У Берестинській (колишній Красноградській) громаді є онлайн-спільнота з благоустрою, де жителі можуть повідомляти про проблеми, — наприклад, про стихійне звалище біля багатоповерхівки. Коли Світлана Кривенко стала очільницею міста, повідомлень було стільки, що на них ледве встигали реагувати. Зараз спільнота більше схожа на дошку оголошень, адже більшість питань вирішені, а ті, що залишилися, — незначні.
Світлана вважає, що ефективна взаємодія починається з розуміння потреб жителів. Вона поділилася з ШоТам, як їй вдалося налагодити комунікацію з громадою.
Знала про проблеми міста до того, як стала очільницею
Світлана Кривенко за освітою вчителька математики, але працювала в комунальній службі. Згодом їй запропонували стати секретаркою сільради. Вона швидко навела лад у документах і так захопилася роботою, що вирішила спробувати себе на посаді голови сільради, де пропрацювала 5 років. Потім пішла на вибори мера тодішнього Краснограда й перемогла з відривом у 2,5 тисячі голосів.
Голова Берестинської міської ради Світлана Кривенко. Фото: Дар’я Волобуєва
Очільниця міста розповідає, що помічала проблеми й до вступу на посаду:
«Між сільрадою, де я працювала, і містом Берестин межі немає. У нас вулиця Єдності — на одному боці сільська рада, а на другому міська. Часто нас збирала районна рада, і я бачила проблеми міста. До того ж активно користуюся соцмережами, підписана на місцеву газету, багато гуляю і спостерігаю».
Та особливо добре жінка розумілася в справах комунальних служб.
«Я 10 років працювала контролеркою у “Водоканалі”: комунальні служби — це моє рідне. Коли йшла на вибори, дуже хотіла покращити їхню роботу. З початком війни ми зіштовхнулися з тим, що в комунальних підприємств було недостатньо техніки, спецодягу та матеріалів для роботи — завдань їм давали багато, а працювати не було чим».
Світлана Кривенко проводить прийом громадян. Фото надала Світлана
Ініціювала опитування, щоб порозумітися з громадою
Коли Світлана Кривенко стала міською головою, в неї була ще одна мета — налагодити взаєморозуміння між владою та громадою. Каже, негативне ставлення до влади часто виникає через випадки корупції та бездіяльності. Тому для жінки було важливо розповідати про свою роботу, залучати громаду до діалогу та спільно вирішувати проблеми.
Молодіжна рада у Берестині. Фото: Анжеліка Манучарян
Тож спершу Світлана ініціювала опитування жителів — багато хто говорив про нестачу інформації про роботу влади та відсутність ефективної комунікації. Аби розв’язати питання, у місті створили відповідний телеграм-канал, а потім і чат-бот, де місцеві можуть поставити запитання й отримати швидку відповідь. Також є група в соцмережах — там пишуть тільки про благоустрій. Люди можуть, наприклад, повідомити й скинути фото, що на дитячому майданчику багато сміття. У міськраді це одразу бачать і вирішують.
«У нас є 18 жінок, які працюють саме на благоустрій. Вони реагують на повідомлення громадян та оперативно усувають всі проблеми», — каже Світлана.
Жителі громади зібрались, щоб обговорити культурний відпочинок і різноманітні активності для дозвілля жителів. Фото: Єлизавета Литвиненко
Беруть участь у проєктах, щоб робити життя в громаді ще кращим
Окрім цього, міськрада, комунальники та жителі міста активно долучаються до всіх корисних для громади проєктів, які трапляються їм на очі. Світлана вважає, що ці проєкти допомагають містянам краще зрозуміти одне одного, незалежно від віку чи інтересів. Адже розвиток і привабливість міста залежать від того, наскільки активно люди беруть участь в ініціативах і працюють разом.
Світлана Кривенко завжди присутня на всіх святах, які проводяться у місті. Фото надала Світлана
Зокрема, Берестинська громада з осені 2023 року є партнеркою Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Спеціалісти Проєкту допомогли міськраді налагодити комунікацію з жителями: публікувати всі новини, події та повідомлення про проєкти на сайті й у соцмережах, щоб люди краще розуміли, чим займаються посадовці.
