І в Чернігівській області зокрема.
Уряд установив спеціальний прикордонний режим та заборонив вільний в’їзд, перебування, проживання, пересування осіб і провадження робіт, не пов’язаних з обороною чи охороною державного кордону, в межах земельних ділянок шириною 30–50 метрів уздовж лінії державного кордону на суші.
А також - по берегу української частини прикордонної річки, озера або іншої водойми, а вздовж лінії державного кордону України з російською федерацією і республікою білорусь – шириною до 2 кілометрів, які надано в постійне користування військовим частинам Державної прикордонної служби для будівництва, облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій.
"Це все передбачене Постановою № 1292 від 7 грудня 2023, де Уряд України вніс зміни до Постанови КМУ від 27 липня 1998 р. № 1147 «Про прикордонний режим». Зокрема, зміни передбачають введення обмежень щодо вільного в'їзду, перебування, проживання, провадження робіт й пересуванні осіб у прикордонній смузі", - інформує Державна прикордонна служба
Також в Адміністрації Держприкордонслужби триває робота щодо створення єдиного обліку осіб, які отримали відповідні дозволи, щоб кожен інспектор за допомогою службового планшета міг швидко перевірити дійсність документа та ідентифікувати особу пред’явника.
Обмеження полягають у необхідності отримання дозволу особами, які планують перебувати у межах прикордонної смуги. Зазначені рішення видаються органами ДПСУ.
Окремо визначена і категорія тих людей, яким такі дозволи не потрібні:
- Це особи, які в’їжджають у прикордонну смугу з метою перетину державного кордону в пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон;
- водії вантажних автомобілів та супроводжуючі їх особи, які в’їжджають у прикордонну смугу з метою здійснення мультимодального перевезення;
- особи, рух яких починається та закінчується за межами прикордонної смуги, що рухаються автомобільним транспортом автомобільними дорогами загального користування державного значення, залізничним транспортом залізничними шляхами сполучення, частина яких проходить по ділянках місцевості, де встановлено прикордонну смугу, без виконання зупинок, виходу на залізничних станціях у прикордонній смузі;
- та інші особи згідно з визначеним переліком.
Також авіаційні роботи, будівництво, вирубування дерев і чагарників, водокористування, геологічне вивчення, дорожні та інші дослідження, гідротехнічні, землевпорядні, меліоративні, водолазні роботи, відео-, кіно- та фотознімання місцевості, туристичні подорожі і стрибки з парашутів та інша діяльність (передбачена п. 17 Положення про прикордонний режим, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1147) у межах прикордонної смуги має також проводитися з дозволу та після інформування відповідно органу Державної прикордонної служби перед безпосереднім провадженням такої діяльності.
Жителі прикордонних громад області по-різному сприйняли цю новину.
У добрянських групах це активно коментують.
Світлана Харіна:
- Такого вже на придумували! Живеш у своєму будинку, ще і дозвіл потрібно.
Тетяна Усік:
- А ви не забули, що в країні війна?! Чи всі вже розслабились?! Кулі над головами не літають і добре?!! Документ на право перебування в прикордонній смузі, читайте уважно. До чого тут дозвіл на проживання. Раз зробив і їздь, ходи собі спокійно. Ні, треба завжди розводити срачі.
Олександр Мальцев:
- Вот и сделают перепись в приграничных зонах. Хотят принять, пусть подготовят документы, а мы ознакомимся, а то вдруг окажется, что мы получили новый статус и по истечению или какому-то решению нас заставят покинуть место жительства!
Ірина Пантюшенко:
- Тільки волокита простим людям. Бо злочинцям дозвіл не потрібен.
"Час Чернігівський" писав про таке: У прикордонному районі Чернігівщини почав діяти спеціальний режим