На Чернігівщині катастрофічно мало книгарень: в чому причина?

26 ВЕРЕСНЯ 2023, 14:54

1395

На Чернігівщині катастрофічно мало книгарень: в чому причина?

Будинок Книги у Чернігові

Такі дані аналітики видання Forbes Україна. Український інститут книги нарахував в країні 421 книгарню. Підрахунок робили за допомогою професійних спільнот та підписників у соцмережах станом на 21 вересня по всій Україні. Проте перелік не остаточний і постійно оновлюється. Найбільші мережі – «Книгарня Є» (45 магазинів), КСД (41), «Книголенд» (35) та «Буква» (28), свідчать дані книгарень і УІК.

Найбільшою мережею книжкових магазинів може похвалитися столиця - їх майже сотня. Другий за кількістю регіон - Львівщина - 50.

У Чернігові та області - книгарень усього 6. Що на третій за розміром регіон країни - надзвичайно мало. Для прикладу у сусідній Сумщині книгарень удвічі більше - 13. У Житомирі та області - 10.

Тож, менше, ніж на Сіверщині книгарень тільки у Кіровоградській та Миколаївській областях - по 4 на регіон. У напівокупованій Запорізькій області - 4 та у прифронтовій Херсонщині - 2.

Скільки книгарень у областях України: рейтинг

Чимало менеджерів мереж пояснює таку невелику кількість книжкових магазинів у деяких регіонах завеликими ризиками.

У КСД повномасштабне вторгнення забрало 18 магазинів на противагу відкритим під час вторгнення 6 книгарням.

«Ми були вимушені закрити 34% книгарень з різних міркувань: від повної втрати контролю над магазином до радикального зменшення кількості населення в конкретній локації», – каже PR-менеджерка мережі Тетяна Рябченко.

Зокрема, КСД не має доступу до магазинів у Нікополі, Бердянську, Маріуполі та Мелітополі.

Порівняно з зимою 2023, кількість та об’єм відгрузок книгарням у видавництва КСД збільшилися майже вдвічі, каже Рябченко. Збільшення кількості книгарень є, і це нормальний процес, цитує Forbes директора «Книголенду» Ігоря Зарудка. На його думку, в першу чергу на це впливає обіцянка субсидій від держави, які мають компенсувати книгарням витрати на оренду. Та поки держава не надавала на це грошей через нестачу коштів у бюджеті.

Причиною збільшення книгарень співзасновник «Книжковий Лев» (2 магазини) Олександр Рябчук вважає зростання інтересу до книг та, відповідно, місць їх продажу. Столична книгарня «Книжкового Лева» запрацювала у серпні минулого року. У її запуск вклали трохи менше $50 000. Інвестиції планували повернути впродовж трьох років. Результат перевершив сподівання – вкладені гроші «відбили» за рік.

Незалежна книгарня Readeat за перший вікенд лише від продажу книг отримала дохід 1,6 млн грн. Її засновник Дмитро Феліксов інвестував у проєкт 8 млн грн.

Чи будуть подібні інвестиції у книгарні Чернігівщини - наразі невідомо.

ДжерелоForbes Україна

"Час Чернігівський" писав про книги: 

Схожі новини

На Чернігівщині поліція звинуватила жінку у вбивстві матері, а суд виправдав

18 СІЧНЯ 2025, 22:29

Слухачів все більше, викладачів не вистачає: як працює позашкільна освіта на Чернігівщині

18 СІЧНЯ 2025, 19:06

Фото

У школі на Чернігівщині ремонтують спортзал за кошти французів

18 СІЧНЯ 2025, 15:57

Вiдео

На прикордоння Чернігівщини передали електротранспорт

18 СІЧНЯ 2025, 13:31

Чи є світло в лікарнях із сонячними панелями?

18 СІЧНЯ 2025, 12:28

Житель Чернігівщини віддасть прикордонним корівкам три причепи сіна

18 СІЧНЯ 2025, 11:16

На Донецькому напрямку поліг 31-річний захисник із прикордонної громади

18 СІЧНЯ 2025, 10:50

ТОП-переглядів