У вівторок, 20 серпня, Верховна рада України ухвалила в цілому законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр в росії. Згідно з ним, вони мають припинити свою діяльність в Україні. За документ проголосували 265 народних депутатів. «Проти» проголосувало 29 нардепів, серед яких два нардепи від Чернігівщини – Павло Халімон і Анатолій Гунько.
Верховна Рада після півтора року дискусій та суперечок ухвалила закон, який прямо забороняє діяльність Російської православної церкви в Україні та відкриває шлях до такого ж рішення щодо Української православної церкви (раніше Московського патріархату).
«За» проголосували 265 депутатів. У межах компромісу між усіма фракціями Ради питання у другому читанні не обговорювали й схвалили одразу після відкриття засідання. Ніхто з противників закону на розгляді своїх поправок не наполягав. «Проти» проголосували чотири «слуги народу», 17 членів ОПЗЖ, сім членів групи «Відновлення України», один позафракційний.
Прилуччанин Павло Халімон, який представляє в парламенті фракцію «Слуга народу», натиснув кнопку «Проти». Його колишній колега по фракції, якого виключили звідти після корупційного скандалу, представник проросійської групи «Відновлення України» Анатолій Гунько, обраний по 208 округу Чернігівщини, теж голосував «Проти». Своєї позиції нардепи поки не пояснили. Однак відомо, що Павло Халімон має родинні стосунки з благочинним Прилуцького округу УПЦ Миколою Котеленцем. Протоієрей є зятем нардепу.
Павло Халімон
Анатолій Гунько
Втім, можуть бути й інші причини відстоювання цими двома нардепами інтересів російського православ’я в Україні. Так, напередодні широкомасштабного вторгнення російських військ в Україну Анатолій Гунько та Павло Халімон не голосували за санкції проти депутатів путінського режиму Держдуми рф, політиків та чиновників росії, причетних до визнання ОРДЛО.
Павло Халімон разом із ще одним із нардепів від Чернігівщини – Валерієм Дубілем – були серед 50-ти народних депутатів, які підписались під листом до спікера Верховної Ради Руслана Стефанчука з вимогою звернутися до Венеційської комісії через законопроєкт про «заборону УПЦ МП».
Нагадаємо також, що Халімон і Гунько неодноразово фігурували в публікаціях ЗМІ щодо махінацій з землями Національної академії аграрних наук на Чернігівщині, а Гунька взагалі затримали під час отримання хабара. Наразі його справу розглядає Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду.
Нагадаємо, ініціатором закону про регулювання діяльності релігійних організацій став Президент Володимир Зеленський, який оголосив тоді курс на «духовну незалежність від Москви».
Українська влада офіційно називає УПЦ частиною російської православної церкви, натомість адвокати та ієрархи наполягають, що вона ще в травні 2022 року відійшла від москви. В УПЦ засуджують ухвалення закону та називають дії української влади «гоніннями».
У зв’язку з цим щонайменше дивною є позиція деяких представників президентської фракції, які йдуть відкрито проти політики Президента України.
Автор: Віталій НАЗАРЕНКО
"Час Чернігівський" писав про таке: