Перед двором Марії ЗЕЛЕНСЬКОЇ з Парафіївки — хрест висотою три метри. З розп’яттям Ісуса. Жінка його встановила п’ять років тому. Ділянку перед двором облагородила клумбою. Від двору до дороги.
— Родом з заходу України, — пояснює появу хреста під двором. — У нас на Закарпатті майже в кожного перед двором такі хрести. Або у дворі, через паркан виглядає. Ставлять, у кого де місце є. І я, як сюди переїхала, мріяла.
У Парафіївці 35 років. Працювала на цукровому заводі. Колгосп дав мені будинок. Тоді перебралася на квартиру. А потім придбала своє житло і нарешті зробила, що хотіла.
Розп’яття купила в монастирі на Закарпатті. Брат у мене там батюшкою. Заплатила тисячу гривень. І віночки, щоб прикрашати, замовляю на Закарпатті. У нас таких не знаходжу.
Дуб взяла в родичів. З нього чоловік хрест сам зробив. Встановив. Вирізав лебедів з покришок — для клумби. Моя справа — квіти. І час від часу хрест фарбую лаком.
Проїжджі часто зупиняються. Фотографуються, роздивляються.
Анна САВКА, мати, кожен день підходить до хреста молитися. Їй 91. Але вона не вірить, що їй стільки років, — сміється жінка. — Каже: «Я з 33-го, мені не так багато років».
— Може, 32, — підхоплює жарт бабуся.
— Мамо, вам 32, а мені 68. То як таке виходить?
— Молитов багато знаю, — виходить з двору бабуся. — Зранку «Отче наш», «Богородицю», «Вірую». З книжки читаю: 10 сторінок вранці, стільки ж увечері. Це закон у нас.
— Була трішки проблема, — каже Марія Зеленська про встановлення хреста перед двором. — З селищної ради приходили. Сварили. Бо ми ж «тумбу» бетоновану поставили. А це рахується як будівництво. Земля селищної ради. Кажу: «Якщо ваша земля, чого не приходите косити, прибирати? А тумбу розберіть». На тому все і скінчилося. Хто посміє хрест знімати?
Джерело: "Вісник Ч", авторка Юлія СЕМЕНЕЦЬ, Марина ЗАБІЯН. Фото Марини ЗАБІЯН
"Час Чернігівський" писав про таке:
- Під двір з доставкою: автолавка їздить громадами Чернігівщини
- На Чернігівщині двоє бабусь живуть 45 років без світла і газу
- Пенсіонерка у Чернігові роками зливала нечистоти просто посеред історичної частини міста
Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":