Прилуках поліція вивчає обставини, за яких уранці 31 січня цього року не стало 3-річного Сашка Брисенка. Хлопчик помер на руках у своєї матері — 46-річної Оксани Павлової. Крім нього, в батьків іще шестеро старших дітей (четверо з яких малолітні — від 5 до 12 років). Родина проблемна: на Оксану і її чоловіка Василя Брисенка вже не раз складали адмінпротоколи за зловживання спиртним та недогляд за дітьми. І навіть намагалися позбавити їх батьківських прав. Утім минулого року суд ухвалив рішення повернути дітей батькам...
Збиралась на роботу
У довідці про причину смерті вказано, що Сашко помер від набряку легенів. Більш детальну відповідь мають дати вже призначені поліцією експертизи. Слідчі порушили кримінальне провадження за ч. 2 ст. 115 ККУ (умисне вбивство). Щоправда, з приміткою «природна смерть», оскільки слідів насильницької смерті на тілі не виявили. За словами мами хлопчика, того ранку вона збиралася на роботу в школу, де працює помічницею кухаря.
— Малий попросив водички, гулявся. А потім заплакав, став кричати. Я вже чоботи взувала. Подумала: «Поплаче трохи і перестане», бо вже траплялося, що він не хотів, щоб я йшла на роботу, — розказує Оксана. — Аж тут син знову до мене підбіг: «Мамо, мамо!» Я взяла його на руки. І він прямо в мене на руках почав втрачати свідомість: закотив очі під лоба, захрипів...
Оксана стверджує, що негайно викликала «швидку», взялася розтирати малого розчином аміаку і винесла його в коридор — на свіже повітря. Та Сашкові зробилося зовсім зле: зіниці сильно розширилися, він зблід. Медики приїхали хвилин за 20. Усі спроби реанімувати дитину виявилися марними.
Сімʼя була на обліку
Для сусідів смерть Сашка стала справжнім шоком. Дехто переконаний: якби горе-батькам не повертали дітей, то з малим нічого не сталося б. Річ у тім, що в березні 2021- го рішенням виконкому Прилуцької міськради в Оксани і Василя тимчасово відібрали п’ятьох їхніх малолітніх дітей (у тому числі й Сашка).
Їх відправили в патронатну родину, бо соцслужби зафіксували, що вдома їм перебувати небезпечно. Тоді ж місцевий орган опіки та піклування подав позов до суду про вилучення дітей з родини без позбавлення батьківських прав.
Проте в серпні того ж року суд ухвалив рішення відхилити позов органу опіку. Дітей повернули батькам. Втім лише з третьої (!) спроби. Тому що мати не приходила по них у призначений час або ж являлася п’яна як чіп. А вже після того, як забрали дітей, Оксана з чоловіком кілька разів не пускали представників соцслужби, коли ті приходили з перевіркою. Лише у жовтні 2021-го працівникам все ж таки вдалося побувати в них удома.
Перевірка показала, що в момент візиту за дітьми доглядала їхня бабуся, яка заледве пересувалася спираючись на стілець, а батьки п’яні зачинили- ся в спальні. Але й це ще не все. У листопаді того ж року Служба у справах дітей отримала повідомлення від лікарів, які здійснюва- ли патронаж родини, про те, що Павлова поводиться агресивно і відмовляється пролікувати дітей в стаціонарі. Коли представники служби зателефонували Оксані, вона прокричала їм у слухавку, що їй «наказано порізати дітей» (до слова, ще з березня 2021 року вона з чоловіком перебувають на обліку через психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання алкоголю).
Після цього випадку соцслужби добилися, щоб дітей негайно забрали з родини і відправили до Прилуцької дитячої лікарні. Там у малечі виявили педикульоз, а ще в кожного з них діагностовали різні захворю- вання: у когось — бронхіт, в інших — тремор очей, фарингіт, трахеобронхіт, відставання у психічному розвитку. В листопаді 2021 року орган опіки та піклування подав новий по- зов до суду — тепер уже про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів. Розгляд справи затягнувся майже на півтора року. Весь цей час батьки майже не контактували зі своїми дітьми. І якщо старші з перших місяців повномасштабного вторгнення були в евакуації (чим хоч якось можна пояснити неможливість побачитися з ними), то
наймолодший Сашко весь час перебував у Прилуцькому дитбудинку «Надія». Та мати лише раз навідалася до нього.
Довідки, які соцслужби надали суду, підтверджували, що батьки нехтують свої- ми обов’язками. Крім того, зловживають спиртним. Однак на засіданні представниця Прилуцького центру соцслужб повідомила судді, що єдиною проблемою родини є алкоголь, бо «коли Оксана не вживає, то вдома і прибрано, і їсти наготовлено». Мабуть, почасти це й вплинуло на рішення суду, який врешті-решт відхилив позов органу опіки про позбавлення Оксани і Василя батьківських прав. Натомість зобов’язав їх по- кращити піклування про дітей і пройти курс лікування від алкогольної залежності в наркодиспансері. Вже у квітні 2023-го дітей повернули батькам. Та ситуація на краще не змінилася. Додалися лише нові протоколи за пияцтво і неналежний догляд за дітьми.
Позбавлення батьків прав на дітей є крайнім заходом
У Прилуцькому райсуді зазначають, що позбавлення батьків прав на дітей є крайнім заходом і на той час беззаперечних підстав для його ухвалення не було.
— Батьки відчайдушно та щиро боролися за дітей, розповідали багато дрібниць з їхнього життя, приносили фотоальбоми, приводили сусідів, які теж розповідали про них. Тому дітей все ж таки залишили в біологічних батьків, хоч і під наглядом органів опіки, — так прокоментували в суді рішення річної давності.
Пролити остаточно світло на цю історію зможуть лише згадані нами експертизи. Тож чекаємо висновків.
Джерело: автор Юрій Нікітін, ГАРТ
"Час Чернігівський" писав про таке: 5 років тюрми і 5 років позбавлення прав за аварію, в якій постраждала дитина