Третього березня начальник Новгород-Сіверського районного відділу поліці] Андрій Андрощук і його заступник з превентивної діяльності Микола Шумило евакуювали 84-річну мешканку одного із сіл Новгород-Сіверської громади (з якого саме, в цілях безпеки не називають).
Микола Шумило уточнює:
— Село — в безпосередній близькості до державного кордону поряд із населеним пунктом Грем’яч. У тому селі залишається ще до 50 чоловік — в основному люди похилого віку, але є й 30-річні, а ось дітей вже не зосталося. А в Грем’ячі проживає близько 200 чоловік, серед них до десяти дітей, тоді як на початок 2022 року там було до 700 мешканців. Близько пів тисячі перебралися на більш безпечні території. Люди ж, які лишаються, виїжджати не хочуть навіть попри небезпеку й попри те, що в обох населених пунктах немає ні електрики, ні Інтернету, ні мобільного зв’язку, ні магазинів.
Поліцейські Новгород-Сіверського РВП здійснили близько 20 евакуацій у Семенівській і Новгород-Сіверській територіальних громадах, Микола Шумило брав участь у п’яти з них.
— Цього разу до нас із проханням вивезти його матір звернувся чоловік, який живе в Шостці Сумської області. Сам він уже чотири рази їздив, щоб забрати її, але вона щоразу відмовлялась. Хоча жила на окраїні села, магазинів там немає, до найближчих сусідів — метрів 500, сама до них дійти вона була не в силах. Місцеві час від часу їй допомагали, приносили продукти, але ж довго так тривати не могло.
Ми поїхали службовим автомобілем, чоловік — разом із нами. Я поговорив із його матір’ю, сказав, що треба виїжджати, бо обстріли. І дійсно: тільки-но ми туди приїхали, як почався обстріл за кілька кілометрів від цього села. І до нього самого дістає артилерія, долітають дрони, воно не раз було під вогнем. Олена Федорівна їхати погодилась. Швидко склала документи і речі — все вмістилося в один пакет. Ми довезли їх із сином до Новгорода-Сіверського, там він пересадив її у свій автомобіль і повіз у Шостку. Дорогою говорив їй: «Їдемо до мене додому, я тобі придбав будинок, житимеш у спокої».
Микола Михайлович пригадує попередню евакуацію:
— У жовтні минулого року ми забирали з Буди-Вороб’ївської 33-річну жінку з вісьмома дітьми віком від 5 місяців до 15 років. Усе відбувалося дуже швидко, і щойно ми від’їхали з пів кілометра за село, по ньому почалися скиди з дронів. Не факт, що не вдарили б і прицільно по нас, якби ми були ще там...
Поліція закликає мешканців прифронтових територій не ризикувати життям і за можливості виїжджати в більш безпечні райони. Ті, хто бажає евакуюватися, можуть звернутися по допомогу за телефоном 099-200-17-98 або на лінію 102.
Джерело: ГАРТ, авторка Аліна КОВАЛЬОВА. Фото ГУНП в Чернігівській області
"Час Чернігівський" писав про таке: