У Департаменті культури та туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА відповіли.
Як відомо, 19 серпня 2023 будівлю театру, яка є пам’яткою архітектури, пошкодив російський ракетний удар. В результаті зруйнований скатний дах будівлі, вікна, зовнішні та внутрішні двері, вхідні дубові двері, технічні ворота, система відеоспостереження, автоматична система пожежогасіння, виведена з ладу пожежна сигналізація, пошкоджені дві великі люстри освітлення, декоративні бра. Великих руйнувань зазнала стеля та декоративна ліпнина. Також побиті комп’ютерна техніка та принтери, театральні крісла, знищений паркет, пошкоджені килими, виведені з ладу звукопідсилюючі системи, розбиті меблі в робочих кабінетах та ще багато інших руйнувань.
Чимало міжнародних організацій виявили бажання долучитися до відновлення культурної споруди.
Тож, за підтримки ОВА та Департаменту уклали угоду з Міжнародним фондом «Партнерство за сильну Україну». Сума - £92000 (за нинішнім курсом це 4,9 млн грн). Вже здійснені роботи зі встановлення вікон та дверей з тепловими тамбурами, облаштування внутрішніх відкосів.
Роботи виконувалися з 22 листопада до 11 грудня 2023.
Також уклали угоду і з Центром допомоги мистецтву Україні (Німеччина), зокрема у 2023 підписаний договір про закупівлю матеріалів на суму €50 тис (за нинішнім курсом 2,24 млн грн).
У листопаді 2023 був укладений меморандум з Агентством міжнародної технічної експертизи Expertize France (Франція) щодо проведення аварійно-консерваційних робіт на даху Театру на суму €300 тис (за нинішнім курсом 13,44 млн грн).
З метою раціонального використання коштів, за узгодженням з німецьким та французьким благодійними фондами, були об’єднані фінансові спрямування, завдяки яким протягом грудня 2023 – лютого 2024 підрядною організацією проведені протиаварійні роботи в центральній залі.
«Станом на сьогодні роботи, які передбачалися за домовленостями з міжнародними партнерами, виконані. Також ліквідація наслідків удару та протиаварійні роботи виконувалися за рахунок підприємства та місцевих благодійників», - коментує директор Департаменту Людмила Замай.
Окрім того, у Департаменті наголосили на пріоритетах - підтримка ЗСУ, відтак, державний та обласний бюджети спрямовані на безпеку та оборону, а також на відновлення критичної та соціальної інфраструктури, тож об’єкти культурної сфери відновлюються здебільшого за кошти благодійників.
Відтак, робота Департаменту та закладів, що зазнали руйнувань направлена на пошуки позабюджетних, благодійних коштів на їх відновлення.
«Відбудова закладів не є замороженою, оскільки виконані невідкладні, протиаварійні роботи (заміна вікон та дверей, облаштування дахів, відновлення систем опалення тощо), що, в свою чергу, дало можливість драмтеатру повністю функціонувати та надавати культурні послуги населенню», - зазначила директорка .
Авторка: Анастасія Ярмоленко
"Час Чернігівський" писав про таке: