2 серпня Уряд затвердив Національну стратегію контролю злоякісних новоутворень до 2030 року. Також затверджений план дій з її реалізації до 2025 року.
Стратегія розроблена для втілення в життя державної політики з питань протиракової боротьби, зниження рівня захворюваності та смертності, спричиненої онкологічними захворюваннями, а також забезпечення високоякісного доступного лікування онкопацієнтів та їх реабілітації, інформує Урядовий портал.
Національна стратегія контролю злоякісних новоутворень передбачає кілька важливих напрямів роботи: забезпечення первинної профілактики онкологічних захворювань та сприяння їх ранньому виявленню, покращення доступу пацієнтів до спроможної мережі закладів охорони здоров’я, підвищення рівня професійної освіти медичних працівників, поінформованість населення, забезпечення реабілітації, догляду та паліативної допомоги онкохворим пацієнтам та підтримка їх доглядальникам на всіх рівнях.
«Онкологічні захворювання є одним з найважчих викликів для сфери охорони здоров’я, зокрема через зростання кількості випадків, труднощі ранньої діагностики та складне лікування. Відвідуйте щонайменше раз на рік сімейного лікаря для профілактики та виявлення раку на ранніх стадіях, що значно збільшує шанси на успішне лікування», - йдеться у повідомленні Кабміну.
Чернігівський лікар-онколог у минулому, а нині народний депутат Валерій Зуб коментує новину:
Це велика робота професійної команди і украй необхідний нині крок.
«Ми поклали початок розробки Нацстратегії ще у 2020 році, коли провели перші Парламентські слухання, де зібралася вся дотична медична спільнота. За результатами парламентських слухань була прийнята Постанова ВРУ на тему: "Організація протиракової боротьби в Україні. Проблеми та шляхи їх вирішення"», - говорить медик та депутат.
Однак складнощі на цьому шляху продовжували нашаровуватися. Далі - пандемія COVID, а потім у день, коли Стратегія виносилась на Кабмін - 24.02.2022 почалось повномасштабне вторгнення росії в Україну.
Цей процес поставили на паузу. Але онкологія не зупинилась, а навпаки, кількість занедбаних випадків збільшувалась, через що й росла летальність, наголосив Валерій Зуб.
«Тому особисто хочу подякувати Президенту України Володимиру Зеленському, за винесення питання онкології на рівень Ради Національної Безпеки і Оборони та відповідний Указ про введення в дію рішення РНБО «Щодо профілактики, ранньої діагностики та лікування злоякісних нововутворень».
Дякує Валерій Зуб Міністру охорони здоровʼя Віктору Ляшку, що саме під його керівництвом вдалося домогтися ухвалення Національної стратегії.
«Окремо дякую всій команді МОЗ, відповідним департаментам, які взяли на себе всю, не побоюсь цього слова, надто складну бюрократію. Ну і звичайно колегам лікарям-онкологам, які вносили свої правки і пропозиції.
Це спільна перемога і я впевнений, що реалізація Плану дій дасть помітні результати не тільки для онкологічних пацієнтів, але й для всього населення України, адже Стратегія включає окрім лікування ще й питання профілактики, скринінгу та діагностики.
Вітаю всіх з історичною подією в галузі онкології», - повідомив політик.
Авторка: Євгенія Замковська
"Час Чернігівський" писав про таке: