Оновлено о 15.50
22 липня пізно ввечері, попри заклики ветувати закон №12414, більше відомий як «Про НАБУ та САП» його підписав президент Володимир Зеленський. Інформація про це є на сайті Верховної Ради у картці закону.
Перед цим за кілька годин до того 22 липня Рада у другому читанні проголосувала за законопроєкт №12414 про діяльність НАБУ і САП. Представники грантових організацій та опозиція кажуть, що йдеться про знищення антикорупційних органів.
Наскільки ефективно працювало НАБУ по Чернігівському регіону?
За словами прес-служби відомства, нині в агенції облікується 266 детективів. У кожного - не одна справа. Тож…
«Я вам не можу сказати, скільки справ по Чернігівщині є у їхньому віданні. Це - закрита інформація. Якщо хочете статистику - робіть запит», - отримав лаконічну відповідь «Час Чернігівський».
Єдине, в чому нас запевнили - у Чернігові дійсно немає територіального підрозділу відомства. Тож, отримати інформації по регіону - складно.
То які саме гучні розслідування НАБУ за останні роки?
Одна з найяскравіших - це справа нардепа Павла Халімона. Однак, попри те, що про розкішне, але абсолютно не по кишені житті обранця писала «Українська правда», маючи на увазі дорогий котедж у Києві, історія закінчилася фіаско. НАБУ справу банально закрило. Про це повідомляє інтернет-видання RegioNews, посилаючись на інформацію НАБУ, яку редакція отримала у відповідь на запит.
Рішення про закриття кримінального провадження прийнято ще торік 19 грудня.
Йдеться про провадження від 26 січня 2023, яке було відкрите за статтею 368-5 КК України (Незаконне збагачення).
"Детективи Національного бюро здійснювали досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023000000000096 від 26.01.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого статтею 368-5 КК України. Через відсутність у вказаному провадженні доказів для повідомлення про підозру згаданій у зверненні особі (нардепу Павлу Халімону – ред.) або іншим особам у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого статтею 368-5 КК України (незаконне збагачення – ред.), 19.12.2024 ухвалено рішення про його закриття", – йдеться у відповіді НАБУ на запит редакції.
* * *
Інше гучне розслідування - справа щодо закупівлі трансформатора за завищеними цінами. Основним фігурантом став заступник міського голови Чернігова Віктор Геращенко.
Майже два роки тому в грудні 2023 року Офіс Генпрокурора передав до Національного антикорупційного бюро справу Геращенка, йому інкримінували зловживання владою або службовим становищем за ч. 2 ст. 364 ККУ під час закупівлі нового трансформатора для місцевої ТЕЦ, яка була пошкоджена внаслідок російських обстрілів навесні 2022, та завданні державі збитків у понад 30 мільйонів гривень.
Про це повідомляє аналітичний портал "Слово і Діло" з посиланням на рішення Вищого антикорупційного суду.
Який стан справ там зараз - у відкритих джерелах інформація відсутня. Мовчать про це і в НАБУ.
Сам Геращенко ще у 2023-му вийшов з СІЗО, ходить на роботу і… все. Чи закрите провадження чи навпаки готується до передачі до суду - у агенції публічно не повідомили.
* * *
Два роки тому НАБУ і САП завершили розслідування у справі стосовно чинного народного депутата від "Слуги народу" Анатолія Гунька та його спільника, викритих на одержанні неправомірної вигоди у сумі 85 тис. дол. США.
За даними слідства, народний обранець запропонував підприємцю отримати під обробку землю, яка перебувала у постійному користуванні держпідприємств. За кожен гектар аграрій мав надати 130 доларів США неправомірної вигоди. Під час передачі цих коштів нардепа і двох його спільників викрили "на гарячому".
Нардепу оголосили підозру. Суд обрав Гуньку запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Призначивши розмір застави 30 мільйонів. Згодом її зменшили до 10 мільйонів гривень.
Цього року Вищий антикорупційний суд засудив Гунька до семи років ув'язнення з конфіскацією всього майна та з позбавленням права обіймати певні посади. Втім нардеп подав апеляцію й відвідує засідання ВР. А його захист каже - у справі була провокація хабаря.
Читати також: Вирок суду: захист нардепа з Чернігівщини каже про провокацію хабаря
Тож по гучних справах по Чернігівщині результативність НАБУ мʼяко кажучи невисока.
* * *
Справи корупціонерів завершуються… угодами
На сайті НАБУ у розділі новини ми знайшли інформацію про справи НАБУ, які завершились реальними строками корупціонерів Чернігівщини. Таких справ ми не знайшли.
Приміром, у 2020-2021 році НАБУ розслідувало справу щодо голови Чернігівської РДА та на той час депутата. обласної ради Сергія Журмана. Його затримала Нацполіція та СБУ під час передачі хабаря у 10 тис доларів США. Далі справу передали НАБУ.
“28 квітня 2021 року НАБУ та САП скерували до суду обвинувальний акт стосовно колишнього голови Чернігівської РДА, викритого «на гарячому» у момент отримання неправомірної вигоди. За даними слідства, ексголова РДА (на момент вчинення злочину - депутат обласної ради) вимагав та отримав від директора приватного підприємства неправомірну вигоду в розмірі 10 тис. дол. США. У таку суму посадовець оцінив свої послуги з ухвалення рішення про надання дозволу на розроблення, затвердження детального плану територій та у подальшому затвердження проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельних ділянок.
Експосадовця затримали та повідомили йому про підозру 5 листопада 2020 року”, - йшлося в повідомлення НАБУ.
Під час затримання СБУ та Нацполіцією Сергія Журмана. Фото Нацполіції
Чим завершилась ця справа офіційно в НАБУ не повідомляють. За даними джерел ЧЧ обвинувачений пішов на угоду та отримав умовний строк.
* * *
Ще один підозрюваний у хабарі після розслідування НАБУ також уникнув увʼязнення.
"9 листопада 2021 року за підозрою в отриманні 20-ти тисяч доларів хабара детективи НАБУ затримали суддю Чернігівського окружного адміністративного суду. За даними САП, суддя одержав за винесення рішення в адміністративній справі на користь позивача. Хабар він одержав двома траншами: 7 тисяч доларів авансом, до винесення потрібного рішення, і 13 тисяч доларів – за фактом виконаної домовленості", - писали на сайті НАБУ.
ЗМІ повідомляли, що мова про суддю Чернігівського окружного адмінсуду Дмитра Лобана.
Під час затримання Дмитр Лобана. Фото НАБУ
Після розслідування НАБУ суддя пішов на угоду, визнав вину та отримав згідно вироку Вищого антикорупційного суду від липня 2022 року 5 років позбавлення волі з випробовуванням та іспитовим строком тривалістю 3 (три) роки. Тобто підозрюваний уникнув вʼязниці.
Авторка: Євгенія Замковська
"Час Чернігівський" писав про таке: