На Борзнянщині Купало святкують і без річки, і не на воді. Кому дуже хочеться, не сплять усю ніч.
— Роблять фігуру Купала. Дерев’яну тичку — чим вища, тим краща — обв’язують квітами. Для цього рвуть на полі ромашки. Лаштують фігуру: зшивають старий одяг — штани, светр — напихають сіном. Роблять голову, на неї — бриля чи хто що придумає. Іноді дві такі фігури майструють: Івана і Мар’ю. На Купала в нас у Прачах храмове свято, то головами розвертають у бік Прачів, — описує Марія РОГОВА, директорка центру культурних послуг Височанської сільської ради. — А діти й підлітки всю ніч стережуть. Бо з іншої вулиці можуть прийти, Купало зрубати. Роблять шалаш або намет, варять юшку. Крадіїв проганяють, і самі ходять на інші вулиці, намагаються Купало зрізати. Колись і дорослі таке робили. Вважається, добре, якщо встережеш. Але можуть піти спати під ранок, а хтось дочекається і Купало зріже. Батьки теж не сплять.
Раніше головне Купало ставили в центрі, біля клубу. Там гуляння, концерт, варили юшку, смажили шашлик. З часів «ковіду» святкування припинили.
— У цьому році офіційного свята Івана Купала не буде, — зітхає Марія Григорівна. — З часів створення Височанської громади народні гуляння на Івана Купала ще жодного разу не організовували. Але хто захоче, собі під двором опудало ставить і стереже.
— Масового гуляння на Івана Купала не буде, — підтвердила і Світлана МОРМІЛЬ, директорка центру культурних послуг Борзнянської міської ради. — Марену встановимо на березі Борзнянки, знімемо онлайн-привітання з нашими учасниками. Виставимо на сайті громади.
* * *
А ще можна сходити в церкву, на службу. Бо 7 липня — день народження Івана Хрестителя.
"Час Чернігівський" писав про свята:
- У Сновську в ЦНАПі видали перше свідоцтво про шлюб
- Сьогодні День легкої промисловості: кого нагородили з нагоди свята
- У Чернігові вітали бійців 105 прикордонного загону
Джерело: "Вісник Ч", авторка Олена ГОБАНОВА