете встановили онлайн банкінг, то отримаєте ще три листи. З ними потрібно прийти у відділення і все налаштувати. При цьому доведеться скачати два застосунки. Я всім німцям розповідаю про Дію та український мобільний банк. Вони дивуються».
Родина Юлії отримала право на проживання на півроку. Потім його можна продовжити ще, загальний термін до 3х років. Загалом сім’я планує повернутися до України, хоча кімната в гуртожитку, де мешкала Юля зі своїм коханим, вщент зруйнована.
Фінляндія
Юлія Адаменко з донечкою вже повернулися до Чернігова. Та тимчасовий прихисток шукали у Фінляндії, бо там були знайомі, у яких дівчата прожили три тижні. Згодом знайшлося місце в гуртожитку. У кімнаті проживали спільно ще з однією мамою та донечкою. Та є випадки, коли родинам пропонують окреме житло.
родина Адаменків
«Фінансову допомогу - 273 євро на дорослого та 206 євро на дитину, отримати легко. Але якщо у тебе є кошти і ти їх вказав, то спочатку витрачай свої, а потім тобі допоможуть. Фінляндія - дорога країна: продукти дорогі, речі тим паче. Тому, дякуючи продуктовим гуманітаркам, ми економили і змогли відкласти кошти на зворотній шлях», — ділиться Юлія.
Важко українцям звикнути до місцевої системи охорони здоров’я: потрапити до лікаря досить складно, більшість ліків – лише за рецептом.
Чехія
З початку повномасштабної війни Чехія надала 369 464 віз тимчасового захисту для вимушено переміщених людей з України. Це майже як 3% населення Чехії.
До цієї країни попрямувала Ксенія Тищенко. Їхала на авто. Згодом, до неї приєдналися мама, сестра та тітка зі своєю донькою та онуком.
«Будучи в Празі, я розвідала як дістатися до безпечного місця моїй родині. Знайшла волонтерів, які допомогли їм доїхати до Польщі, а потім сюди».
Першочерговим завданням було знайти житло для такої великої родини.
Перші два тижні родина жила в просторій квартирі зовсім безкоштовно – за позитивний відгук на платформі по типу нашого Booking. Натрапили на це ресурс випадково. Волонтери допомогли абсолютно з усім: від оформлення документів, до речей першої необхідності.
Згодом родині запропонували переїхати до курортного регіону. Адже там можна не лише заселитися, а й знайти посильну роботу.
Щодо виплат: після отримання візи тимчасового захисту в Чехії всім українським біженцям виділяється допомога в розмірі 5 тисяч крон (близько 200 євро). Виплати проводять через Бюро праці.
«Першу виплату проводять всім автоматично після пред’явлення паспорта та гуманітарної візи. За наступною допомогою зможуть звернутися тільки непрацевлаштовані, але не більше ніж п’ять разів»
До слова, наразі у Чехії розглядають варіант змін у фінансовій підтримці. Її можуть відмінити для тих, кому надане соціальне житло та гуманітарна допомога.
***
Скрізь, куди не приїхали б українці, відразу пропонують безкоштовні курси місцевої мови. Зокрема у Німеччині це обов’язкова умова: за прогули курсів можна позбутися фінансової допомоги. Звісно, вивчення місцевої мови потрібне і самим українцям, щоб мати можливість інтегруватися, знайти роботу.
Також, закордоном дуже переймаються реалізацією права на освіту: дітей відразу ж влаштовують до навчальних закладів. В Іспанії, якщо дитина не відвідує школу якийсь період, на батьків подадуть до суду.
Та абсолютно всі українці, які евакуювалися до інших країн, щиро вдячні місцевим за щирість та теплий прийом.
Хоч у нас є значна різниця в менталітеті, культурі, існує мовний бар’єр, та добро говорить через вчинки.
Читати також: Городня замість закордону: як із Краматорська мама з донькою втекли до прикордоння Чернігівщини