Така співпраця вже принесла значні результати й в інших сферах:
«Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» допоміг сучасною технікою для чотирьох комунальних підприємств. Наприклад, тепер у нас є новий потужний вантажний автомобіль-самоскид — це справжній помічник для комунальних служб: з ним можна швидко вивезти сміття, прибрати сніг чи доставити матеріали для ремонту. Також нам подарували освітлювальну вежу — це потужний генератор на 12 кВт на причепі. Вежу легко перевозити, й нею можна забезпечити яскраве освітлення, що також допомагає економити на електроенергії».
Передача сучасної техніки для комунальних підприємств від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Фото: Берестинська міськрада
Світлана Кривенко зазначає, що часто дізнається про успіхи участі в проєктах від самих людей:
«Приходять і кажуть: “Світлано Миколаївно, ми виграли в проєкті, і тепер нам облаштують укриття” або “До нас скоро приїдуть психологи й будуть проводити тренінг у молодіжному просторі”».
Допомагають ветеранам знайти своє місце у суспільстві
Міська рада працює й з ветеранами. Для цього в громаді створили громадську організацію «Організація ветеранів України Красноградської міської територіальної громади», щоб допомагати тим, хто повернувся з війни. Туди колишні військові можуть звертатися з будь-якими питаннями, які їх турбують: наприклад, про пенсії, медичну допомогу, пошук житла чи роботи. Також організація підтримує їх у професійному навчанні, щоб ветерани легше могли знайти своє місце в суспільстві, поспілкуватися з іншими ветеранами, обмінятися досвідом та підтримати одне одного в переході до цивільного життя.
З ветеранами та ветеранками також працює професійний психолог у Центрі соціальних служб:
«Ми брали участь у пілотному проєкті Мінветеранів зі створення інституту помічника ветерана, але взимку він, на жаль, закінчився. Проте ми знайшли вихід — у Центрі соціальних служб додали ще одну посаду, й тепер у нас працює психолог, який пройшов кілька навчань і точно знає свою справу».
Ще у міськраді виграли проєкт зі створення ветеранського хабу. Щоправда, треба ще відремонтувати дві кімнати, а поки ветерани збираються у молодіжному просторі.
Треба виходити до людей відкрито
Світлана Кривенко вірить, що успіх приходить тоді, коли голова міста відкритий і готовий говорити з людьми на рівних:
«Треба не боятися людей, виходити до них відкрито. Якщо розумієш, що проблему не вирішити, то намагатися людям пояснювати, що не все залежить від місцевої влади. Якщо є віддача, то комунікація буде вдала. І треба критику вміти сприймати, якщо вона конструктивна, — якщо ти щось десь не допрацював, варто “підтягувати хвости”».
Очільниця Краснограда і громади разом з вчителями і учнями місцевої школи на День вишиванки. Фото надала Світлана
Як приклад вдалої комунікації Світлана розповідає про нещодавню ситуацію з дитячим майданчиком. Батьки попросили навести там лад, і виявилось, що дійсно є що ремонтувати. Поки шукали підрядників, натрапили на людину, яка вирішила купити й подарувати дітям новий майданчик, тож старий демонтували й відправили його частини на ремонт, щоб згодом встановити у віддаленому селі, а на цьому місці поставили новий — і все це за тиждень.
Дитячий майданчик у Берестині. Фото: Єлизавета Литвиненко
Світлана зізнається, що часу на родину їй часто не вистачає, адже в будні вона працює 24/7, а на вихідних у громаді проходять спортивні змагання чи конкурси, на яких вона завжди присутня. Та її мотивує любов до своєї роботи:
«Найголовніше, що мені робота подобається. А коли ще і є результат — це мені як бальзам на душу. Хочеться залишити після себе слід, хочеться, щоб люди казали: “Це Світлана Кривенко зробила”».
Авторка Нарина Касапова, ШоТам
"Час Чернігівський" писав про таке:
- Студенти на пенсії. У деокупованій громаді на Чернігівщині працює Університет третього віку
- «Люди кажуть, що це не на часі, але ж коли тоді жити?». Перукарка з Ніжина відкрила салон краси у розпал війни
- «Б’юті-індустрія? Я викувала сокиру для Залужного». Ковалька з Чернігівщини відновила справу чоловіка-військового і руйнує стереотипи