На Фрунзівському кладовищі в Ніжині на Алеї героїв є могили, де на табличках написано «Невідомий воїн ЗСУ» і номери: 1, 2, 3, 4.
Там поховані захисники, які загинули в лютому-березні минулого року.
— Похованих можна ідентифікувати. Тести ДНК зроблені на всіх хлопців. Під яким номером тест, під таким і могила. Навіть якщо хтось табличку зірве чи якимось чином вона пропаде, віднайти могилку — не проблема. Адже кожна зареєстрована в журналі поховань та перепоховань міста, — пояснює 62-річна Галина НЕПОЧАТОВА, менеджер ритуальної служби Ніжина. — Якщо рідні звернуться до нас чи до доглядача цвинтаря, проведемо, покажемо. Але перед цим треба піти до поліції. Там є фото, описи тіл.
Безіменних могил було шість, лишилося чотири. Торік одного захисника родичі знайшли і цьогоріч одного. Забрали на перепоховання. Обидва з нашої області.
— Як думаєте, чому не забирають тих чотирьох?
— Можливо, батьки зараз на окупованій території чи виїхали за кордон. Або помер чи загинув, хтось самотній. Чи звернулися в перші дні, коли ще не було результатів тесту ДНК. І люди опустили руки. Сидять, ждуть офіційного повідомлення. Як варіант, загиблі колишні вихованці інтернатів.
Вірю, рідні знайдуться. І припускаю, у нашій області. Ці могили ми підсипаємо. У поминальні дні дуже багато людей на них несли цукерки, квіти. Родичі полеглих воїнів, коли приходять до своїх, і ці поховання не минають.
— У Ніжині є паскуда (-ди), які з 2014 року глумляться над похованнями захисників. Двічі паплюжили могилу Віктора Макідона, воїна батальйону «Миротворець», який загинув 22 липня 2014 року під Слов’янськом. Украли прапор та зламали хрест ніжинця Олега Бикова, котрий поліг 26 лютого 2015 року в бою поблизу Донецького аеропорту. Розтрощили плити та порозкидали квіти.
— На жаль, є такі випадки. На Савському кладовищі — три поховання. Там зірвали прапор. До мене прибігли депутати з претензією: «Куди прапор поділа?» «На кухні почепила», — відказала. От кому це потрібно? Не думала, що в наш час є люди, здатні на таке. Виявляється, є.
У нас і на Овдіївському, Мигалівському, Гуньківському, Кручівському цвинтарях поховані герої. І час від часу хтось пакостить: на Мигалівському прапори зривають. Переламують древка і викидають неподалік між могилами. Часто доводиться ту «вудочку» міняти. Стяги замінюємо, бо вони вицвітають на сонці, рвуться на вітрі.
Могили захисників у нас доглянуті. Звісно, ті, де вже встановлені пам’ятники, різняться від безіменних.
Джерело: "Вісник Ч", авторка Валентина ОСТЕРСЬКА, фото надане Галиною НЕПОЧАТОВОЮ
"Час Чернігівський" писав про таке: