ДП "Ліси України" за підсумками 2023 року перерахувало до бюджетів усіх рівнів 10,5 млрд грн, що на мільярд більше, ніж у минулі роки, повідомив генеральний директор підприємства Юрій Болоховець.
"Прибуток зріс більш ніж удвічі - до 3 млрд грн. І це в умовах падіння середньої ціни знеособленого куба деревини та зменшення (хоча й незначного) обсягу реалізації", - підбив він попередні підсумки 2023 року на фейсбук-сторінці, нагадавши, що до початку укрупнення та реформування державні лісгоспи сумарно показували не більш як 200 млн доходів і отримували 350 млн грн дотацій від держави.
Крім того, рентабельність держпідприємства зросла з 6% до 14%, а сплата дивідендів державі - утричі. 56 дотаційних майнових об'єктів, на які роками витрачалися кошти підприємства, були реалізовані через Фонд держмайна.
"Значну частину закупівель переведено через Prozorro. Економія становила близько 300 млн грн. Це й економія від мінімальних ринкових цін. Якщо порівнювати з тим, як раніше закуповували лісгоспи, ми зберегли щонайменше мільярд гривень", - наголосив Болоховець.
За його інформацією, у 2023 році "Ліси України" оформили майнові права на площу понад 700 тис. га, у 2024 році заплановано повністю завершити цей процес. Процес тривав багато років, що сприяло незаконному відчуженню державного лісового фонду, пояснив гендиректор і уточнив, що оформлені майнові права на 5,3 тис. га самосіянних лісів і територій під лісорозведення - це результат зростання довіри до "Лісів України" з боку місцевих громад.
Держпідприємство також перебуває в процесі будівництва 256 км доріг. Замовлення на виконання цих робіт уперше розміщуються через Prozorro, що надає змогу контролювати обсяг і якість виконаних робіт.
Болоховець зазначив, що протягом року в 43 рази вдалося скоротити площу пожеж, що дало змогу зберегти десятки тисяч га лісу, який зазвичай губився щороку.
На територіях ДП "Ліси України" висаджено 195 млн дерев - це більше, ніж загалом по всій Україні минулого року.
"З поправкою на величезні втрати лісового фонду програма президента "Зелена країна" успішно виконується. Уперше за багато років масштабне висаджування проводиться в південних і східних господарствах. Робимо ставку на будівництво сучасних насіннєвих центрів і збільшення частки сіянців із закритою кореневою системою", - написав він.
Болоховець розповів, що департамент безпеки провів понад тисячу перевірок філій підприємства, за результатами яких було впроваджено нові інструменти боротьби з незаконними рубками.
Держпідприємство також надало допомогу ЗСУ на суму близько 300 млн грн і надало військовим майже 100 тис. куб. м лісоматеріалів і 122 од. техніки.
"Цього року ми взяли дуже високу планку. Завдання на наступний рік не лише втримати рекордні показники. А значно їх покращити. Потенціал для цього є", - резюмував гендиректор "Лісів України".
Як повідомлялося, в Україні з 2016 року розпочалася реформа лісового господарства. У її рамках уже впроваджено продаж необробленої деревини на електронних аукціонах. З 2021 року в низці областей у тестовому режимі працює інтерактивна карта розміщення об'єктів переробки деревини.
У галузі впроваджено проєкт "Ліс у смартфоні", який містить перелік лісорубних квитків на заготівлю деревини та надає змогу перевірити законність здійснення рубок на онлайн-карті відомства.
З 1 червня 2023 року Україна запустила пілот електронної видачі лісорубних квитків і сертифікатів походження лісоматеріалів. Крім того, ДП "Ліси України" розпочало пілотний проєкт із закупівлі послуг із заготівлі деревини через електронний майданчик Prozorro.
На сьогодні "Ліси України" заготовили понад 130 тис. куб. м дров для проходження опалювального сезону 2023/2024.
"Час Чернігівський" писав про таке: Олені на Чернігівщині: Шкоди не буде. Вищипають поросль, хащі