Її, вірніше його, назвали Кося, нині за твариною доглядає родина чернігівської підприємиці Марини Грицик. Так, нещодавно дівчина показала, який гаджет вони вигадали, аби спробувати допомогти реабілітації козулі.
«Працює! Хлопці, працює! Я щаслива! Трохи переробимо саму конструкцію, зробимо, швидше за все, з дерева і потрібно купити поворотні колеса для дитячої коляски (якщо у когось є або хтось знає, де купити, буду дуже і дуже вдячна!!!) але сам факт, що Кося дуже хоче ходити, ледве забрала його з вулиці! Колеса малопрохідні, тому йому було важко їздити ґрунтом і брудом. Тож нові колеса й уперед!».
Також Марина Грицик додала, що нині невтішні прогнози щодо порятунку другої ноги тварини, яка також пошкоджена.
«Зібрати коліно (підшити в'язку) це не так просто. Враховуючи ніжність диких тварин та не стресостійкість, це одне. Друге те, що після операції (якщо він її перенесе) йому не можна навантажувати ногу. А вона в нього одна (задня) та природно опорна. Реабілітація 30-90 днів без руху. А для жуйної тварини це не реально, бо для роботи всіх відділів шлунка треба рухатися. Якби не ампутація ноги, її зібрали б на Ілізарова і ця нога була б опорна, після цього можна було б зібрати коліно на другій нозі».
Дівчина говорить: аби отримати усю інформацію - обзвонила понад 10 ветеринарів. Також мала вона і листування із закордонними лікарями, на жаль, більшість з фахівців висловилися за …присипання. Зокрема, і відома українська фахівчиня у царині догляду за дикими тваринами Наталія Попова.
Але дівчина вирішила спробувати зробити своєму підопічному своєрідний візок. Щоб він став його опорою. І коли тварина приловчиться до цієї коляски - можна буде оперувати. Але ніхто не дає жодних гарантій, нарікає волонтерка.
Враховуючи стан тварини - її неможливо випустити на волю. “І мови немає про повернення», - коментує Грицик.
Чернігівці у захваті від завзятості родини Грицик.
Наталія Потапчук:
- Дуже рада, що ваше оленятко отримало можливість ходити, ви великі природолюби! Колеса від дитячих візочків б/у можна купити на центральному ринку, на "железках" в самому кінці (в торці). Ми буквально сьогодні ті колеса дивилися, найбільше - близько 20 см в діаметрі, а нам потрібне одне 23 см. Багато коліс, приблизно по 15 см
Тамара Левандовська:
- Уух до сліз! Дякую за ваші теплі серця! Слава тобі, Господи!
Ольга Дроздова:
- Просто плачу, ви неймовірні люди, ваша доброта і турбота про тварин всеогортаюча, всеохоплююча і безмежна. Дай Боже скорішого миру, щоб ви могли втілювати у життя всі свої плани і сподівання. Здоров'я всій вашій родині і всього найкращого. Дивлюся на це знедолене оленятко і думаю, он як воно перебирає вцілілою ніжкою, то навіщо йому ампутували ту ніжку, можливо з часом все б якось зрослося само, з застосуванням антибіотиків. Та і кістка та назовні, як заросте рана?
Марина Грицик:
- Ольга Дроздова дякую. На жаль, лишати так не можна було, відкритий перелом зі зміщенням. Можливо було зібрати в Києві, але в Чернігові вирішили відрізати.
Передісторія
Травмована козуля потрапила до волонтерів на початку жовтня.
Дикий козлик жорстоко постраждав, ймовірно, внаслідок ДТП.
Як повідомила 2 жовтня зооволонтерка Марина Постол, козулю знайшли на узбіччі на київській трасі під Семиполками.
«Багато хто прохав повз, але є Люди, які завжди звертають увагу на ....собаку, кота, будь-яку тваринку що повз дороги...Зупинилася, підібрала, привезла в Че, вечір, клініка Акула, лікарів не було, запропонували турнікет, (нога зламана, сильна кровотеча). Привезла до мене. Розмістила. Зв'язок з Енімал про термінову допомогу. Зробила.
Сьогодні була операція, на жаль ампутація...», написала Постол.
Ампутували задню ногу. Марина Грицик пізніше коментувала наслідки хірургічного втручання.
«Незрозуміло для мене, навіщо залишили гострий фрагмент кістки та не ампутували по суглобу. У результаті нині тканини травмуються об гострі кістки і маємо величезний набряк. Що мене здивувало і засмутило найбільше, так це те, що зробили рентген тільки поламаної ноги (а якщо це ДТП, то, ясна річ, що могли дати травми хребта і другої задньої кінцівки) і нікого не здивувало, що за 9 днів козуля не почала спиратися на другу ногу. Повторний огляд та рентген не призначили. Все що було з призначень, це антибіотик і мелоксивет у краплях (який жуйним призначається тільки в уколах, бо він не працює у них через шлунок)», - розповіла підписникам Марина Грицик.
Внаслідок травм козуля не стає на другу ногу. Бо у неї порвані зв'язки і коліно виходить із суглоба. Разом 10 днів тварина у такому стані. Спочатку, в першій клініці попередили, що козулі потрібно ставити апарат Ілізарова і збирати ногу, бо до кіз/косуль вони поштовхові (основні) і без ноги не факт, що він зможе втримати баланс і жити, зауважила волонтерка.
«І якби в перший день, тим більше тварина була в наркозі і її можна було зручно розкласти на рентгені, побачили всі його травми, то можна було йти двома шляхами – у Києві зібрати першу ногу та підшити зв'язки другої ноги. Другий варіант, відпустити і не мучити його. Бо це не котик і собачка, це дика тварина, якій рух необхідний для нормального функціонування ШКТ і життя в цілому. Підсумок поки що я не розумію. Чекаємо на відповідь від Києва щодо доцільності операції та вартості. Я маю намір зробити для нього все можливе тому, що він занадто багато вже пережив», - резюмує зооволонтерка.
Авторка: Євгенія Замковська
"Час Чернігівський" писав про таке: