Такі розрахунки наводить Держстат, посилаючись на дані середніх споживчих цін на товари (послуги) по Чернігівській області у проміжку з лютого 2022-го по лютий 2023.
Таким чином, наш регіон в плані оренди житла по цінових пропозиціях - один з найстабільніших і… найдешевших. Ціновий стрибок найму житла на прикордонній Чернігівщині відбувся якраз перед самим початком повномасштабного вторгнення - у січні 2022. Тоді середня вартість оренди одиничок підскочила з трьох з хвостиком тисяч до майже 4000 грн.
З тих пір глобально середньозважена ціна оренди житла в обласному центру (а саме він здебільшого і оцінювався) - не змінилася: з 3721 грн у лютому 2022 до 3740 грн у лютому 2023. Тож, за вартість найму житла Чернігівщина по Україні - аж 18-та. Ціновий розрив зі столицею - колосальний. Київ - у третині найдорожчих по оренді житла регіонів України.
Враховуючи, що безпекова та енергетична ситуація у місті над Десною ще стабільніша за столичну, плюс регулярний графік електричок - економічні переваги проживання у Чернігові стають дедалі очевиднішими.
Станом на 22 лютого 2023 за даними операторів мобільного зв’язку в столиці найпівнічнішого регіону України проживає майже 311 тисяч абонентів у Чернігові, цитує цифри заступниця голови Чернігівської ОВА Жанна Шерстюк. Але ці дані не є точними, оскільки одна людина може користуватися кількома сім-картками.
За підрахунками ОВА, на Чернігівщині за рік повернулись до 95% жителів. До 24.02.22 в області облікували 959 тисяч жителів.
Також в обласному центрі плюсом проживає близько 9000 ВПО. За даними ОВА, станом на лютий 2023 у регіоні облікується понад 72 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Здебільшого, місцевих. З них майже 28 тисяч – переселенці з інших областей.
Це - невелика кількість внутрішніх мігрантів. Наприклад, Дніпропетровщина прийняла за рік 367 тисяч ВПО. Тому, там і здорожчала вартість оренди найпопулярнішого сегменту - однокімнатних квартир - майже на 40%.
На перше ж місце за вартістю оренди вийшла Закарпатська область, де найм зріс в ціні втричі до 13 123 гривень. Львівщина - на другому місці. Вартість оренди за рік там зросла вдвічі до 10 996 гривень.
У Києві оренда подешевшала ще на 13,3% до 7 384 гривень. Місто опустилося з першого на третє місце за вартістю.
"Час Чернігівський" писав про оренду житла: