Як живе громада, яка доволі небагатослівна у розповідях про власне життя? Холминська ОТГ цієї весни багато що пережила: російських військових, окупацію. Як громада почуває себе нині - після того, як росіян навесні вибили з Чернігівщини?
Заступник селищного голови Олег Василенко розповідає: життя відновлюється настільки, наскільки це можливо за нинішніх умов.
Поки великі питання стосовно старту нового навчального року - оскільки освітні заклади всі на простої нині і невідомо як вони будуть входити у сезон. У громаді є дві школи і два садочки. У дошкільних закладах захисні споруди є. А от зі школами - біда. Як відомо, Міністерство освіти вимагає, щоб освітні заклади були забезпеченні або бомбосховищами або об‘єктами укриття.
МОН рекомендує школам працювати у очному форматі, якщо дозволяє безпекова ситуація, а заклади щоб були оснащені укриттями.
Тож, у Холмах вже у липні міркують - як бути з укриттями.
В одній зі шкіл громади відсутні захисні споруди. Вирішуємо питання і з найпростішим укриттям, це може бути коридор, де немає вікон. Чим будемо возити дітей? У нас є два шкільні автобуси, - міркує Олег Василенко.
У громаді є велика рідкість як для населених пунктів Чернігівщини - безкоштовна соціальна аптека. Звісно, обсяг ліків там суттєво поступається комерційним фармаціям. Є і звичайна аптека - «Ліки України» з усім необхідним асортиментом.
Продуктові та продовольчі магазини працюють, усе є. Харчі та товари широкого вжитку постійно завозяться до громади.
У Холмах є також і Укрпошта, і Нова Пошта. З останньою виникла цікава ситуація - ще до початку повномасштабного вторгнення приватний бренд доставки планував піти з селища. Навіть дата закриття була намічена - 1 березня.
Звісно, коли тут було таке… то вона не працювала. Коли логістика налаштувалася, то і Нова Пошта відновила роботу. Слава Богу, працює і досі, - говорить заступник голови громади.
У селищі є банкомати - Ощадбанку, ПриватБанку, навіть працює банківський термінал для безготівкового розрахунку.
З цим проблем ніколи не було. Єдине що виникали питання по заправці - вона у нас єдина у громаді в Холмах. Коли не було пального - заправка не працювала. Пальне з’явилося - і заправка знову відкрилася, - ділиться пан Олег.
Цей факт став неабиякою подією у громаді, зауважує Олег Василенко. Тепер тут є і газ, і бензин, і дизель.
Брак палива навесні сильно позначився на аграріях - за таких умов було дуже складно засіятися. Тому, й площі посівів та обсяги цього року менші у порівнянні з минулим.
Зв‘язок у Холминській ОТГ є. Перебоїв немає. Телебачення теж працює добре, показують усі провідні українські телеканали.
А от з дорогами поки складно. Якщо раніше на це у місцевому бюджеті було замало грошей, то цього року їх просто нема.
Ми не можемо собі дозволити це. Бюджетних надходжень цього року, вважай, немає. Де могли - підтримували, робили якісь мінімальні речі, на що хватало бюджету, - пояснюють у громаді.
Місцеві надходження поки є хіба що від лісництва та бюджетної сфери. Земельний податок цього року навряд чи стане суттєвою підтримкою. У громаді міркують, яким чином долучити міжнародні організації. Найбільша проблема тут - брак кваліфікованих спеціалістів, які б могли складати заявки, а потім і супроводжувати ці проєкти. Тож, поки моніторять усе цікаве та консультуються з іншими громадами, які вже впроваджують міжнародні та грантові програми.
Читати також: Про що говорять і що згадують у прикордонних громади Чернігівщини після звільнення? Питали у Городні
* * *
Проект реалізується за підтримки Інституту економічних досліджень та політичних консультацій в рамках програми «Громадськість за демократизацію», яка фінансується Європейським Союзом