21 вересня, у суботу, на «Привокзальному» ринку Чернігова кувікають поросята. Продавців лише четверо. З Локнистого, що на Менщині, Михайло-Коцюбинського, Полуботок та Жавинки Чернігівського району. Свинки й кабанчики за однією ціною. Три тисячі гривень за тримісячне пацятко. Кабанчики не вихолощені.
— Кастрованих важче продати, покупці не хочуть таких брати. Бояться, що їх обдурять. Адже часто так буває, коли чистили, один сім’яник вирізали, а на другому лише надріз. А тоді сало із запашком, як у кнура, — пояснюють мужики-продавці. — Навесні поросята були по чотири тисячі гривень і по 4500. А тепер ціна впала, — зітхають.
У багажнику одного з авто в клітці рохкає порося.
— Машка м’ясо-сальна. Їй майже три місяці, а вже понад 30 кілограмів. Плід схрещення порід ландрас і біла українська, — нахвалює товар 68-річна Ганна ДУДІНА з Жавинки. — Її мати важить двісті з лишком кілограмів, батько — 300.
—У яку ціну? — допитується 61-річний Григорій КРИЦЬКИЙ, чернігівець. Ганна Дудіна відсуває кришку клітки.
— Та не треба, — ніяковіє чоловік. — Давно не бачив маленьких, підійшов подивитися. Я родом з Ічнянщини. Малим без батька зостався. Опорос у свиноматок приймав дев’ятирічним. Пам’ятаю, раз привела свиноматка 16 штук, а цицьок 12. Вирощувати поросят — великий труд. Немає ні вихідних, ні відпусток. Як свиня їсти хоче, то може і сарай рознести.
Тим часом Машка рохкає. Нею зацікавилися покупці, подружжя Олена та Юрій ШИНКАРЕНКИ, чернігівці. Підбирають батьку подарунок-сюрприз.
— Спокійна, як її мати, харчами не перебирає. Пів року потримаєте і виросте до ста кілограмів, —Ганна Дудіна в телефоні показує фото батьків свинки.
— Картоплю варену товчену полюбляє, а як відчує запах паличок, мов скажена летить. То ж для неї смакота, — показує на мішок кукурудзяних кормових паличок, що лежать в авто.
— А ми думали, вони лише для курей, — дивується Олена Шинкаренко і все поглядає на свинку. Хороша. Взяти… Так батько в обморок упаде.
— Візьміть та привезіть, — радить господиня.
— Уже двічі так робили, — сміється Олена. — Цьогоріч урожай картоплі не дуже. А на комбікормах вирощувати дорого.
Сподобалося порося Шинкаренкам, та поки не купують. Беруть номер телефону в Ганни. І цікавляться, чи є ще в неї паці.
— З цього виводку лишився тільки кабанчик, але в нього грижа, зробили операцію. Хоча такий гарний. Апетит у нього ого-го. Росте, як на дріжджах. Дасть Бог, буде здоровенний, як його батько, — відповідає продавчиня.
— Ганно, інші продавці кажуть, що навесні поросята були по 4000-4500 гривень. Чому подешевшали?
— Гляньте на базар, людей поменшало. Із сіл молодь виїхала, а в літніх людей уже сил немає хазяйство тримати. Усе дорого. Молодші пішли, коли треба, свіжини купили.
* * *
— Причина здешевшання — пропозиція перевищує попит, — пояснює 62-річна Надія СТОВП’ЯЦЬКА з селища Михайло-Коцюбинське. — Раніше тримала двох свиноматок, зараз — чотири, ще і в сина є. Навесні, коли ціна була хороша, багато хто кинувся поросятами займатися. А тепер отака стала ціна. Нині на Черкащині та Київщині по 1500-1700 гривень просять. Додалася ж ще одна причина — неврожай картоплі.
Я два роки практикую продаж через інтернет. Фотографую поросяток, викладаю у фейсбук. І покупці знаходяться. Приїздили з Ріпок, із Халявина. І доставка в нас є. Якщо набирається замовлення на п’ять-шість голів, привозимо. Недавно возили на Куликівщину.
Джерело: "Вісник Ч", авторка Валентина ОСТЕРСЬКА. Фото авторки
"Час Чернігівський" писав про таке:
- На Чернігівщині у громадах скуповують картоплю: селяни хочуть по 14 гривень за кілограм
- Маленькі ринки - з новими торговельними рядами. Що продають підприємці?
- Чоловік з прикордоння на свята приїжджає у Чернігів й продає мед та пилок
* * *
Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":