У Городні молодіжна рада вже протягом понад двох років активно заявляє про себе. Однак далеко не всі знають що це за структура і які її функції та роль у житті громади.
Перш за все слід пояснити, що в Європі ще з 60-70-их років минулого століття шукали ефективні способи залучення молоді до прийняття рішень владою.
"Молодь складає чималий відсоток населення в будь- якій громаді та будь-якій країні, тому заохочення її до суспільних процесів є важливою задачею,—каже Володимир Сонько, голова правління Української асоціації молодіжних рад. — Саме після Революції Гідності Україна дійшла до того, щоб перейняти європейський досвід та почати впроваджувати молодіжні ради".
Отож, ця інституція покликана перш за все забезпечувати молодіжне представництво інтересів молоді перед органами місцевого самоврядування та влади.
Як усе починалось
їКоли в Городні ініціювали створення молодіжної ради, ще ні в кого не було чіткого уявлення про те, як саме вона організовуватиме свою діяльність і наскільки реальним буде її вплив на формування молодіжної політики на Городнянщині. Ось як про це говорить Максим Страдомський, який був головою молодіжної ради два терміни, а нині є її секретарем:
— Коли ініціативна група, до складу якої входили Анатолій Лепень, Антон Гармаш, Ліана Білоус, почала втілювати в життя ідею створення при міській раді молодіжного дорадчого органу, мені й моїм однодумцям вона видалась дуже цікавою, — розповів він.— Я тоді навчався в дев'ятому класі і як представник молоді розумів, що рішення, які приймає місцеве самоврядування в сфері молодіжної політики, повинні бути спрямовані на активізацію молоді й молодіжного життя у нашій громаді. Адже питання організації дозвілля молоді, залучення її до важливих суспільних процесів стояло дуже гостро.
Молодіжна рада в Городні була створена 27 березня 2018 року. Її головою став Євген Чехман. А всього до її складу увійшло 15 активних представників молодого покоління. Перші кроки давались непросто. Але заповзятість та бажання змінити щось на краще, а ще підтримка однодумців з Корюківськоі молодіжної ради, яка була створена раніше й вже впевнено заявляла про себе, стали тією рушійною силою, яка допомогла молоді в Городні створити важливу й серйозну інституцію, яка бере участь в місцевому самоврядуванні й має інструменти впливу на прийняття рішень.
Перші спроби й перші здобутки
Головним завданням було, щоб новостворена молодіжна рада стала дійсно консультативно- дорадчим органом, а не "івент-агентством". Адже, як показує практика, нерідко влада воліє бачити в особі молодіжних рад стуктури, які виключно проводять різні культурні, спортивні, екологічні акції. Це не значить, що таких форм роботи не повинно бути в арсеналі молодіжних рад, але вони покликані перш за все втілювати роботу саме з визначення молодіжної політики.
— Нам у цьому поталанило, — каже Максим Страдомський.— І мер, і депутати одразу виявили готовність співпрацювати з нами "на рівних", дослухатись до наших ініціатив. Нам дозволяють брати участь у засіданнях сесій, виконкомів, комісій і обговорювати питання, які стосуються молодіжної політики. Ми можемо вільно зайти в кабінет до мера чи до його заступників і внести свої пропозиції чи озвучити якісь ініціативи. І нас жодного разу не проігнорували— обговорюють, радяться, дослухаються, допомагають.
Найбільшою проблемою в молодіжній сфері життя громади, каже Максим, є пасивність молоді і організація її змістовного дозвілля. Тож першою ініціативою, з якою виступила молодіжна рада після проведення опитування серед молоді, було проведення молодіжних дискотек. Міська рада забезпечила організаторів необхідною апаратурою, а ді-джея знайшли серед своїх. Через чотири дні дискотека запрацювала на літньому майданчику в міському парку, а згодом— і в будинку культури.
За серйозні справи — з ентузіазмом, запалом і творчим підходом
Коли в Городнянській громаді взялись за розробку Стратегії розвитку громади на 2019—2027 роки, представники молодіжної ради брали в цьому активну участь. Вони вносили свої пропозиції щодо того, яким аспектам молодіжного життя слід приділяти першочергову увагу.
Одним з пунктів реалізації молодіжної політики стало створення молодіжного простору можливостей та ідей на базі міської бібліотеки. Ідея була досить затратною, тому довелось її відстоювати. Однак як нині виглядає колишній читальний зал та прилегла до нього територія, переоблаштувані у грудні 2020 року — це яскравий приклад того, наскільки чудовими й перспективними можуть бути ідеї молодого покоління. Тут є інтернет-зона, чудова зала засідань зі зручними стільцями й сучасними кріслами, екран і апаратура для перегляду кінофільмів, зона для відпочинку й Ігор малечі і навіть живий куточок.
— Нам дуже поталанило, що в бібліотеці якраз з'явилась нова директорка Анна Щербакова, — каже Максим.— Вона дуже активна, сповнена рішучості й ідей і підтримує всі прогресивні ідеї. Молодіжний простір став улюбленим місцем відпочинку для багатьох юних городнянців. Тут ми зустрічаємось, спілкуємось, проводимо засідання, переглядаємо фільми, організовуємо різні інтелектуальні ігри та змагання.
Зараз молодіжна рада складається з 20 ініціативних молодих людей. Вони не просто збираються для того, щоб поспілкуватись — залюбки беруть участь у різних благодійних акціях, залучаючи до них однодумців: у "Серце до серця", яка спрямована на допомогу хворим людям, у створенні та роботі соціального магазину "ДякуЮ!", у допомозі багатодітним сім'ям та сім'ям з дітьми, які опинились у складних життєвих ситуаціях, співпрацюють з громадською організацією "Центр Доброчин", вчаться писати проєкти для реалізації власних ініціатив, навіть відвідують за сприяння Олени Яцковоі сесії обласної ради та вчаться працювати в "дорослих" депутатів обласної ради.
У них все серйозно: припинення членства в молодіжній раді за систематичну відсутність на засіданнях, звіти за минулий період, обговорення та складання планів на майбутнє, роблять мозковий штурм цікавих тем та задумів тощо. І все це — весело, креативно, з запалом, притаманним тільки юності. Говорячи про серйозні речі, смакують піцею з запашним чаєм, граючи в баскетбол, беручи участь у художніх пленерах, слухають музику, сміються.
— Нині головою у нас десятикласник Владислав Будник, — каже Максим.— Я ж, очолюючи молодіжну раду з листопада 2019 -го по жовтень 2021 року, у зв'язку зі вступом в університет склав повноваження, бо важко суміщати таку відповідальну посаду з навчанням. Але залишаюсь секретарем ради, бо цю діяльність залишити неможливо — настільки вона цікава й потрібна насамперед тобі. Ось і подружжя Антона та Анни Гармашів із задоволенням підтримує нас, ім небайдужа доля молоді в громаді. Хотілося б, щоб до цієї справи доручалося якомога більше й старших за віком молодих людей. Адже в складі молодіжної ради десь 30 відсотків студентів, є школярі. А от віком 20-35 років людей мало. Хотілося б, щоб вони були більш активними. Незабаром стікає термін повноважень другого складу молодіжної ради, буде формуватись її новий склад. Сподіваємось, він буде ще більш активний, цілеспрямований і небайдужий. Адже кому, як не молоді докладати всіх зусиль для того, щоб змінити світ, в якому ми живемо, світ громади на краще?
Джерело: Світлана Томаш, "Новини Городняншини" від 27 січня 2022 року