Розмінування області може тривати кілька років. Адже значна частина Чернігівщини була тимчасово окупованою і ворог залишив колосальну кількість боєприпасів.
Тільки ось цю місцину поблизу села Грабівка, де були ворожі позиції, піротехніки ДСНС розміновуватимуть протягом всього літа. За короткий час роботи вони вже виявили більше 80 боєприпасів. Найбільш розповсюджені ось такі.
"Ми знайшли артснаряд 30 мм, який був залишений ворожими військами у селі Грабівка. Тут велися бойові дії, мінометні міни, артснаряди, "гради", "урагани". З початку вторгнення було знешкоджено 51 тисяч боєприпасів, 4 тисячі викликів, обстежено 40 тис га 237 обєктів критичної інфраструктури, 25 км ЛЕП, 8,5 км газопроводів", - каже Микола Самойлов, заступник начальника групи піротехнічних робіт ДСНС в області.
Наразі Чернігівщину розміновує близько 70 піротехніків. Їх кількісний склад за рік зріс у кілька разів. Їздять на допомогу наші хлопці також на Харківщину та Донеччину. До небезпечних робіт піротехніки приступають, визначивши певну ділянку. Перевіряють кожен сантиметр.
"Сапер озброєний металошукачем, щупом, лопатою і є бронезахист", - показує Микола Самойлов.
У разі виявлення небезпечної знахідки роботи припиняються і керівник приймає рішення щодо подальшого знешкодження боєприпасів. Великі снаряди – вивозять спецтранспортом, інші - підривають на місці.
Найнебезпечнішими територіями на Чернігівщині є кілька громад - Михайло-Коцюбинська, Киїнська та Новобасанська, де найдовше розташовувалися ворожі війська. Піротехніки застерігають місцевих жителів, а особливо дітей, ні в якому разі не підходити і тим паче не чіпати небезпечні знахідки.
"Час Чернігівський" писав про розмінування:
- Герої війни: як працювали вогнеборці під час облоги Чернігова
- Загинув, рятуючи Чернігів від вогню: трагічна історія вогнеборця Сергія Мельниченка
- Навіть у досвідчених саперів тремтіли руки: піротехніки ДСНС розповіли як розміновували Чернігів
- Більше 20 врятованих чернігівців: як рятувальник Максим Жилко та його підрозділ приходив на допомогу
- «Після загибелі нашого побратима ми не мали права опускати руки», - герой-рятувальник Євген Середа