Де стріляють, там не годують: у прикордонних лісах підгодовують тварин

25 ГРУДНЯ 2023, 08:17

8005

З першим снігом і сніговим покровом в мисливських угіддях області починають підгодівлю диких тварин. Взимку від голоду страждають більше вегетаріанці. Хто й не перезимує.

Тому єгері розкладають у спеціально зроблені годівнички сіно, заготовлені на корм віники з кропиви або з молодих пагонів берези, липи, зерно, сіль.

— Як у цьому році? Полювання на час військових дій заборонене. А в годуванні які обмеження?

— Годуємо. Але в зв’язку з військовою агресією, доїхати до кожної годівнички нема можливості, — розводить руками мисливствознавець Новгород-Сіверського району Роман ЗАКЛЕТНИЙ. — Ми підгодовуємо звірів в угіддях філії «Новгород-Сіверський лісгосп». Це 21,5 тисячі гектарів.

На території Семенівської громади ведуться активні бойові дії. Семенівські лісові угіддя межують з росією. Туди не їздимо. По-перше, військові не пускають. По-друге, ті території щодня обстрілюються. Там, де є можливість — вже завезли віники, зерно, сіль.

Наші (колишнього Новгород-Сіверського лісгоспу) мисливські угіддя — на території Узруївського лісництва, охоплюють територію Задеснянського лісництва. Це в районі сіл Чайкіне, Узруй, Об’єднане.

Єгерів пустили в район Чайкіного. Там є годівниці для козулі, лося, для кабана. Ми завезли корм, наповнили годівниці. Тільки частково пускають до узруївських годівниць.

— А біля Грем’яча, Михальчиної Слободи, де постійні обстріли?

— Там мисливські угіддя Новгород-Сіверського УТМР (Українського товариства мисливців і рибалок). Сумніваюсь, що вони туди їздять до годівниць.

— Багато їжі тваринам наготували?

— Віників штук 500 залишилися з минулого року. Плюс 350 ще нав’язали за цей рік. Сіна заготовили п’ять тонн. І тонну вже вивезли тваринам з першим снігом. До цього викладали тільки сіль в солонці. Їх наповнюємо протягом року. Використовується біля десяти п’ятикілограмових лизунців за місяць. Лизунець — це кам’яна сіль одним брикетом.

— А хто лиже?

— Косулі, олені, лосі, — перераховує Роман Анатолійович. — Навіть кабани. Зайці теж сіль люблять. Але їм ми віники солимо. При заготівлі замочуємо в солону воду, і вона залишається на гілочках.

З минулого року є кукурудза. Тоді закупали багато, але не всю вдалося вивезти в ліс через військовий стан. Це в основному їжа для кабанів. Купили ще кукурудзи близько двох тонн. Свою не вирощуємо. Купували в Новгороді на елеваторі і овес з пшеницею вперемішку. Три тонни.

— Приходять зараз до годівниць якісь нові, нетипові для наших лісів звірі?

— Не знаю. Фотопастки познімали.

— Скільки всього «їдалень для диких звірів» в угіддях Новгород-Сіверського лісгоспу?

— Філії «Новгород-Сіверський лісгосп», — не втомлюється поправляти районний мисливствознавець. — 18 годівничок. Плюс чотири майданчики підгодівлі на кабана. Зараз можемо обслуговувати максимум половину.

— Звірів полювати заборонено. А від війни вони гинуть?

— Звичайно. Думаю, і не один-два. Прильоти, міни, розтяжки. Але відслідкувати важко, адже це там, куди нас не допускають. Тому офіційно зафіксованих випадків не було.

Авторка: Олена ГОБАНОВА. Фото з інтернету

Схожі новини

Відключення електроенергії на 22 листопада по Чернігівщині: чого чекати?

22 ЛИСТОПАДА 2024, 01:54

Вiдео

Секретар Чернігівської міської ради знову не зміг зібрати депутатів на сесію

21 ЛИСТОПАДА 2024, 19:53

Відстоював Батьківщину з 2014-го: рідні просять за петицію щодо присвоєння звання Героя України (посмертно)

21 ЛИСТОПАДА 2024, 19:41

Валентина Драгунова приїхала на похорон батька. І залишилась

21 ЛИСТОПАДА 2024, 18:55

Півтори години детонації: наслідки ракетного удару ЗСУ по Брянщині

21 ЛИСТОПАДА 2024, 17:27

Фото

Сучасні системи відеоспостереження за лісами показали... дітям

21 ЛИСТОПАДА 2024, 16:15

Сказ виявили у лося на території Чернігівського району

21 ЛИСТОПАДА 2024, 15:48

ТОП-переглядів