Почався лютий і прийшов сніг, хоча на термометрі за вікном то "плюс" то "мінус". Другий місяць зими не виправдав свою репутацію найхолоднішого періоду за весь рік. Яким буде лютий і чи прийде кліматична зима?
Осінь у ... січні
За інформацією Укргідрометцентру, кліматична зима у грудні та січні виявилась образно кажучи, "кліматичною осінню".
Нагадаємо: кліматична зима розпочинається, коли середньодобова температура повітря стабільно переходить через 0 градусів у бік зниження. Зазвичай зима триває в Україні 120-130 днів на північному сході і 75-85 днів на південному сході.
Але у січні 2025 року на Чернігівщині спостерігалася аномально тепла погода, яка характеризувалася підвищеними температурами та відсутністю снігового покриву. Ця ситуація викликала занепокоєння серед місцевих жителів та екологів, адже такі погодні умови можуть мати негативні наслідки для навколишнього середовища та сільського господарства.
За словами синоптиків, причиною аномально теплої погоди стали глобальні кліматичні зміни та антициклон, який встановився над територією України. Він блокував надходження холодного арктичного повітря, натомість сприяючи надходженню теплого повітря з Атлантичного океану.
Місцеві жителі відзначають, що така погода є незвичною для січня місяця. Зазвичай в цей час року на Чернігівщині лежить сніг, а температура повітря опускається нижче нуля. Цього ж року спостерігаються плюсові температури, дощі та тумани.
Екологи застерігають, що аномально тепла погода може призвести до порушення природного балансу, зокрема до зменшення популяції деяких видів тварин та рослин, які залежать від холодного періоду року. Крім того, така погода може негативно вплинути на сільськогосподарські культури, адже відсутність снігового покриву може призвести до промерзання ґрунту та пошкодження посівів.
Наразі важко прогнозувати, як довго триватиме аномально тепла погода та які наслідки вона матиме в довгостроковій перспективі. Проте, ця ситуація ще раз підкреслює важливість боротьби зі зміною клімату та необхідність вжиття заходів для зменшення викидів парникових газів в атмосферу.
Деякі цифри
Приміром, 28 січня максимальна температура повітря становила +7,1°С. Попереднє рекордне значення було +7,0°С. Нагадаємо, перший температурний рекорд у 2025 році у Чернігові зафіксували 2 січня. Максимальна температура повітря у місті у цей день досягла +10,6°С
До речі, тридцять років тому на Чернігівщині фіксували аномальні морози. У січні 1987 року в Нових Млинах було зафіксовано абсолютний мінімум температури повітря – 40,2 градуси Цельсія нижче нуля.
Пізніше, навпаки, прийшли часи сильної спеки. У серпні 2010 року в Семенівці було зафіксовано абсолютний максимум температури повітря за всю історію метеоспостережень на Чернігівщині – 41,4 градуси Цельсія.
Ці приклади свідчать про те, що клімат на Чернігівщині зазнає змін, і екстремальні погодні явища стають все більш частими та інтенсивними.
Яким буде лютий?
Керівниця відділу метеорологічних прогнозів"Укргідрометцентру" Наталія Голеня каже, що останні місяці були окремі зимові періоди у листопаді, у грудні та січні також кілька днів спостерігалась від’ємна середньодобова температура. А переважно вона була вищою за нуль градусів.
"Такі зими стали у Україні характерними, температурних мінімумів за останні 20 років не фіксуємо, дещо морозніше у Карпатах та на півночі Сумщини і Чернігівщини, – говорить Наталія Голеня.
За її словами, лютий поточного року розпочнеться порівняно низькими температурами, бо в Україну з північного заходу і півночі прийде арктичне повітря. Однак переважатиме хмарна погода, тому ці "мінуси" ми не дуже відчуємо.
Нічна температура з 1 по 6 лютого поступово знизиться до 5-8 градусів морозу, денна – до 0-5 градусів морозу. Тобто три дні з 4 по 6 лютого вважатимуться цього року "зимовими".
Надалі можливі коливання температури, та в цілому розрахунки за лютий дають нам додатні температурні аномалії. У другій половині місяця переважатиме антициклональна або сонячна погода, тому значних опадів не прогнозується, місяць може бути сухим".
Синоптикиня вважає, що сніговий покрив у лютому ймовірний у північних і східних областях, у решті областей – навряд. Якщо сніг там і випаде, то швидко розтане.
Кліматична характеристика лютого 2025 року така: середня місячна температура повітря від 3 градусів морозу до 2 градусів тепла, що на 1,5-2 градуси вище за норму. Зазначимо: це досить помітно як для зимового місяця.
Місячна кількість опадів у лютому очікується 25-65 мм, це менше норми. Для порівняння: у січні опадів було від 32 мм на півдні до 79 мм на заході і півночі, в основному це дощі і дощі з мокрим снігом.
Тобто третій зимовий місяць буде більш сухим, ніж другий.
Джерело: ШІ, ТСН
"Час Чернігівський" писав про таке: