Іран засудив до тюремного ув'язнення 10 військовослужбовців за звинуваченнями в причетності до збиття українського авіалайнера в 2020, внаслідок якого загинули 176 людей, повідомляється на сайті іранського суду. Проте чи виплатить Іран повний розмір компенсацій, який вимагають родичі загиблих - ще невідомо.
16 квітня місцеве видання Mizan Online повідомило, що одного командира засудили до 10 років ув'язнення, а ще дев'ятеро отримали терміни від 1 до 3 років плюс три роки, які вони вже провели за ґратами.
«Розгляд цієї справи був одним із найважливіших, делікатних і складних судових процесів за останні кілька років в країні», — йдеться на сайті, повідомляє англомовна версія «Радіо Свободи».
На веб-сайті додається, що дії командира, який керував збиттям корабля, «були пов’язані з його незнанням ситуації та його помилковим переконанням, що виявлена ціль була ворожою».
Рейс PS752 авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України" розбився 8 січня 2020 на шляху до Києва, загинули всі 176 осіб на борту.
Через кілька днів після офіційного заперечення Іран визнав, що підрозділ Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) ненавмисно збив літак на тлі загострення напруженості у відносинах зі Сполученими Штатами через вбивство американським безпілотником високопоставленого генерала КВІР Касема Сулеймані поблизу Багдада.
Фото із місця падіння літака
Більшість загиблих були іранцями та канадцями, але 11 з них були громадянами України. Серед загиблих членів екіпажу літака, що прямував рейсом Тегеран-Київ, був уродженець Козельця, старший бортпровідник 34-річний Ігор Матьков. Ігор закінчив Козелецьку школу № 3, навчався в Кіровоградському льотному училищі, а також закінчив відділення східних мов Київського національного лінгвістичного університету. У компанії МАУ пропрацював 10 років.
Родини загиблих, в тому числі й українців, вимагають прозорості та підзвітності. Уряд Ірану виділив 150 тисяч доларів на компенсацію родинам кожного пасажира, але деякі родини відмовилися від цих грошей.
Торік Канада заявила, що не знайшла доказів умисного збиття лайнера. Канадський суд присудив сім'ям шести загиблих 84 мільйони доларів і відсотки.
Минулого року Велика сімка промислово розвинутих країн (G7) заявила у спільній заяві, що Іран повинен бути притягнутий до відповідальності за збиття рейсу PS752.
«Ми продовжуємо підтримувати міжнародні зусилля щодо притягнення Ірану до відповідальності за незаконне збиття рейсу 752 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України», – йдеться у заяві від 28 червня 2022.
Як повідомляв виданню «Європейська правда» у січні цього року Ерік Кучеренко, фахівець з міжнародного права, компенсація розміром у $150 тисяч родичам кожного загиблого на борту літака, обіцяна урядом Ірану, виплачується в обхід України, а головне – використовується як інструмент тиску на них.
Іран намагається залагодити справу без визнання протиправності своїх дій, що Україна та держави-партнери вважають абсолютно неприпустимим.
Також є потенціал звернення авіакомпанії МАУ до Ради Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO), який має право розглядати порушення положень Чиказької конвенції 1944. У тому числі статті 3bis про заборону застосовувати зброю цивільними літаками. Якщо вдасться виграти процес проти Ірану, то Україна отримає право на компенсації за загибель своїх громадян та сам літак.
Колишня цивільна дружина Ігоря Матькова, Крістіна Александрович 8 січня, на чергові роковини загибелі Ігоря згадує:
«ТРИ РОКИ… Іноді мені здається, що це було вчора... ми з тобою говорили по телефону: "Напиши одразу як прилетиш, мені так тривожно за твій цей Тегеран" - "Добре..."
Іноді здається, що минула вічність… Твій пам'ятник, на якому ти зовсім не схожий на себе, виглядає для мене чимось абстрактним, що не має до тебе жодного стосунку...
Багато слів було сказано та написано за цей час. Багато сліз виплакано, багато спогадів пережито заново. І я навіть не знаю, що ще можна додати...
Ти пробач нам, що досі нічого не зробили, щоб покарати винних у твоїй смерті. Ти ж усе розумієш – чиновники, політики, протоколи… а тут ще війна… я знаю, це не виправдання, але ж ти звідти бачиш – ми тебе не забули! Нам уже недалеко до перемоги і за цей час ми стали сильнішими! Нас тепер хер зламаєш! І тепер наш голос звучить зовсім інакше! Ми досягнемо справедливості, ми не пробачимо! Дай нам трохи часу, а в тебе попереду вічність...
Ми завжди пам'ятатимемо твою посмішку, твою веселу вдачу і твоє добре серце! Ми любили тебе, любимо і любитимемо!».
Ігор Матьков
"Час Чернігівський" писав про те як п'ятеро людей постраждали в аварії на трасі Київ-Чернігів.